Co nowego

132 sztuki walczą o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną

132 sztuki zostały zgłoszone do udziału w trzecim konkursie o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną. Są to w większości teksty nowe, czasami wręcz pisane z myślą o gdyńskim konkursie. Nie były dotąd wystawiane na scenicznych deskach ani nagradzane w innych konkursach dramaturgicznych, co wiąże się na ogół z prawem organizatorów do realizacji prapremierowego spektaklu.

Dzięki zniesieniu w 2009 roku warunku anonimowości wiemy, że wśród uczestników konkursu są m.in. laureaci i finaliści poprzednich edycji: Szymon Bogacz, Magda Fertacz, Marek Modzelewski, Mateusz Pakuła, Jakub Roszkowski, Zyta Rudzka oraz debiutanci, którzy - co szczególnie cieszy - widzą w gdyńskim konkursie swoją szansę na wyjście z cienia i zaistnienie w szerszym obiegu teatralnym.
Tak, jak w ubiegłych latach, konkurs składa się z trzech etapów. Najpierw trzyosobowa Komisja Artystyczna (w składzie: dr Małgorzata Jarmułowicz - teatrolożka z Uniwersytetu Gdańskiego, Paweł Wodziński - reżyser, dyrektor artystyczny tegorocznego R@Portu, Anna Zalewska-Uberman - doktorantka Uniwersytetu Jagiellońskiego) wyłoni spośród nadesłanych sztuk co najmniej 25% tytułów, które przejdą do półfinału. Ogłoszenie wyników pierwszego etapu nastąpi 30 czerwca.

Następnie siedmioosobowa Kapituła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej (w składzie: prof. Jerzy Stuhr - wybitny aktor, reżyser i scenarzysta, Anna Augustynowicz - reżyserka znana z wielu znakomitych inscenizacji współczesnych sztuk, prof. Małgorzata Sugiera - kierownik Pracowni Dramatu na Uniwersytecie Jagiellońskim, tłumaczka i redaktorka, prof. Jan Ciechowicz - historyk teatru z Uniwersytetu Gdańskiego, kierownik Zakładu Dramatu, Teatru i Filmu, prof. Zbigniew Majchrowski - historyk literatury i kultury z Uniwersytetu Gdańskiego, kierownik Zakładu Antropologii Literatury i Krytyki Artystycznej, dr Jacek Kopciński - redaktor naczelny miesięcznika „Teatr" oraz Jacek Sieradzki - redaktor naczelny miesięcznika „Dialog") wybierze maksymalnie pięć tytułów nominowanych do finału. Nazwiska finalistów poznamy w połowie września.

Rozstrzygnięcie konkursu przez wyłonienie laureata Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2010 nastąpi 21 listopada 2010 roku, podczas inauguracji V Międzynarodowego Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Do rąk zwycięzcy trafi statuetka oraz 50 tysięcy złotych.

Tuż przed przed festiwalem (19-20 listopada 2010 roku), pod hasłem R@Port-Prolog, odbędą się czytania/pokazy sztuk nominowanych do finału konkursu.

Dwie sztuki z ubiegłorocznego finału GND zobaczymy na deskach teatru podczas V Festiwalu R@Port. Będzie to „Nad" Mariusza Bielińskiego w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego, zrealizowane przez Teatr im. Stefana Jaracza z Łodzi oraz „W imię ojca i syna" Szymona Bogacza w reżyserii Piotra Kruszczyńskiego, przygotowywane przez zespół Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni.

Szczegóły: www. gnd.art.pl

ikona

Najnowsze