908 (508) 2009-06-26 - 2009-07-01

Wystawy...

Do 16 lipca br. w siedzibie Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych - ul. 3 Maja 27/31 prezentowana będzie wystawa malarstwa pt. „Kolory morza". Ekspozycja nawiązuje do wielkiego zlotu żaglowców w dniach od 2 do 5 lipca br. w Gdyni.
Autorzy prac to osoby będące głównie w wieku emerytalnym, traktujące malarstwo jako wspaniałe hobby, dające możliwości rozwoju, budzenia w sobie talentu i nowego, twórczego spędzania czasu. To grupa tworząca od czterech lat pod wrażliwym okiem znanego w kraju i zagranicą artysty malarza Marka Wróbla. Swoją troską o kompozycję, światło, ład i barwę uczy różnych technik, z jednoczesnym poszanowaniem indywidualności każdego z malujących.
Prace powstały w pracowni plastycznej YMCA w Gdyni.
W wystawie udział biorą: Bronisława Adamek, Jadwiga Gonera, Mirosława Gronowska, Marta Górska, Apolonia Kmuk, Ewa Kontowska, Janina Łączkowska, Ewa Matryba, Halina Mercik, Henryk Pieprzowski, Barbara Reczkowicz, Elżbieta Semenowicz, Jadwiga Śron, oraz nowa grupa, pracująca pod opieką Marka Wróbla od roku.
***
Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1:
- do 28.06.2009 wtorek - niedziela godz. 10.00 - 17.00 - Wystawa „Antoni Suchanek - portret malarza" prezentuje wybrane, różnorodne tematycznie prace artysty ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni i kolekcji prywatnych. Tym samym stwarza szansę obejrzenia dzieł najciekawszych i najlepiej podsumowujących drogę artystyczną malarza z Orłowa. Wśród kilkudziesięciu eksponowanych obrazów znajdują się zarówno obrazy marynistyczne, szkice portowe, portrety, jak i martwe natury kwiatowe. Szczególne miejsce zajmują oczywiście autoportrety artysty, poczynając od wczesnych pochodzących z lat dwudziestych XX w. po ostatni, niewielki, niedokończony autoportret wykonany niedługo przed śmiercią.
Koncepcja i aranżacja wystawy: Anna Śliwa,
- do 28.06.2009 - wystawa pt: „Malarstwo miniaturowe w kolekcji prywatnej". Na wystawie Malarstwo miniaturowe z kolekcji prywatnej prezentujemy około dwustu pięćdziesięciu prac, głównie tradycyjnych miniatur, a także nieco od nich większych portretów. Tematycznie dominują miniaturowe wizerunki postaci historycznych - koronowanych głów, magnatów, artystów, dowódców. Obok nich pokazujemy prace o tematyce religijnej i rodzajowej. Osobne miejsce zajmuje też witryna z pamiątkami po dramatopisarce Gabrieli Zapolskiej. Najstarsze z eksponowanych miniatur wykonane zostały w XVI w., a obiekty zamykające kolekcję - w 2009 r. Na wystawie podziwiać więc można prace niezwykle różnorodne, malowane przeważnie techniką akwareli i gwaszu na papierze, drewnie, porcelanie, rogu, blasze i kości słoniowej.
Koncepcja i aranżacja wystawy: Anna Śliwa.
- do 28.06.2009 wtorek-niedziela godz. 10.00 - 17.00 - Wystawa medali kmdr Bogumiła Filipka.
Wystawy stałe:
- „Gdynia - urzeczywistnione marzenie o Polsce nad Bałtykiem" (ul. Zawiszy Czarnego 1),
- „Zanim powstało miasto. Gdynia i jej mieszkańcy przed 1926 r." („Domek Abrahama" ul. Starowiejska 30).
Bilety w cenie: normalny 7 zł i ulgowy 4 zł. Szczegóły: www.muzeumgdynia.pl
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawy:
- pierwsza to wystawa malarstwa „Przytulanki" zorganizowana z okazji Dnia Dziecka w której udział biorą: Agata Witucka, Karolina Sprung - Zalewska i Katarzyna Konieczna - Kałużna. Swoje prace prezentują również dzieci z SP nr 18 w Gdyni. Wystawę można oglądać do 28 czerwca 2009 r. w lokalu artystycznym „TYGIEL" w Gdyni przy ul. Abrahama 86, wejście od ul. Władysława IV, tel. kontaktowy: (058) 622 33 11, www.artinfo.pl/profile
- druga wystawa to wystawa ceramiki Janiny Karczewskiej - Koniecznej „Moda w ceramice - kapelusze". Wystawę można oglądać do 7 lipca 2009r. w galerii „PROFILE" w Gdyni, przy ul. Wojewódzkiej 7 /Wzgórze Sw. Maksymiliana/, tel. kontaktowy: 0 696 023 935, www.artinfo.pl/profile.
