Co nowego

6. Festiwal Form Multimedialnych TRANSVIZUALIA

6. Międzynarodowy Festiwal Form Multimedialnych TRANSVIZUALIATegoroczna edycja Festiwalu Transvizualia odbędzie się w dniach 3-7 października 2012 głównie w Gdyni. W tym roku stawiamy na wydarzenia muzyczne i audio-wizualne odbywające w pomieszczeniach Zabytkowego Banku Polskiego oraz gdyńskiego Dworca PKP.

Zagrają artyści cieszący się od lat uznaniem  w świecie muzyki elektronicznej - m.in. Venetian Snares, Vladislav Delay i Monolake - oraz ci, którzy są jej nadzieją, czyli Ital Tek, Benjamin Damage i Doc Daneeka, oraz oOoOO. Oprócz nich wystąpią również reprezentanci polskiej ambitnej elektroniki – m.in. Stefan Wesołowski & Pussykrew, Odaibe, Napszykłat, Michał Mierzwa & Piotr Bejnar, a w programie znajdzie się także seria warsztatów oraz seanse filmowe w bankowym skarbcu i innych zakamarkach na co dzień niedostępnego banku.

W programie :

03.10.2012| Dworzec PKP Gdynia Główna | Otwarcie Festiwalu | WSTĘP WOLNY!
20:00 Michał Mierzwa & Piotr Bejnar: Graphical Landscapes vol. 2 [live A/V]
21:00 Stefan Wesołowski & Pussykrew: Liebestod [live A/V]


05.10.2012| Gdynia |Plaża Śródmieście - Specjalna Strefa Festiwalowa [vis a vis Contrast Cafe] | WSTĘP: 30 PLN
20:00 Intangible States live A/V
21:40 Odaibe live A/V
22:40 P / E & OZG live A/V
23:40 oOoOO live A/V
01:00 Monolake live A/V
02:00 Vladislav Delay live

06.10.2012| Gdynia | Plaża Śródmieście - Specjalna Strefa Festiwalowa [vis a vis Contrast Cafe] | WSTĘP: 30 PLN
20:00 Ebo La Ape + Hertzshmertz [live AV]
21:00 Napszykłat [live]
22:00 Ital Tek [live]
23:00 King Midas Soundsystem [dj set]
00:00 Benjamin Damage & Doc Daneeka with Abigail Wyles [live]
01:00 Venetian Snares [live]



TRANSCINEMA: kino poza kinem - mapa obiektuTRANSCINEMA: kino poza kinem

Czas: 4 i 7.10.2012 | czwartek i niedziela | godz. 19.00-22.00
Miejsce: Gdynia | Zabytkowy Bank Polski | Róg ul. 10 lutego i 3 maja


Wstęp wolny!

TRANSCINEMA: kino poza kinem to prezentacja filmowych eksperymentów i sztuki video w nietypowych lokalizacjach, poza oczywistymi miejscami projekcji jak kino, galeria sztuki czy klub. Filmy zostaną pokazane w film roomach w niedostępnym na co dzień Zabytkowym Banku Polskim w Gdyni, m.in. w bankowym skarbcu oraz imponującej sali obsługi klienta.

W programie: krótkie formy | teledyski | animacje | eksperymenty wizualne | kino awangardowe | sztuka video w formie wybranych programy z festiwalu onedotzero 2011 | projekcje filmu “Czwarty wymiar”


PLAN PROJEKCJI w Zabytkowym Banku Polskim symultaniczne projekcje w trzech film roomach:


4.10 | czwartek | godz. 19.00-22.00 | Film Room 1-3
FILM ROOM 1-2 onedotzero: wow+flutter
| nightfall
FILM ROOM 3  Czwarty wymiar



7.10 | niedziela | godz. 19.00-22.00 | Film Room 1-3
FILM ROOM 1 onedotzero: wavelength
FILM ROOM 2 Czwarty wymiar
FILM ROOM 3 onedotzero: future cities

Onedotzero to organizacja zajmująca się współczesną sztuką cyfrową i promująca innowacyjne formy ruchomego obrazu. Onedotzero zdobyło uznanie krytyków za produkcję corocznego wędrującego festiwalu sztuk audiowizualnych onedotzero_adventures in motion, na który składają się najnowsze animacje, teledyski, fabularne sekwencje gier komputerowych, video oraz filmy, fabularne krótkometrażówki i dokumenty wyróżniające się oryginalną formą graficzną. Prezentowane prace przekraczają ograniczenia gatunkowe i łączą rozmaite dziedziny: film, wideo, design, modę i architekturę.


