Kultura

Znamy pełen line up Festiwalu Globaltica

Festiwal Globaltica

Festiwal Globaltica

Elida Almeida, Eric Triton, Moonlight Benjamin i OXUS Ensemble to czterej artyści, którzy zamykają line up tegorocznego Festiwalu Kultur Świata Globaltica. Muzyce artystów pochodzących z różnych egzotycznych zakątków świata, będzie można dać się porwać w dniach 25-29 lipca. Wszystko w przyjemnej scenerii parku Kolibki w Orłowie.

Elida Almeida to młoda, niesamowicie utalentowana wokalistka z Wysp Zielonego Przylądka. Dwudziestopięcioletnia artystka tworzy muzykę przepełnioną tradycyjnymi melodiami, doprawionymi elementami charakterystycznych dla wyspy Santiago gatunków, takich jak batuque, funana i morna. Pięknymi, subtelnymi aranżacjami wspiera ją gitarzysta Hernani Almeida. Utwory Elidy odzwierciedlają nadzieje i marzenia młodych mieszkańców Wysp Zielonego Przylądka, pragnących uciec przed swoją geograficzną izolacją z nadzieją „podbicia” świata. Styl młodej wokalistki bardzo różni się od stylu Cesarii Evory, ale działa na słuchacza w ten sam sposób – oczarowuje, promieniuje szczerością jej głosu pełnego radości i nostalgii zarazem.

Elida ma na koncie 2 płyty, z których każda została bardzo gorąco przyjęta zarówno przez słuchaczy jak i krytyków. Jej styl – pełen międzykulturowych odniesień i elementów muzyki wysp Atlantyku – jest niezmiernie uniwersalny, a jednocześnie doskonale ukazujący to, co obecnie dzieje się na kabowerdyjskiej scenie muzycznej. Almeida jest laureatką prestiżowej nagrody RFI (Radio France Internationale) i obecnie regularnie koncertuje na całym świecie – od krajów Afryki Zachodniej po Haiti, Francję czy Kubę.
 
Muzycy:
Elida Almeida - wokal
Hernani Almeida – gitary
Diego Neves – instrumenty klawiszowe
Nelida da Cruz – gitara basowa
Magik Santiago – perkusja, instrumenty perkusyjne

28 lipca, Duża Scena, bilet na cały dzień - 35 zł.



 
Pochodzący z Mauritiusa bluesman, Eric Tryton to autor „kreolskich bluesów", inspirowanych indyjską i afrykańską tradycją. Tworzy uduchowione pieśni zaangażowane społecznie, jednocześnie ujawniając w swoich narracjach wzloty i upadki natury ludzkiej.

Jego głęboki, pełen charyzmy głos jest rozpoznawalny przez wszystkich mieszkańców wyspy i zagranicznych fanów. Wraz z akompaniamentem mistrza tabli Shakti Shane Ramchurn'a tworzą wielokulturową muzykę Mauritiusa, którą określają mianem Afroriental Blues.
 
Muzycy:
Eric Triton – wokal, gitara
Shakti Shane Ramchurn – tabla, instrumenty perkusyjne, wokal

29 lipca, scena w namiocie/scena plenerowa, wstęp wolny.



Voodoo jest religią synkretyczną, która łączy katolicyzm z tradycyjnymi wierzeniami afrykańskimi. Ten silny haitański kult stał się inspiracją dla wyjątkowej wokalistki i autentycznej kapłanki voodoo - Moonlight Benjamin.
 
Muzyka Moonlight to energetyczna i oryginalna fuzja karaibskich melodii i rytmów voodoo, oraz ostrego, inspirowanego blues-rockiem lat 70., brzmienia – jest to transowe voodoo w nowym, wybuchowym stylu.
 
Koncert na Globaltice będzie pierwszym spotkaniem wokalistki z polską publicznością.
 
Muzycy:
Moonlight Benjamin - wokal
Matthis Pascaud - gitary, instrumenty klawiszowe
Marck-Richard Mirand – gitara basowa
Claude Saturne – instrumenty perkusyjne
Bertrand Noël – perkusja
 
27 lipca, Duża Scena, bilet na cały dzień - 35 zł.


 

OXUS to oddani strażnicy unikalnego muzycznego dziedzictwa Uzbekistanu, łączą tradycyjne podejście do muzyki z innowacyjnymi aranżacjami klasycznych kompozycji. Bazują na instrumentarium charakterystycznym dla kultury muzycznej Azji Centralnej wykonując szeroką gamę tradycyjnych melodii i pieśni ludowych. W repertuarze grupy znajdują się utwory ze wszystkich kulturowo zróżnicowanych regionów Uzbekistanu: shashmaqom z Buchary, maqomy z Fergany, Taszkientu, Chorezmu, a także szeroka gama tradycyjnych melodii i pieśni ludowych.
 
Muzykom towarzyszyć będzie tancerka – Sitora Ziyoeva – młoda i utalentowana postać na współczesnej scenie tradycyjnego tańca Uzbekistanu. Uczestniczka i zdobywczyni wielu nagród na konkursach tanecznych w kraju i zagranicą. Jej repertuar obejmuje tradycyjne tańce pochodzące ze wszystkich głównych rejonów Uzbekistanu, takich jak Taszkient, Buchara, Fergana, Chorazm, Surchandaria i inne.
 
Muzycy:
Ziyodjon Changiy - chang
Azamat Ergashev - nay, doira
Husniddin Ato - ud, chang-qobyz, qairaq
Shavkat Matyoqubov - wokal, tanbur, dotar, doira, surnay (zurna), qoshnay, bulaman
 
Sitora Ziyoeva – taniec
 
29 lipca, scena w namiocie, wstęp wolny.



Globaltica to festiwal stworzony dla ludzi, którzy chcą otwierać się na inne kultury, tradycje, religie i nieznane dotąd dźwięki – zarówno te odległe geograficznie, jak i te bardzo bliskie, o których dawno zapomnieliśmy.
 
Więcej szczegółów na stronie festiwalu www.globaltica.pl/pl.

ikona