***
Miejska Biblioteka Publiczna i Klub Osiedlowy „Apteka" serdecznie zapraszają do zwiedzania wystawy prac dzieci i młodzieży nadesłanych na konkurs „Gdyńska ulica marzeń". Wystawę można oglądać do końca czerwca w poniedziałki i środy w godz. 16.00 - 18.00 w Klubie Osiedlowym „Apteka" przy ul. Opata Hackiego 17 A.
***
Miejska Biblioteka Publiczna i Gdyńska Szkoła Społeczna serdecznie zapraszają do obejrzenia wystawy prac wykonanych w ramach VI edycji konkursu Gimnazjada 2009 „Od Okrągłego Stołu ... 20 lat wolności".
Wystawę można oglądać od 10.00 do 18.00 do końca czerwca w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filii nr 1 ul. Boisko 6.
***
Nauczyciele oraz uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych w Gdyni Orłowie, ul. Orłowska 8 zapraszają na ostatnią w tym roku szkolnym wystawę, która jednocześnie jest największą prezentacją ukazującą cele i metody kształcenia w szkole poprzez realizacje plastyczne naszych uczniów. W każdej niemalże pracowni zapoznać się będzie można z pomysłowością uczniów w rozwiązywaniu problemów plastycznych stawianych im przez nauczycieli, lub też obejrzeć prace będące rezultatem ćwiczeń technicznych, na wszystkich poziomach wtajemniczenia w arkana sztuki. Od gimnazjum po Policealną Szkołę Plastyczną.
Odwiedzić będzie można pracownie rysunku i malarstwa, fotograficzne, reklamy wizualnej, podstaw projektowania, metaloplastyki, rzeźby, dekorowania wnętrz, grafiki warsztatowej, snycerstwa i ceramiki.
W Galerii Debiut natomiast prezentowane będą najlepsze realizacje dyplomowe oraz wybrane prace z poszczególnych pracowni.
Wystawa czynna będzie do 30 czerwca w godz. pon.- pt. 11.00 - 17.00, sob - niedz. 10.00 - 18.00. Po wystawie oprowadzać będą nauczyciele oraz uczniowie ZSP. 
***
Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza do Ośrodka Kultury Kaszubsko-Pomorskiej w Gdyni (al. Marszałka Piłsudskiego 18) do obejrzenia wystawy „Pszczelarstwo na Kaszubach" ze zbiorów dr. Mariana Jelińskiego. Poza sprzętami stosowanymi do dziś w pszczelarstwie znajdziemy tutaj eksponaty, które wyszły z użycia kilkadziesiąt lat temu. Wystawę można zwiedzać do końca sierpnia w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godz. 11.30-19.00. Wstęp wolny.
Dr Marian Jeliński lekarz weterynarii, specjalista chorób owadów użytkowych. Urodził się 8 grudnia 1949 roku w Siemirowicach. Ukończył Akademię Rolniczo-Techniczną w Olsztynie. Autor ponad 200 publikacji naukowych w Polsce i poza jej granicami. Wieloletni pracownik naukowy w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach (Oddział w Swarzędzu), adiunkt w Zakładzie Chorób Pszczół. Wielokrotny wykładowca na kursach rzeczoznawców pszczelarskich. Jako współautor doprowadził do rejestracji leków: Warrosektu i Apiwarolu przeciwko chorobom pszczół. Członek Gdańskiego Towarzystwa Naukowego oraz Nowojorskiej Akademii Nauk (NYAS). Jest współzałożycielem i fundatorem Fundacji Skansenu Pszczelarskiego w Żukowie (początkowo w Swarzędzu). W latach 1993-2000 członek Zarządu tej Fundacji, do 2001 roku sekretarz Rady Nadzorczej. Z pasji prozaik kaszubski. Autor wielu opowiadań kaszubskich, a także tłumaczeń tego języka.
***
W dniach 28.06 - 12.07.2009 r. w Gdyni na placu przed kościołem NMP oglądać będzie można wystawę pt: „ Żołnierze wyklęci. Antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.".
To wystawa plenerowa przedstawiająca niepodległościowe podziemie zbrojne, które prowadziło walkę przeciwko okupantowi sowieckiemu i jego pepeerowskiej agenturze w Polsce. Na kilkudziesięciu planszach wystawienniczych zaprezentowano fotogramy oficerów i żołnierzy AK walczącej na Kresach Południowo-Wschodnich, Wileńszczyźnie i Nowogródczyźnie, dowódców i żołnierzy centralnych i regionalnych struktur: Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość", Narodowego Zjednoczenia Wojskowego i Narodowych Sił Zbrojnych, Konspiracyjnego Wojska Polskiego, V i VI Brygady Wileńskiej AK mjr. Zygmunta Szyndzielarza „Łupaszki", zgrupowania Józefa Kurasia „Ognia", i innych oddziałów poakowskich.
Otwarcie wystawy: 28.06 o godz.11.30.  

ikona