Co nowego

65 rocznica zbrodni piaśnickiej

Program gdyńskich obchodów:
sobota 13 listopada

  • 10.30. Msza św. w intencji gdyńskich ofiar zbrodni piaśnickiej - Kościół Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, ul. Armii Krajowej 46

  • 11.30. 'Spotkanie pamięci' mieszkańców Gdyni z udziałem przedstawicieli władz, gdyńskich instytucji, przedsiębiorstw i organizacji społecznych, których przedstawiciele zostali zamordowani w lasach piaśnickich.
    Powitanie obecnych przez Starszego Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości - p. Karola Kowalskiego
    Wystąpienie Prezydenta Gdyni p. Wojciecha Szczurka
    Wystąpienie przedstawiciela Stowarzyszenia 'Rodzina Piaśnicka' - p. Elżbiety Grot
    Dyskusja i komunikaty
    Zamkniecie 'Spotkania pamięci' - przedstawiciel Obywatelskiego Komitetu Pamięci - p. Ryszard Toczek
    (prowadzenie - p. Krzysztof Dąbrowski)
    Siedziba Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Gdyni, ul. 10 - Lutego 33

  • 13.00. Zbiórka pocztów sztandarowych, delegacji i mieszkańców Gdyni. Uroczyste złożenie kwiatów na mogiłach ofiar zbrodni piaśnickiej, zgodnie z ceremoniałem wojskowym - Cmentarz Obrońców Wybrzeża ( ul. Legionów).

    P I A Ś N I C A
    - P A M I Ę Ć
    I
    O S T R Z E Ż E N I E


    W pierwszych miesiącach II wojny światowej i okupacji ziem polskich przez Rzeszę Niemiecką w odległości około 10 km od Wejherowa, po lewej stronie szosy do Krokowa, na obszarze 250 ha Puszczy Darżlubskiej, została popełniona przez hitlerowców zbrodnia określana jako największa na Pomorzu i pierwsza na tak dużą skalę w Europie. Liczbę ofiar szacuje się od 12 do 14 tysięcy.
    Jeszcze przed agresją na Polskę, na niemieckich listach przygotowanych przez policję i gestapo, znaleźli się Polacy najbardziej zasłużeni dla odbudowy II Rzeczypospolitej Polskiej. Polską inteligencję hitlerowcy obarczyli 'winą' za politykę polonizacyjną na Pomorzu w okresie międzywojennym.
    Z dotychczasowych badań wynika, że Piaśnica jest największym miejscem masowych egzekucji w woj. pomorskim i drugim miejscem po KL Stutthof pod względem liczby zamordowanych osób w tym regionie w czasie II wojny światowej.
    Największe straty poniosło duchowieństwo, nauczyciele, członkowie administracji państwowej i samorządowej - głównie z Gdyni, Wejherowa, Pucka, funkcjonariusze Polskiej Policji Państwowej i Straży Granicznej, leśnicy, lekarze, prawnicy, przedsiębiorcy handlowi. Osoby te wyróżniały się aktywnością w działalności społecznej jako członkowie organizacji i stowarzyszeń takich jak: Polski Związek Zachodni, Związek Obrony Kresów Zachodnich, Kurkowe Bractwo Strzeleckie, Towarzystwo Powstańców i Wojaków, Towarzystwo Gimnastyczne 'Sokół'.
    Po wojnie w dniach 7-22 października 1946 r. specjalna komisja przeprowadziła prace ekshumacyjne w Lasach Piaśnickich. Spośród 35 masowych grobów, o których mówili świadkowie, odnaleziono 30, z których zbadano 26. Tylko w dwóch grobach znajdowały się zwłoki 305 rozstrzelanych, w tym 5 kobiet,
    Spalenie zwłok w 1944 r. i zatarcie śladów zbrodni, a z drugiej strony wysiedlenie części Polaków z tych terenów, wywózka na przymusowe prace rolne, osadzanie w hitlerowskich więzieniach i obozach koncentracyjnych oraz znaczne straty biologiczne ludności, przyczyniły się do dużych trudności w odtwarzaniu imiennych list ofiar Piaśnicy po wojnie. Ponieważ do dzisiaj większość ofiar jest bezimienna, dlatego tak dużą wagę ma ustalenie każdego nazwiska.

    Po wojnie ludność Pomorza, a szczególnie rodziny pomordowanych otoczyły opieką 'Leśny cmentarz' oddając hołd i zachowując pamięć o pomordowanych.


    Na podstawie artykułu: Elżbiety Marii Grot, Kustosza Państwowego Muzeum Stutthof, Oddział w Sopocie.
    • ikonaOpublikowano: 07.11.2004 00:00
    • ikona

      Autor: dnelke

    ikona

    Najnowsze