Co Nowego

4. urodziny Centrum Designu Gdynia

Opis alternatywny

24.11.2015 r.

4. urodziny Centrum Designu GdyniaCentrum Designu Gdynia obchodzi 4 urodziny. Z tej okazji przygotowano szereg atrakcji, których tematem przewodnim będą działania, nierzadko radykalne i niekonwencjonalne, prowadzące do poprawy i podniesienia jakości życia w mieście. Świętowanie urodzin rozpocznie się w piątek 27 listopada 2015 r. wernisażem wystawy „Między budynkami - wystawa w procesie".

W tym roku kontynuujemy temat przestrzeni publicznej. Podchodzimy do tematu bardziej ogólnie i skupiamy się na osiedlu Witomino. Będziemy się zajmować radykalnymi zmianami w przestrzeni - mówi Ewa Chudecka z Centrum Designu Gdynia.

Wystawa Między budynkami - projektowanie dla osiedla Witomino i jego mieszkańców. Wystawa w procesie będzie głównym punktem programu. Do współpracy przy projekcie zaproszono projektantów z DESK Design Kolektyw - koła naukowego działającego na Wydziale Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Na podstawie raportów, obserwacji i spacerów badawczych określili oni ważne dla dzielnicy Witomino zagadnienia np.: dotyczące relacji między starszym i młodszym pokoleniem mieszkańców, stworzenia przestrzeni umożliwiającej wspólne spotkania młodzieży tam mieszkającej czy sposobów wykorzystania walorów pobliskich lasów. Rozwiązania podobnych kwestii ilustrować będą przykłady wprowadzone w innych miastach na świecie.

Tytuł wystawy nawiązuje do książki Jana Gehla „Życie między budynkami" i miedzy przestrzeniami Witomina, będziemy chcieli cytować odwiedzającym fragmenty tej książki i innych autorów piszących o architekturze - mówi Sara Wikieł z DESK Design Kolektyw ASP Gdańsk. Wernisaż będzie punktem wyjścia dla 3-dniowego projektu pt. „24 h Między Budynkami", podczas którego grupy projektantów we współpracy ze specjalistami (z zakresu projektowania produktu, identyfikacji wizualnej, architektury, urbanistyki itd.), zaproponują nowe rozwiązania odpowiadające na zróżnicowane potrzeby mieszkańców gdyńskiego Witomina. Rezultaty warsztatów zostaną włączone do wystawy, budując na niej nowe wątki. Taka forma przybliży również widzowi proces pracy projektanta.

Uzupełnieniem działań projektowych będzie konferencja pt. „Rewolucjoniści. Miasta Uzdrawiane" podczas której eksperci opowiedzą o radykalnych i niekonwencjonalnych działaniach poprawiających codzienne życie w miastach. Inspiracją do podjęcia tego tematu była działalność oraz motto byłego majora Kurtyby Jamie Lernera „kreatywność zaczyna się wtedy, kiedy odcina się z budżetu jedno zero". W konferencji wezmą udział m.in. Iza Rutkowska z Fundacji Form i Kształtów, Martyna Adamczak ze StructView, Anna Karłowska z katowickiej inicjatywy Napraw Sobie Miasto, Piotr Czyż z trójmiejskiego stowarzyszenia Inicjatywa Miasto oraz Jacek Piątek - plastyk Miasta Gdynia. Po konferencji odbędzie się dyskusja na temat książki „Miasto Szczęśliwe. Jak zmienić nasze życie, zmieniając nasze miasta", którą poprowadzi Jędrzej Burszta z DNA miasta.

Program urodzin:

27.11.2015 - godz. 19.00 - wernisaż wystawy| Między budynkami - projektowanie dla osiedla Witomino i jego mieszkańców. Wystawa w procesie| DESK Design Kolektyw | Galeria Centrum Designu Gdynia

28.11 - 11.12.2015 - godz. 12.00-20.00 wystawa | Między budynkami - projektowanie dla osiedla Witomino i jego mieszkańców. Wystawa w procesie | DESK Design Kolektyw | Galeria Centrum Designu Gdynia

27 - 29.11.2015 - godz. 10.00-18.00 warsztaty | 24h między budynkami. Użyteczne projekty dla mieszkańców Witomina | DESK Design Kolektyw | sala D |UWAGA: obowiązują zapisy

28.11.2015 - godz. 16.00-20.30 konferencja | Rewolucjoniści. Miasta Uzdrawiane | Sala Kinowa

28.11.2015 - godz. 20.30-21.30 dyskusja | „Miasto Szczęśliwe. Jak zmienić nasze życie, zmieniając nasze miasta" | Sala Kinowa,

Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia | Budynek III | Al. Zwycięstwa 96/98