Co nowego

4,6 mln zł na 179 projektów w Gdyńskim Budżecie Obywatelskim

179 projektów zostało przyjętych do głosowania w II edycji Gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego. To 81% wszystkich wniosków, których mieszkańcy Gdyni złożyli łącznie 222. W porównaniu do zeszłego roku projekty były bardziej kompleksowe.  Wyboru gdynianie dokonają w dniach 25 października - 4 listopada.

Głosować będzie można za pośrednictwem strony www.bo.gdynia.pl. Podać należy tylko PESEL i imię ojca - wyjaśnia wiceprezydent Gdyni ds. innowacji Michał Guć. Prawo do udziału w głosowaniu mają osoby zameldowane w Gdyni lub mieszkające w Gdyni wpisane do rejestru wyborców. Nie ma innych ograniczeń, w tym wieku. Można także zagłosować na projekt spoza swojej dzielnicy, ale tylko jednej. To ukłon w stronę tych osób, które mieszkają w innej dzielnicy niż są zameldowane. Jest to kolejny etap ewolucji Budżetu Obywatelskiego i po zakończeniu tej edycji zobaczymy, jak on się sprawdzi - dodaje.

Budżet Obywatelski 2015 - rodzaje zgłoszonych projektówMożna wybrać jeden lub kilka projektów, pamiętając, aby nie przekroczyć limitu budżetu przypisanego poszczególnej dzielnicy. Z drugiej strony nie trzeba wydawać całej puli. Z opisami wszystkich propozycji można zapoznać się na bo.gdynia.pl/Zgloszone_wnioski.html. Przypomnijmy, do podziału w Budżecie Obywatelskim jest 4 597 797 złotych.  

Osoby bez dostępu do internetu będą mogły skorzystać z pomocy w Laboratorium Innowacji Społecznych (al. Zwycięstwa 96/98), siedzibach Rady Dzielnic, Centrum Aktywności Seniora, obu siedzibach UM Gdyni - tj. na Al. Piłsudskiego i na ul. 10 Lutego oraz wszystkich filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni. Dodatkowo, wzorem ubiegłego roku, zorganizowane zostaną tzw. „punkty lotne". Pojawią się one między innymi w gdyńskich centrach handlowych.

W 2015 roku, w toku przygotowań, duży nacisk został położony na współpracę z wnioskodawcami, którym doradzano, jak poprawić projekt, gdy miał on szansę na realizację. Również na etapie samego składania wniosków przeprowadzono spotkania z mieszkańcami wszystkich 22. dzielnic,  a także zorganizowano 4 „maratony" pisania wniosków.

Słownia zrealizowana w dzielnicy Pogórze w ramach Budżetu Obywatelskiego 2014, fot. Tomek KamińskiNajwiększym zainteresowaniem cieszą się projekty związane z  remontami i inwestycjami dotyczącymi nawierzchni ulic, chodników, parkingów czy schodów - 79. Na drugim miejscu znalazły się wnioski związane z rekreacją - 67. Są wśród nich m.in. projekty  placów zabaw - 21, boisk - 14 czy siłowni - 10.
Ładu przestrzennego i estetyzacji otoczenia dotyczy 18 propozycji. Wśród nich są pomysły m.in. na ustawienie ławek, oryginalnych siedzisk, a także tworzenie zielonych przestrzeni sprzyjających odpoczynkowi i rekreacji. 15 projektów dotyczy zmian w organizacji ruchu i bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Wśród nadesłanych pomysłów są dwa, dotyczące stworzenia wybiegów dla psów, a także oryginalna propozycja budowa pumptracka (tor rowerowy o specjalnie ukształtowanej, falistej nawierzchni i wyprofilowanych zakrętach) czy boiska do squasha.
Spośród wszystkich 222 projektów, 20 zostało wycofanych przez wnioskodawców (głównie z powodu tego, że dotyczyły przedsięwzięć już podjętych do realizacji przez miasto, bądź dlatego, że wymagałyby one radykalnej zmiany lokalizacji). 5 wniosków nie spełniło wymogów formalnych (brakowało listy poparcia bądź zgody właściciela terenu, na jakim miałaby być realizowana inwestycja). Jedynie 18 projektów uznano za niemożliwe do realizacji (głównie z powodu przekroczenia kwoty przypadającej na dzielnicę) - to bardzo dobry Słownia w dzielnicy Witomino-Leśniczówka zrealziowana w ramach Budżetu Obywatelskiego 2014, fot. Tomek Kamińskiwynik osiągnięty został dzięki dużemu zaangażowaniu mieszkańców i pracowników wydziałów merytorycznych w wspólne poszukiwanie rozwiązania każdorazowo, kiedy projekt wymagał zmiany w początkowej koncepcji.

W II edycji BO jest dość duże zróżnicowanie w poszczególnych dzielnicach jeżeli chodzi o liczbę zgłoszonych projektów. Najmniej projektów, bo po dwa, poddanych zostanie głosowaniu w Śródmieściu i na Cisowej. Trzy projekty do wyboru mają mieszkańcy Babich Dołów, a cztery mieszkańcy Chyloni - odpowiednio najmniejszej i największej dzielnicy miasta. To pokazuje nam, że na Chyloni musimy jeszcze bardziej intensywnie współpracować z mieszkańcami. Z kolei prawdziwa walka zapowiada się na Obłużu, gdzie wybrane zostały aż 24 wnioski spośród 25 złożonych - wylicza Michał Guć.

fot. Tomek Kamiński

ikona

Najnowsze