Opisy bloków filmowych:


Future cities 11 | 80 min. to wyraz nieustannej fascynacji onedotzero motywem miasta. w programie znajduje się eklektyczny zestaw filmowych eksploracji przestrzeni współczesnej metropolii, odzwierciedlając intensywność i szybkość jej życia. Wyidealizowana idea super miasta jako utopii miesza się tu z koszmarnymi dystopiami a wszystko to ukazane w futurystycznej perspektywie, gdzie nadzieje i obawy mieszają się ze sobą.

Future cities 11


Wow + flutter 11 |80 min. wiodąca siła programu onedotzero od początku istnienia organizacji, wow+flutter od zawsze poszukuje i prezentuje najbardziej innowacyjne i zaskakujące prace. To gra ruchomych obrazów wszelkiego rodzaju łącząca grafikę, typografię, animację, eksperymenty wizualne w wydaniu młodych talnetów i uznanych mistrzów. Wow + flutter sięga tam gdzie zaczyna się przyszłość sztuk wizualnych.

Wow + flutter

Nightfall 11 | 80 min.
 selekcja najbardziej ekstremalnych, przekraczających wszelkie granice, a czasem wręcz rzucających zły urok na widza filmów zgłoszonych na zeszłoroczną edycję onedotzero. Przegięte horrory, dziwaczne science fiction, psychodeliczne odjazdy wprowadzają widza w filmowe szaleństwo.

Nightfall 11

Wavelength 11 | 80 min. oto radykalne podejście do teledysków jako formy wyrazu, która pozwala przekraczać granice i jawi się jako plac zabaw dla oryginalnych i szalonych reżyserów, którzy nieustannie poszukują nowych narzędzi wizualnych do przekładania swojej niezwykłej wyobraźni. W zestawie zarówno dzieła uznanych mistrzów, jak i perełki wschodzących gwiazd i debiutantów.

Wavelength 11

„Czwarty wymiar” | "The Fourth Dimension"
Koprodukcja Vice Films, Grolsch Film Works i polskiej firmy produkcyjnej Akson Studio.

"The Fourth Dimension" składa się z trzech części, każda wyreżyserowana jest przez innego reżysera, eksplorującego w swoim projekcie tytułowy "czwarty wymiar". Wybrani przez producentów twórcy z trzech krajów – Stanów Zjednoczonych, Polski i Rosji - musieli w swoich scenariuszach zawrzeć filmowe elementy wskazane przez producentów. Autorem pomysłu projektu jest Eddy Moretti (producent Vice Films i reżyser dokumentu "Heavy Metal in Baghdad"), a zaproponowany przez niego zestaw reguł rozciąga się od motywujących ("To musi być najlepszy film, jaki kiedykolwiek stworzyłeś") przez ironiczne ("Bezdomne psy są dobre. One mogą naprawdę dużo wnieść") po ekscentryczne ("Ktoś musi nosić buty do stepowania"). Składająca się z czterdziestu dwóch reguł lista została rozesłana reżyserom na etapie pisania scenariusza, równocześnie otwierając przed nimi pole inspiracji, oraz narzucając istotne ograniczenia.

Wynikiem tego artystycznego eskperymentu jest mieszanka trzech różnych filmów, które łączy jednak wspólne źródło inspiracji, powtarzające się elementy i tytułowy "czwarty wymiar". W pierwszej części filmu, zatytułowanej "Lotus Community Workshop", Harmony Korine - jeden z najważniejszych przedstawicieli amerykańskiego kina niezależnego, twórca takich filmów jak "Gummo", "Julien Donkey-Boy" i "Mister Lonely" – opowiada historię szalonego newage'owego mówcy motywacyjnego, brawurowo granego przez Vala Kilmera. W "Lotus Community Workshop" Kilmerowi towarzyszy Rachel Korine, aktorka znana z poprzednich filmów Harmony Korine'a, prywatnie żona reżysera. Rosyjski reżyser Aleksij Fedorchenko, nagrodzony na Festiwalu w Wenecji za film "Milczące dusze", w swojej części "The Fourth Dimension" zatytułowanej "Chronoeye" przedstawia intymną historię introwertycznego wynalazcy, pracującym nad maszyną do podróżowania w czasie. Utrzymana w spokojnym tonie historia stanowi doskonałe preludium do ostatniej części filmu, wybuchowych "Jelonków" Janka Kwiecińskiego. Akcja filmu Kwiecińskiego toczy się w małym opuszczonym polskim miasteczku, ewakuowanym przed zbliżającą się falą powodziową. Do miasteczka wkracza ekscentryczna grupa przyjaciół (Paweł Smagała, Tomasz Tyndyk, Paweł Tomaszewski, Justyna Wasilewska), spragniona przygody i połączona niejasnymi relacjami. Pozornie beztroskie buszowanie po miasteczku przerywane jest jednak co chwilę przez sygnały  zbliżającego się kataklizmu.

Międzynarodowa premiera "The Fourth Dimension" miała miejsce podczas San Francisco International Film Festival. Polska premiera filmu odbyła się w ramach festiwalu Off Plus Camera, film został również zaprezentowany na Tribeca Film Festival w Nowym Jorku. "The Fourth Dimension" został doceniony przez recenzentów w Stanach Zjednoczonych, którzy podkreślają jego eksperymentalny charakter i niezwykłą atmosferę, zwłaszcza wyreżyserowanych przez Kwiecińskiego "Jelonków". Jak napisał jeden z recenentów "Variety" ten młody polski reżyser "zachwyca widzów emocjonalną szczerością".


Program warsztatów 012

WARSZTATY STATIC – INTERAKTYWNA INSTALACJA MULTIMEDIALNA

Termin: 03-06.10.2012
Prowadzący: Wojciech Morawski | Szymon Kaliski
Miejsce: Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni

W ramach warsztatów przygotowana zostanie instalacja audiowizualna przybliżająca techniki komunikacji między komputerami i interakcji z użytkownikami. Poszukiwane są osoby żywo zainteresowanych tematyką nowych mediów, z pewnym doświadczeniem i znajomością choć podstaw jednej z poniższych technologii: OpenFrameworks, Cinder, Processing, Max/MSP, PureData, QuartzComposer lub im podobnych.

W czasie warsztatów przygotowana zostanie interaktywna instalacja, gdzie każdy z użytkowników będzie odpowiadał za jeden z jej komponentów. Finalny twór będzie więc leżał w rękach uczestników i będzie w pełni przez nich kształtowany. Laptopy uczestników zostaną połączone w sieć, a wymiana informacji z otoczeniem, jak i wewnątrz tego systemu stanie się podstawą do dalszych działań. Budulcem staną się proste nagrania miasta (dźwiękowe, wizualne i inne), które zostaną przetransformowane w domenie cyfrowej, uinteraktywnione i przedstawione w niepowtarzalny sposób.
Prowadzący warsztaty będą przede wszystkim panować nad całością instalacji, pokażą, w jaki sposób najlepiej połączyć wiele komputerów, oraz przedstawią podstawowe techniki i możliwości które ze sobą niosą takie rozwiązania.

Liczba uczestników: 8 osób (wcześniejsza rekrutacja)

Zgłoszenia: contact@lowertone.net


WARSZTATY CO-MIXER - KOMIKSUJEMY MEDIA!

Termin: 03-05.10.2012
Prowadzący: Jakub Babczyński | Piotr Szulc
Miejsce: Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni

ZAGADNIENIE „KOMIKSU UŻYTECZNEGO”, czyli informacyjne i edukacyjne funkcje komiksu oraz jego różnorodne zastosowania, np. komiks w reklamie, sztuce, edukacji, rozrywce, czy choćby polityce.  

