Co nowego

60. urodziny śp. Macieja Korwina

Zespół Teatru Muzycznego zaprasza na otwarcie wystawy poświęconej Dyrektorowi Maciejowi Korwinowi, fot. materiały prasowe Teatru Muzycznego22 lutego 2013 roku Maciej Korwin obchodziłby 60. urodziny...   Tego dnia zespół Teatru Muzycznego zaprasza do wspólnego uczczenia pamięci Dyrektora.

O godz. 16.15 aktorzy i pracownicy Teatru Muzycznego spotkają się przy grobie Macieja Korwina na Cmentarzu Witomińskim. O godz. 17.00 rozpocznie się msza św. w kaplicy kościoła oo. Franciszkanów (ul. Ujejskiego 40).

O godz. 18.30 we foyer Nowej Sceny teatru otwarta zostanie wystawa poświęcona Dyrektorowi.
Wystawa będzie wspomnieniem niemal osiemnastoletniego prowadzenia przez Macieja Korwina Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Składać się będzie z fotografii, fragmentów recenzji i wywiadów oraz opisu dokonań artystycznych. Celem wystawy jest przybliżenie sylwetki Macieja Korwina, jego osiągnięć i koncepcji Teatru oraz planów na przyszłość.

Przez pierwsze trzy dni wystawę będzie można oglądać od godz. 16.00, a później na godzinę przed spektaklami Teatru Muzycznego. Ma być czynna do końca sezonu artystycznego, tak aby choć w ten sposób Dyrektor był z aktorami i widzami w sezonie, który rozpoczął, ale niestety nie dokończył. Zmarł 10 stycznia 2013 r.

Zespół Teatru Muzycznego zaprasza na otwarcie wystawy poświęconej Dyrektorowi Maciejowi Korwinowi, fot. materiały prasowe Teatru MuzycznegoMaciej Korwin w Muzycznym 1995 - 2013

Maciej Korwin urodził się w 1953 roku w Łodzi. Tam ukończył Wydział Aktorski na słynnej Filmówce i jeszcze na studiach rozpoczął przygodę z występami na scenie. Był aktorem teatrów w Łodzi, Wrocławiu, Kaliszu, Opolu i Chorzowie. Dyrektorem Artystycznym został już w 1985 roku, kierując teatrem w Kaliszu, potem było Opole, Łódź i na koniec Gdynia.

Do Gdyni Maciej Korwin przybył  w 1995 roku obejmując ster po Wojciechu Trzcińskim. W tamtych latach pozycja Teatru opierała się na dwóch nazwiskach - Baduszkowej i Gruzy. Maciej Korwin kontynuował ich dobrą passę. Rozpoczynając "Evitą", a kończąc "Shrekiem" wprowadził na deski Teatru najsłynniejsze musicalowe tytuły. Jednocześnie sprawował pieczę nad Studium Wokalno - Aktorskim oraz prowadził zajęcia ze studentami Uniwersytetu Gdańskiego. Za swoje osiągnięcia w 2005 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, w 2008 roku Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a pośmiertnie Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski. W listopadzie 2012 roku obronił doktorat, a w grudniu Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego powołał go do Rady ds. Instytucji Artystycznych jako jedynego przedstawiciela z regionu pomorskiego.

Maciej Korwin, fot. materiały prasowe Teatru MuzycznegoW teatrze najważniejszy jest widz
Maciej Korwin przez cały okres pracy w Teatrze był wierny idei "pełnej sali", do znudzenia powtarzając, że najważniejszy w Teatrze nie jest Dyrektor, tylko widz. Publiczność była najważniejszą częścią teatralnego spektaklu. To ona stanowiła o jego sukcesie lub klęsce. Dzięki kontynuowaniu hasła "Broadwayu nad Bałtykiem" tych pierwszych było zdecydowanie więcej. Maciej Korwin z wielkim uporem zabiegał o największe hity światowego musicalu nie zapominając tym samym o rozwoju polskiej sztuki teatralnej. Te dwa z pozoru odległe od siebie bieguny - zagraniczne musicale i autorskie projekty teatralne polskich artystów - stały się wyznacznikami repertuaru Teatru Muzycznego w Gdyni.

Zagraniczne podróże teatru
Przez niemal 18 lat swojej pracy Maciej Korwin wielokrotnie gościł z zespołem Teatru na scenach europejskich prezentując wiele produkcji musicalowych, począwszy od "Scrooge'a" poprzez takie tytuły jak m.in. "Chess", "La Cage aux Folles", "Jesus Christ Superstar", "Hair", na "Kiss me Kate" kończąc. Teatr Muzyczny zaznaczył swoją obecność w takich miastach jak m.in. Haga, Amsterdam, Eindhoven, Berlin, Salzburg, Hamburg, Brema, Bazylea, Zurych, Berno, Wiedeń, Linz. W trakcie zagranicznych wojaży musical "Chess" w 2002 roku otrzymał nagrodę Stowarzyszenia INTHEGA skupiającego dyrektorów teatrów oraz przedstawicieli miast prowadzących działalność impresaryjną na terenach niemieckojęzycznych. Po raz pierwszy przyznano tę nagrodę dla produkcji musicalowej.

Festiwal teatrów muzycznych
Festiwal Teatrów Muzycznych jest dzieckiem 50 – lecia Teatru Muzycznego w Gdyni.  Powstał pomysł zaproszenia na urodziny teatrów muzycznych z całego kraju.  Na przełomie marca i kwietnia 2008 roku po raz pierwszy odbył się festiwal jakiego nigdy wcześniej nie było, festiwal, który ściągnął najlepszych reżyserów, aktorów, muzyków i oczywiście najlepsze musicalowe tytuły. Ideą przyświecającą organizacji Festiwalu było uhonorowanie Danuty Baduszkowej, patronki i dobrego ducha gdyńskiego teatru, ale przede wszystkim pionierki teatru musicalowego w Polsce. Sukces pierwszej edycji - wysoka frekwencja, zainteresowanie mediów i entuzjastyczny odbiór - przyczyniły się do kontynuacji Festiwalu. O ile pierwsza edycja była przeglądem flagowych spektakli, tak druga, trzecia i czwarta edycja odbywały się w formie konkursowej. Nagrody otrzymywali aktorzy docenieni przez jury lub festiwalową publiczność. Cztery edycje Festiwalu to wielkie tytuły: "Rent", "Metro", "Jesus Christ Superstar", "Opera za trzy grosze", "Chicago", "Hair", "Skrzypek na dachu", wybitni twórcy: Leszek Możdżer, Jerzy Satanowski, Konrad Imiela, Wojciech Kościelniak, Janusz Józefowicz, Janusz Stokłosa oraz najlepsze teatry z Chorzowa, Łodzi, Lublina, Poznania, Warszawy, Wrocławia, Gliwic, Szczecina i Krakowa. W planach Macieja Korwina była już kolejna, piąta edycja Festiwalu. Możemy się jedynie domyślać kogo by zaprosił...

  • ikonaOpublikowano: 20.02.2013 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze