Kultura

"Zabójstwo króla” na scenie Teatru Miejskiego

„Zabójstwo króla” Piera Paolo Pasoliniego // fot. Lechosław Dzierżak

„Zabójstwo króla” Piera Paolo Pasoliniego // fot. Lechosław Dzierżak

Bogactwo, zdrada, kryzys wieku średniego, życie w trudnych czasach, a może trudne życie w obecnych czasach, niewygodne pytania i niechciane odpowiedzi - w sobotę w Teatrze Miejskim w Gdyni odbędzie się premiera sztuki „Zabójstwo króla” Piera Paolo Pasoliniego w reżyserii Krzysztofa Babickiego.
 
Sztuka po raz pierwszy została wystawiona ponad 50 lat temu, w 1966 roku, kiedy Pasolini miał 44 lata. Opowiada historię o będącym w podobnym wieku ojcu, bogaczu, który przechodzi kryzys wieku średniego. Nie jest to jednak banalna historia. Pewnego dnia podczas kryzysu zastaje go sen, a może sen jest skutkiem tego kryzysu. Postanawia więc wszystko zmienić i zacząć od nowa.
 
- Jest to bardzo trudny tekst. To nie lada wyzwanie dla aktorów. Dialogi są pisane prozą, momentami bardzo poetycką. Monologi to czysta poezja, to biały wiersz, którym Pasolini obdarzył bohaterów swojej sztuki – mówi Krzysztof Babicki, reżyser. – W tekście jest wiele zagadek i tajemnic. Zagadek, które można rozwiązać i tajemnic, które są nieodgadnione. To klasyka teatru. Dramat dotyka szerokiej problematyki, która mimo upływu lat jest wciąż aktualna. Potrzebne było jedynie nowe tłumaczenie, aby dostosować język do obecnego – mówi reżyser.
 
Na scenie zobaczymy wiele różnych konfliktów i nieoczekiwane rozwiązania. W tekście znajdziemy wiele odnośników do antyku, klasyki teatru, ale także odniesień do życia Piera Paolo Pasoliniego.
 
- Mój bohater to człowiek w średnim wieku, który ma wszystko: ogromne pieniądze, wspaniały dom, fabryki, kochającą żonę, zdolnego syna, osiągnął wszystko, co chciał. Pewnego dnia zaczyna mu czegoś w życiu brakować, takiej duchowości. Ktoś mógłby powiedzieć, że to kryzys wieku średniego, jednak to mogłoby być za bardzo uproszczone - mówi Dariusz Szymaniak, odtwórca roli Ojca. – Wchodzi w konflikt z synem. Zazdrości mu tego, że jest od niego młodszy, że ma więcej energii, witalności. Równolegle chce go uchronić przed wojną. Jest to odzwierciedlenie relacji ojca z synem, które było aktualne i w antyku i współcześnie. Jak się wsłuchamy w tekst znajdziemy odnośniki do Antygony Sofoklesa – opowiada Dariusz Szymaniak.
 
Premiera sztuki „Zabójstwo króla” („Affabulazione”) Piera Paolo Pasoliniego w Teatrze Miejskim w Gdyni odbędzie się w sobotę 26 maja 2018 roku o 19.00.
Spektakl przeznaczony jest dla widzów w wieku od 16 roku życia.
 
Bilety i informacje: www.teatrgombrowicza.pl

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona