Co nowego

41. Festiwal Filmowy w Gdyni – ostatnie odliczanie

41. Festiwal Filmowy w Gdyni - plakat41. Festiwal Filmowy w Gdyni odbędzie się w dniach 19-24 września. W programie Festiwalu znalazły się: sekcje konkursowe, pozakonkursowe i wydarzenia towarzyszące, czyli pokazy zrekonstruowanych klasyków kina, debaty, wystawy filmowych kostiumów czy premiery książek. Oczywiście, poświęconych filmom.

• Jednym z najważniejszych wydarzeń Festiwalu jest wręczenie Platynowych Lwów, czyli nagroda podsumowująca osiągnięcia życia. W tym roku otrzyma ją Janusz Majewski, twórca: „Lekcji martwego języka", „C.K. Dezerterów", „Zaklętych rewirów", filmów „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy" czy „Zazdrość i medycyna", której uroczysty pokaz będzie okazją do spotkania z laureatem.

• W programie 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni znalazły się cztery sekcje konkursowe: Konkurs Główny, Konkurs Inne Spojrzenie, Konkurs Młodego Kina, Konkurs Fabularnych Filmów Krótkometrażowych.

• Do Konkursu Głównego zgłoszono 45 filmów, do Innego Spojrzenia - 14. Przewodniczącym Jury Konkursu Głównego jest Filip Bajon, a Innego Spojrzenia - Monika Strzępka. Do Konkursu Młodego Kina zakwalifikowało się 13 filmów z trzech szkół filmowych, do Konkursu Fabularnych Filmów Krótkometrażowych trzy filmy ze Studia Munka Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz dziewięć produkcji niezależnych.

• Filmem otwarcia 41. Festiwalu będzie „Królewicz Olch" Kuby Czekaja - jeden z tytułów Konkursu Głównego.

• Program filmowy obejmuje wiele sekcji pozakonkursowych: Skarby kina przedwojennego, Czysta klasyka - In Memoriam, w której zostaną zaprezentowane, odnowione cyfrowo, filmy Andrzeja Żuławskiego i Krzysztofa Kieślowskiego. Jest również sekcja Zapomniane piosenki, prezentująca polskie musicale i filmy muzyczne. W programie nie brakuje sekcji Polonica. Festiwal, to także sekcja: Na Horyzoncie, Wieczór Filmowy HBO i Filmy z Gdyni. Nie zabraknie produkcji z Festiwalu Filmów Jednominutowych, wyświetlanych przed filmami z sekcji Inne Spojrzenie.

• Tego roku reżyser Andrzej Wajda obchodzi swoje 90. urodziny. Z tej okazji widzowie na specjalnym zamkniętym pokazie obejrzą najnowszy film Mistrza „Powidoki". W programie Festiwalu, jest też projekcja zrekonstruowanego cyfrowo filmu „Niewinni czarodzieje", dokumentu „Wróblewski wg Wajdy" i wystawa zdjęć Andrzej Wajda 40/90.

• W pokazach specjalnych znalazły się: „Pokolenia" Janusza Zaorskiego, poświęcony historii Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu, najnowszy film Antoniego Krauzego „Smoleńsk", „Nieobecność", Magdaleny Łazarkiewicz, „Wrzeciono czasu" - film zmarłego wiosną 2016 roku Andrzeja Kondratiuka i dwa odcinki serialu „Artyści" Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego.

• Miłośników twórczości Krzysztofa Kieślowskiego ucieszą zwłaszcza premiery dwóch filmów dokumentalnych: „Siedem dni w tygodniu" i film poświęcony reżyserowi: „Spotkanie z Krzysztofem Kieślowskim", w odnowionej wersji. Oprócz tego, zostanie zaprezentowany „Przypadek", poprzedzony „Krótkim filmem o Krzysztofie Kieślowskim". W plenerze, na placu Grunwaldzkim zobaczymy zrekonstruowany „Dekalog".

• Festiwal w Gdyni odda hołd pamięci zmarłego w 2016 roku Andrzeja Żuławskiego. Oprócz trzech tytułów z cyklu „Czysta Klasyka", Festiwal zaprezentuje „Kosmos", ostatnie dzieło reżysera.

• Bogato prezentuje się w tym roku program jednej z najpopularniejszych sekcji Festiwalu, czyli współorganizowanego przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich programu Gdynia Dzieciom.

• W tym roku Festiwal przygotował dwie projekcje dla osób niepełnosprawnych: filmu z audiodeskrypcją - „Ostatnia rodzina" oraz filmu w języku migowym, czeka „Jestem mordercą".

• W ostatni dzień Festiwalu odbędzie się Forum Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Ciekawie zapowiadają się debaty specjalistyczne: „Film jako narzędzie do budowania wizerunku Polski" i „Kultura filmowa w Polsce". Emocji nie zabraknie na debacie "Elle": „Kobiety w kinie - jak się przebić w męskim świecie?".

• Filmoteka Szkolna, to również ważny punkt na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni. A Sławomir Idziak przedstawi swój kolejny innowacyjny pomysł - Cinebus Film Spring Open - Mobilne studio filmowe.

• Tradycyjnie, odbędą się również wystawy. Ta, która zapowiada się na prawdziwą perełkę, to: „Z filmowej szafy - kostiumy filmowe: Has, Wajda, Polański, Żuławski". Ciekawie zapowiada się również promocja wydawnictwa „Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema".

• Ceremonia otwarcia Festiwalu odbędzie się 19 września o godz. 19.00 w Teatrze Muzycznym, Młoda Gala - 23 września o godz. 20.30, natomiast Ceremonia Wręczenia Nagród i zamknięcia Festiwalu - 24 września o godz. 19.00.

• Pokazy konkursowe i specjalne oraz wydarzenia towarzyszące odbędą się w Teatrze Muzycznym, w Multikinie i Centrum Gdynia Waterfront, w Gdyńskim Centrum Filmowym, Muzeum Miasta Gdyni, Hotelu Mercure Gdynia Centrum a także na Placu Grunwaldzkim i w Parku Rady Europy. Projekcje Gdynia Dzieciom odbędą się Kinie Helios.

  • ikonaOpublikowano: 07.09.2016 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze