Co nowego

24 h online - emigranci z całego świata mogą opisywać swoje losy

Polonijna diaspora liczy na świecie ponad 20 mln osób. Archiwum Emigranta utworzone rok temu przez Muzeum Emigracji w Gdyni gromadzi historie Polaków, którzy z różnych powodów wyjechali za granicę i tam znaleźli swoje miejsce na ziemi. To zapis polskich doświadczeń emigracyjnych - o aklimatyzacji w nowym miejscu, poszukiwaniach domu, pracy, pierwszych przyjaźniach czy miłości.... Historie są stopniowo, po niezbędnym opracowaniu redakcyjnym, zaprezentowane na internetowej stronie placówki.
 
Dotychczas udało się zebrać kilkadziesiąt historii z różnych stron świata. Są to opowieści, nagrania dźwiękowe i filmy, niezwykle ciekawe, mówiące jak wyjazd odmienił życie emigrantów. Sfilmowanych zostało kilkadziesiąt wywiadów na trzech kontynentach, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Australii, Francji, Wielkiej Brytanii, Czechach, Węgrzech i Rumunii. W ramach projektu rejestrowane są także rozmowy z wybitnymi postaciami polskiej nauki, kultury, sportu bądź biznesu, w których życiorys wpisane były doświadczenia emigracyjne.
 
Aby ułatwić polonii na całym świecie  przekazywanie swoich historii Muzeum Emigracji uruchomiło na stronie www.muzeumemigracji.pl podstronę: Archiwum Emigranta. Z pomocą prostego i czytelnego formularza, każdy poradzi sobie z obsługą panelu. Dla ułatwienia podane zostały pomocnicze pytania, są one jednak wyłącznie wskazówkami, czy pewnymi drogowskazami dla piszącego. Każdy sam decyduje o charakterze, kształcie i obszerności swojej relacji. Może ona dotyczyć indywidualnych doświadczeń, ale i być zapisem emigracyjnych dziejów członka rodziny. Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza do przekazania także materiałów fotograficznych, które wzbogacą wizualnie przesłany materiał. 

 Każdy odwiedzający będzie mógł zapoznać się z opowieściami ludzi z różnych lat i najodleglejszych miejsc na świecie - pierwsze relacje już pojawiły się na stronie (https://muzeumemigracji.pl/archiwum-emigranta/historie-emigrantow/).

„Archiwa historii mówionych to znana i dobra praktyka nowoczesnych instytucji muzealnych. Dla muzeów historycznych jest to zawsze „walka z czasem" - największe wyzwanie stanowi dotarcie do bezpośrednich świadków wydarzeń, które często osadzone są w latach dość odległych. W naszym przypadku dochodzi także trudność geograficzna - osoby o polskim pochodzeniu żyją na każdej niemal szerokości globu i musimy z równą starannością docierać do Polaków żyjących w Europie, jak i poza nią. Mamy nadzieję, że stworzone przez nas narzędzie internetowe sprawdzi się w tym zadaniu, choć oczywiście inicjujemy kontakty z Polonią także innymi drogami." - dodaje Karolina Grabowicz-Matyjas, dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni. 

„Muzeum Emigracji w Gdyni gorąco zaprasza do podzielenia się wspomnieniami, przeżyciami i osobistymi historiami. Strona dostępna jest pod adresem: www.muzeumemigracji.pl/archiwum-emigranta.

  • ikonaOpublikowano: 21.01.2014 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze