Kultura

Pociąg do miasta otwiera się na artystów offowych

Sceną Festiwalu Pociąg do miasta w ubiegłych latach były m.in. schody do Muzeum Gdyni // fot. Krzysztof Winciorek

Sceną Festiwalu Pociąg do miasta w ubiegłych latach były m.in. schody do Muzeum Gdyni // fot. Krzysztof Winciorek

Letni Festiwal Teatralny „Pociąg do miasta" już na stałe wpisał się do kalendarza wakacyjnych imprez w Gdyni i z roku na rok przyciąga coraz większą grupę miłośników sztuki. W jego ramach w gdyńskiej przestrzeni miejskiej odbywały się różne sztuki teatralne. Tym razem odbędzie się w nieco innej formule. Chęć występu mogą zgłaszać osoby indywidualne i grupy. Mają czas do końca kwietnia. Hasło tegorocznej edycji to „Stacja Niepodległa".
 
Główna zasada Festiwalu pozostanie niezmienna. Zobaczymy 13 prezentacji teatralnych w ciągu siedmiu dni, a każdy dzień (oprócz ostatniego) to dwa dialogujące ze sobą spektakle, które łączy wspólny temat.

- Scena w przypadku „Pociągu do miasta" to pojęcie umowne, zmienia się bowiem co chwila.  Wykorzystywany jest każdy skrawek przestrzeni. Gramy na podwórkach, tarasach, trawnikach, placach a każde z tych miejsc skradniemy na kilka dni i wypełnimy opowieścią. Wszystko jest na wyciągnięcie ręki, nie ma bariery sceny i nie trzeba mieć wiedzy o teatrze, żeby wczuć się w to, co chcemy powiedzieć. Prezentujemy żywą sztukę teatru w wybranych przestrzeniach w pobliżu centrum miasta. Może to być plaża, ogródki kawiarniane, schody przed muzeum Miasta Gdyni, podwórza kamienic, place. Wychodzimy poza mury teatralne, dokonujemy zbliżenia i osobistego spotkania z widzem, odartego z konwencji anonimowej i zimnej obserwacji z ciemności, z teatralnego fotela. Szukamy sytuacji, które mogłyby zmienić skostniałe relacje między sceną pudełkową a publicznością, a także między sceną a aktorem. Zapraszamy na spotkanie, wspólny dialog, akt tworzenia wspólnej metafizyki w miejscu do tego nieprzeznaczonym – tłumaczy Grzegorz Kujawiński, rzecznik prasowy festiwalu.

Wśród przedstawień pokazane zostaną trzy wybrane przez jury konkursu. Na propozycje organizatorzy czekają do 30 kwietnia. Na czas trwania Festiwalu Gdynia stanie się nie tylko miejscem prezentacji spektakli teatralnych, ale przede wszystkim przestrzenią wolnej wymiany poglądów i dyskusji na tematy związane ze współczesnością. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja „Klinika Kultury” we współpracy z Urzędem Miasta Gdyni.

- Tym razem otwieramy się na gości z innych teatrów offowych i nadajemy festiwalowi hasło przewodnie: „Stacja Niepodległa” – mówi Grzegorz Kujawiński. - Poza spektaklami z repertuaru Teatru Gdynia Główna, w drodze ogólnopolskiego konkursu wyłonimy 3 przedstawienia grane na deskach teatrów całej Polski, które gościnnie wystąpią przed gdyńską publicznością. Pozwoli to mieszkańcom na zapoznanie się z twórcami, ideami we współczesnym teatrze, poznanie różnych estetyk, a tym samym da lokalnej publiczności możliwość kontaktu z bieżącym życiem teatralnym i trendami nie tylko w Trójmieście – dodaje.

W tym roku szansę na swój występ na festiwalu ma każdy. Spośród zgłoszeń zostaną wybrane trzy zwycięskie. Uczestnikami Konkursu mogą być grupy teatralne i twórcy indywidualni, działający na terenie Polski, poza teatrami instytucjonalnymi, którzy realizują własne, autorskie projekty artystyczne i społeczne. Do Festiwalu mogą zostać zakwalifikowane przedstawienia dramatyczne, adresowane do widza dorosłego, których inscenizacja umożliwia prezentację w plenerze. Pod uwagę będą brane: artystyczna realizacja tematu Festiwalu - „Stacja Niepodległa", wysoki poziom artystyczny widowiska oraz możliwość przystosowania spektaklu do zaproponowanej przez organizatorów przestrzeni miasta. Ze względu na plenerowy charakter festiwalu przedstawienia nie mogą trwać dłużej niż 90 minut. Każdy uczestnik może zaproponować maksymalnie 2 spektakle. Sztuki można prezentować indywidualnie lub w grupie do 5 osób.
 
ZGŁOSZENIA DO 30 KWIETNIA 2018.
Regulamin i formularz zgłoszeniowy można pobrać ze strony www.teatrgdyniaglowna.pl

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona