Kultura

Świetlana przyszłość gdyńskich bibliotek

Nowe inwestycje, zmiany strukturalne, nowoczesne podejście do czytelnika - koncepcja funkcjonowania Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni w latach 2018-2024 // fot. Zuzanna Gajewska

Nowe inwestycje, zmiany strukturalne, nowoczesne podejście do czytelnika - koncepcja funkcjonowania Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni w latach 2018-2024 // fot. Zuzanna Gajewska

Nowe inwestycje, zmiany strukturalne, nowoczesne podejście do czytelnika – tak w skrócie przedstawia się koncepcja rozwoju Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni w latach 2018-2024. Jednym z założeń strategii jest budowa Mediateki przy skrzyżowaniu ulic Starowiejskiej i Władysława IV. Powstanie ona już w 2018 roku.

Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdyni czeka wiele nowych wyzwań.

– Naszym celem jest rozwój instytucji w kierunku modelowej, działającej zgodnie z międzynarodowymi i krajowymi standardami biblioteki miejskiej, która stanie się wizytówką miasta i wyznacznikiem trendów bibliotecznych w kraju – mówiła Natalia Gromow, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni, podczas konferencji w Bibliotece z Pasją.

Wśród założeń inwestycyjnych znalazła się budowa Mediateki przy ulicy Starowiejskiej. Ma ona powstać już w II połowie 2018 roku. Będzie to kolejna duża inwestycja biblioteczna po otwartej w listopadzie 2017 roku Bibliotece z Pasją.

– Liczymy, że Mediateka stanie się miejscem inspirującym do samorozwoju, zdobywania kompetencji przydatnych w życiu osobistym i zawodowym. Chcemy, aby nowa placówka była miejscem spotkań, z którego dumni będą mieszkańcy Gdyni. Koncepcja architektoniczna zakłada stworzenie przestrzeni optymalnych zarówno do pracy, jak i odpoczynku. To drugie koniecznie przy dobrej książce i kawie – mówi Natalia Gromow.



Warto dodać, że duży wpływ na to, jak biblioteka będzie wyglądała i funkcjonowała mieli sami mieszkańcy. Organizacja przestrzeni i zbiorów konsultowana była z grupą aktywistów społecznych w czerwcu 2017 roku. Uwagi zebrane przez architektów mocno wpłynęły na ostateczny projekt. 

– Mając na względzie fakt, że Miejska Biblioteka Publiczna jest najbardziej dostępną i powszechną instytucją kultury, jej planowany rozwój jest zgodny z celami strategicznymi miasta. Chcemy by docelowo wszystkie filie w mieście funkcjonwały jako lokalne ośrodki życia kulturalnego, które mieszkańcy będą traktować jako miejsce spotkań, miejsce na dokształcanie, miejsce do rozwijania pasji i zainteresowań. Biblioteka ma także wzmacniać więzi społeczne i międzypokoleniowe, które stanowią o jakości życia gdyńskiej wspólnoty – mówi Maja Wagner, pełnomocnik prezydenta ds. kultury.

Poza Mediateką na Starowiejskiej w przyszłości planowane jest także stworzenie Biblioteki Wiedzy, która połączy funkcjonujące obecnie placówki naukowe. Trwają także prace nad rewitalizacją biblioteki przy ulicy Opata Hackiego. W 2018 roku planowane są również mniejsze prace remontowe w obrębie istniejących filii.

Obecnie Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni liczy 24 placówki zlokalizowane w niemal każdej dzielnicy miasta. Z jej usług korzysta prawie 50 tysięcy mieszkańców. Filie Biblioteki posiadają w swoich zbiorach nie tylko książki, ale także audiobooki, komiksy, filmy, czasopisma czy gry planszowe. W sierpniu 2017 roku czytelnikom udostępniono serwis Legimi, który oferuje dostęp do ok. 20 tysięcy książek w wersji elektronicznej (e-booków).

  • ikonaOpublikowano: 04.12.2017 14:30
  • ikona

    Autor: Marta Jaszczerska-Zawadzka (m.jaszczerska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 09.02.2018 09:58
  • ikonaZmodyfikował: Marta Jaszczerska
ikona

Zobacz także