PIERWSZY PRODUKT CO-MIXERA, w którym uczestnicy będą mieli za zadanie sporządzić ulotkę reklamową promującą jeden z kilku fikcyjnych artykułów, korzystając przy tym ze stylistyki komiksowej.

MULTIMEDIALNA PREZENTACJA różnych dzieł wykorzystujących stylistykę komiksową, m. in. nadruki na koszulki i pocztówki, ilustracje do gry planszowej, czy witryna strony internetowej.

DRUGI PRODUKT CO-MIXERA, czyli próba odpowiedzi na pytanie, czy przy pomocy komiksu da się przetworzyć formy sztuki, takie jak teledysk, czy trailer. Uczestnicy, wraz z naszą pomocą, przygotują swój własny komiksowy teledysk do piosenki, trailer do filmu, lub gry komputerowej.

STORYBOARD, A KOMIKS: różnice i związki komiksu z tzw. scenorysem, tj. obrazkową prezentacją, składającą się z serii szkiców i ilustracji, której zadaniem jest przedstawienie wizji końcowego efektu, powszechnie stosowaną w przemyśle filmowym, czy gier komputerowych.

PODSUMOWANIE WARSZTATÓW, podczas którego odbędzie się wspólne zaprezentowanie oraz komentowanie stworzonych prac. 
Liczba uczestników: 20 osób (wcześniejsza rekrutacja)

Zgłoszenia: kubababczynski@gmail.com


WARSZTATY INFO BRYŁA

Termin: 05-07.10.2012
Prowadzący: panGenerator – Piotr Barszczewski, Krzysztof Goliński, Jakub Koźniewski oraz Tomek Gancarczyk | support przy druku 3D – Konrad Klepacki
Miejsce: Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni

Jak zamienić bity na atomy? Jak w niewyraźnej chmurze punktów dostrzec kształty i znaczenie? Jak zwizualizować w przestrzeni zbiór danych? W trakcie warsztatów będziemy tworzyć bryły w oparciu o samodzielnie wybrane informacje. Do tworzenia form przestrzennych użyjemy ogólnodostępnych zbiorów danych lub sami stworzymy je na potrzeby warsztatów. Będą to np. dźwięki, pogoda, współrzędne GPS, zapis ruchu ludzi, skan 3D znalezionego obiektu itp. Dane te dzięki odpowiednim algorytmom zwizualizujemy w postaci brył, które pod koniec warsztatów zostaną wydrukowane na drukarce 3D. Podstawowym środowiskiem pracy będzie Processing. Jednakże mile będą widziane inne umiejętności przydatne w trakcie warsztatów. Praca przebiegać będzie w grupach kilkuosobowych.

Kto może brać udział? Wszyscy, choć najwięcej skorzystają ci, posiadający podstawową wiedzę dotyczącą programowania.
Liczba uczestników: 12 osób (wcześniejsza rekrutacja)

Zgłoszenia:  jkozniewski@pangenerator.com


WARSZTATY VJ'SKIE QUARTZ COMPOSER + VDMX – TEORIA I PRAKTYKA

Termin: 06-07.10.2012
Prowadzący: Łukasz Boros
Miejsce: Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni

Wprowadzenie:
- Przedstawienie własnej ścieżki rozwoju (VJ-programista) i paru przeprowadzonych przez autora projektów
Teoria:
- Przedstawienie programu VDMX
- Korzystanie z warstw, interfejs, kontrola odtwarzania klipów
- Efekty i compositing w czasie rzeczywistym
- Przedstawienie środowiska Quartz Composer
- Ogólne przedstawienie środowiska i jego możliwości
- Korzystanie z gotowych kompozycji
- Tworzenie prostych kompozycji
- Stworzenie własnego efektu dla programu VDMX
- Opis interakcji pomiędzy środowiskami
- Stworzenie i używanie kompozycji Quartz jako efektu i klipu
Praktyka:
- Tworzenia własnych projektów / efektów przez uczestników i praktyczna pomoc w ich realizacji
Wymagania wobec uczestników:
- Posiadanie komputera Macbook z systemem Snow Leopard lub Lion i zainstalowanym środowiskiem Quartz Composer oraz wersją demonstracyjną programu VDMX. Najbardziej preferowane są komputer apple na procesorze intel z systemem snow leopard (10.6) lub nowszym, najlepiej z dedykowana karta graficzna (macbook pro, imac)
- Podstawowa wiedza z zakresu VJki: kompozycja warstw, loopowanie klipów, podstawowa wiedza na temat efektów
Liczba uczestników: 10 osób (wcześniejsza rekrutacja)

Zgłoszenia: lukasz.boros@googlemail.com


W programie także:
akcje miejskie.

Zapraszamy także na wydarzenia dodatkowe podczas festiwalu Transvizualia 012 Gdynia w Sopocie i Gdańsku.

W niesamowitych, artystycznych przestrzeniach sopockiego Arthotelu LaLaLa planowane są działania specjalne z zakresu audiowizualiów. La A/V to akcja z wykorzystaniem otwartych i udostępnionych pokoi Arthotelu, a w programie znajdą się projekcje filmowe + video oraz działania muzyczne – dla relaksu.

4.10.2012 | Sopot | Arthotel Lalala| ul. Rzemieślnicza 42 | SKM Sopot Wyścigi | www.lalala.lu  | WSTĘP WOLNY!
21.00-24.00 La A/V – projekcje filmowe

Natomiast w gdańskiej Kolonii Artystów na zakończenie Festiwalu odbędą się koncerty i prezentacja powarsztatowa.
7.10.2012 | Gdańsk | Kolonia Artystów
| ul. Miszewskiego 18 | SKM Gdańsk-Wrzeszcz | www.kolonia-artystow.pl  | WSTĘP WOLNY!
18:00-19:00 prezentacja powarsztatowa STATIC
19:00-20:30 wykład VJ [prowadzenie: Łukasz Boros]
20:30-21:10 koncert Szymon Kaliski (Live Act A/V)
21:15-22:00 koncert  WO | Wojciech Morawski (Live Act A/V)

Czym są Transvizualia…

TRANSVIZUALIA 012 Gdynia czyli 6. Festiwal Form Multimedialnych to unikatowy w skali Polski projekt artystyczny prezentujący szeroki przekrój przez formy audiowizualne. Istnieje od 2007 roku. Idea wydarzenia oparta jest na łączeniu wielu sztuk – m.in. muzyki, filmu, video artu, działań performerskich, wystawienniczych, interwencji w tkankę miejskią. Festiwal anektuje przede wszystkim przestrzenie na terenie Gdyni. Dodatkowe wydarzenia odbywają się w pozostałych miastach Trójmiasta – Gdańsku i Sopocie. TRANSVIZUALIA to nie tylko muzyka, ale liczne projekty audio/video, działania wystawiennicze i warsztatowe, spotkania z twórcami oraz projekty specjalne. Festiwal nie maja jednej, z góry przyjętej struktury. Co roku organizatorzy modyfikują poszczególne moduły. Festiwal jest w nieustannej konstrukcji.

W trakcie ostatnich trzech edycji na TV Festival wystąpili m.in. Mount Kimbie + James Blake, Jimmy Edgar,  Luke Vibert, Pinch, Principles of Geometry + AntiVJ, Chris Clark, Africa Hitech , Chicks on Speed, Otto Von Schirach + Vj Motomichi, Mira Calix, Frank Bretschneider, Kangding Ray,  Fennesz, Dj Krush, Addictive TV, Hexstatic, Gaslamp Killer, Dat Politics, Daedelus, Planningtorock, Bibio, Oval, Felix Kubin, Boxcutter, Marsen Jules Trio, Jacaszek, Sylvain Chauveau, i wielu innych.

wstęp: 5 i 6.10 – bilet 1-dniowy 30 PLN, bilet 2-dniowy 50 PLN

Bilety do nabycia w TICKETPRO

  • ikonaOpublikowano: 01.10.2012 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze