1324 (1124) 2018-06-01 - 2018-06-07

Gdynia Profilaktyczna

Profilaktyka dotyczy każdego z nas – zwłaszcza biorąc pod uwagę codzienność, która łączy się ze stresem i poszukiwaniem sposobów na odreagowanie, odnalezienie chwili odpoczynku od pracy, szkoły, licznych zobowiązań. Wiedząc o tym, także i my szukamy nowych sposobów na odpowiadanie tym potrzebom. Czasem rozmowa bywa najlepszą formą okazanego wsparcia, albo zachęcenie do skorzystania ze specjalistycznej oferty, gdzie można liczyć na pomoc specjalistów.

Profilaktyka w Gdyni działa i wciąż się rozwija. Przyczynia się do tego szereg organizacji, między innymi: Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Zespół Placówek Specjalistycznych im. K. Lisieckiego „Dziadka”, Centrum Integracji Społecznej, Gdyńskie Centrum Diagnozy i Terapii FASD, Komenda Miejska Policji, AA Gdynia, Grupy Rodzinne Al-Anon oraz Klub Abstynenta „Krokus”, FZS Kreatywni. Dbając o profesjonalizm i przygotowanie pracują jako koalicjanci oraz partnerzy w działaniu na rzecz promocji zdrowia – zarówno tego fizycznego, jak i psychicznego.
Przykładem wspólnej pracy jest zbliżający się Tydzień Profilaktyki Uzależnień, podczas którego nasi specjaliści będą wymieniać się informacjami, a także nawiążą do swoich działań w szeregu różnych aktywności. Część z nich przygotowana będzie nie tylko dla osób specjalizujących się w niesieniu pomocy, ale także dla wszystkich mieszkańców Gdyni.
Tydzień Profilaktyki Uzależnień potrwa od 8 do 15 czerwca 2018 roku. W jego ramach odbędą się między innymi: ogólnopolska konferencja z okazji XX-lecia istnienia Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Gdyni (8 czerwca), akcja informacyjno-edukacyjna o zagrożeniach wynikających ze stosowania środków psychoaktywnych i dostępnych w Gdyni miejscach wsparcia podczas „Gdyńskiego Magla Twórczego” (9 czerwca), spotkanie integracyjne dla osób uczęszczających do Klubu Abstynenta Krokus oraz ich rodzin i przyjaciół (10 czerwca), spotkanie integracyjne wraz z warsztatami dla uczestników Centrum Integracji Społecznej oraz ich rodzin (11 czerwca), warsztaty dla pracowników gdyńskich instytucji dotyczące działalności OPiTU oraz uzależnień behawioralnych (12 czerwca), organizacja warsztatów dla terapeutów uzależnień dotyczących tematyki FASD (13 czerwca), organizacja wykładów dla uczestników „Uniwersytetu Trzeciego Wieku” oraz dla przedstawicieli Gdyńskich Organizacji Pozarządowych (11 i 13 czerwca), projekcja profilaktycznych filmów krótkometrażowych dla członków Młodzieżowej Rady Miasta poruszających tematykę uzależnień wraz z dyskusją na ich temat (13 czerwca), spotkanie ze specjalistami w zakresie pomocy młodzieży w „Bibliotece z Pasją” (14 czerwiec), spotkanie w Klubie Abstynenta Krokus przedstawicieli różnych instytucji tworzących Koalicję na Rzecz Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego (15 czerwca), Dni Otwarte Komendy Miejskiej Policji dla młodzieży i dzieci zainteresowanych policyjną służbą „od kuchni” (15 czerwca).
Wszystkie działania są odpowiedzią na Państwa potrzeby. To okazja by rozmawiać o problemach oraz zachęcić do korzystania ze wsparcia w sytuacjach, które tego wymagają.
Jednocześnie prezentowany tekst stanowi zapowiedź krótkiego cyklu artykułów dotyczących profilaktyki uzależnień oraz terapii, które ukażą się w czerwcu na łamach „Ratusza”.
Zapraszamy i zachęcamy Państwa do lektury oraz do odwiedzin stron internetowych OPiTU oraz MOPS w Gdyni w celu zdobywania najnowszych informacji.

ikona