1311 (1111) 2018-02-23 - 2018-03-01

Przedsiębiorcza Gdynia

Gdynia przedsiębiorcza/ mat. pras.

Gdynia przedsiębiorcza/ mat. pras.

Dziś prezentujemy drugą część podsumowania gdyńskich przedsięwzięć, wydarzeń i zadań, które mają wpływ na lepszą przyszłość. Konsekwentna polityka zrównoważonego rozwoju sprawia, że Gdynia zmienia się i jest coraz wygodniejszym, a zarazem piękniejszym miejscem do życia. Rok 2017 w Gdyni pod względem sytuacji gospodarczej był bardzo korzystny. Bezrobocie było rekordowo niskie, na koniec III kwartału 2017 r. wynosiło 3,1%. Liczba podmiotów gospodarczych także stale rosła i przekroczyła obecnie 40 tys. Wynagrodzenia pracowników w przeciągu ostatnich kilku lat również wzrosły i według danych z raportu Głównego Urzędu Statystycznego za 2016 rok Gdynia znalazła się na 11. miejscu polskich miast, w których zarabia się najlepiej.
 
Samorząd Gdyni wciąż szuka nowych, innowacyjnych pomysłów na wsparcie biznesu. Działania prowadzone w ramach Gdyńskiego Centrum Wspierania Przedsiębiorczości (GCWP), Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego czy Parku Konstruktorów aktywizują gdyńskie firmy i ułatwiają start każdemu początkującemu przedsiębiorcy.
 
Oto najważniejsze działania prowadzone przez GCWP w 2017 roku:
 
– Konkurs Junior Biznes – celem konkursu jest motywowanie młodzieży do działania na rzecz społeczności lokalnej, kształtowanie umiejętności pracy w grupie, zapoznanie z podstawowymi zagadnieniami z dziedziny ekonomii, pobudzanie kreatywności i innowacyjności oraz kształtowanie postaw przedsiębiorczych w praktyce. Wpłynęło łącznie 26 projektów. Do konkursu zgłosiło się łącznie 124 uczniów pod opieką nauczycieli z gdyńskich szkół średnich oraz gimnazjów.

Zwycięzcy Junior Biznes 2017/ fot. B. Betlejewska
 
– start projektu pn. „System wsparcia zatrudnienia dla miasta Gdyni i obszaru ZIT – etap I”.
Jego celem jest zwiększenie zatrudnienia osób pozostających bez pracy zamieszkałych na w Gdyni, Sopocie, powiecie puckim oraz powiecie wejherowskim (z wyłączeniem osób przed ukończeniem 30. roku życia), należących do co najmniej jednej z poniższych grup docelowych: osoby w wieku 50 lat i więcej, kobiety, osoby z niepełnosprawnościami, osoby długotrwale bezrobotne, osoby o niskich kwalifikacjach. Dotychczas do projektu przystąpiło 40 uczestników, w tym 19 kobiet, 21 mężczyzn. W ramach projektu otrzymują kompleksowe wsparcie umożliwiające powrót na rynek pracy poprzez:
– usługi służące indywidualizacji wsparcia oraz pomocy w zakresie określenia ścieżki zawodowej (m.in. poradnictwo zawodowe, pośrednictwo pracy),
– usługi służące zdobyciu kwalifikacji i doświadczenia zawodowego wymaganego przez pracodawców (m.in. kursy, szkolenia, staże, praktyki).
Budżet projektu wynosi 1 538 999,93 zł. Kwota dofinansowania UE 1 308 150,00 zł.
 
– Gdynia Kreatywna 3 – projekt to kontynuacja wcześniejszych działań wspierających przedsiębiorczość w obszarze sektorów kreatywnych w Gdyni. W ramach projektu zrealizowano specjalistyczne szkolenia, w których uczestniczyło kilkanaście osób.
Uczestnicy mieli m.in. okazję obejrzeć filmy związane z branżą kreatywną:
– „Tworzyć trendy”, próbujący odpowiedzieć na pytanie, kto w dzisiejszych czasach tak naprawdę kreuje trendy,
– „Fresh Dressed”, mówiący o wpływie muzyki hip-hopowej na modę.

– XV Edycja Konkursu „Gdyński Biznesplan” – konkurs adresowany zarówno do osób młodych, jak i dojrzałych, pragnących rozpocząć własną działalność gospodarczą na terenie Gdyni a także rozszerzyć o nowe kierunki działania już prosperującą firmę. Wpłynęło 317 zgłoszeń oraz 58 konkursowych biznesplanów.

Gdynia Business Week/ fot. mat. pras. UM Gdynia
 
– Gdyński BiznesMAM 4 – skierowany jest do mam planujących rozpoczęcie własnego biznesu. Ma na celu rozbudzenie w gdyńskich mamach potrzeby działania i ukształtowania pomysłu na własną firmę. Istotą projektu jest pomoc w odnalezieniu źródeł motywacji, nauka skutecznej komunikacji i efektywnego szukania klienta. Sukcesem poprzednich edycji projektu są otwarte i z powodzeniem prowadzone do dziś firmy Gdyńskich BiznesMam. Założenia projektu przewidują realizację warsztatów rozwoju osobistego, kreatywności, zajęcia ze specjalistami-doradcami, psychologiem etc. Na każde spotkanie mamy mogą przyjść z dziećmi. Efektem programu jest powstanie 12 firm.
 
– Twórczy Biznes – – Twórczy Biznes – cykl szkoleń dla twórców rękodzieła. Proponowane tematy: jak rozliczać rękodzieło, prawa autorskie, jak zarobić na rękodziele, promocja w sieci, księgowość i ZUS. Inicjatywa spotkała się z ogromnym zainteresowaniem gdyńskich rękodzielników. Każdorazowo w szkoleniach uczestniczyło 30-50 osób..
 
– W ramach obchodów Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości obywały się darmowe szkolenia, warsztaty, konsultacje ze specjalistami. Wśród proponowanych w tym roku wydarzeń szczególnym zainteresowaniem cieszyły się te skierowane do młodzieży gdyńskich szkół średnich. W ramach obchodów ŚTP w Gdyni obywały się darmowe szkolenia, warsztaty, konsultacje ze specjalistami. Wśród proponowanych w tym roku wydarzeń szczególnym zainteresowaniem cieszyły się te skierowane do młodzieży gdyńskich szkół średnich.
– ponadto GCWP zorganizowało kilkadziesiąt szkoleń, warsztatów, spotkań i wizyt studyjnych.
 

PPNT Gdynia powstał, by pomagać innowatorom i firmom, które pragną efektywnie rozwijać swoje pomysły biznesowe w inspirującym i twórczym otoczeniu. Na wsparcie mogą liczyć przede wszystkim autorzy projektów z branż takich jak IT, telekomunikacja, multimedia, design, biotechnologia, inżynieria i automatyka czy ochrona środowiska. Parkowa pomoc to z jednej strony dostęp do nowoczesnej infrastruktury: biur, prototypowni, pracowni druku 3D i laboratoriów, z drugiej doradztwo, szkolenia, możliwość wyjazdów na najbardziej prestiżowe targi technologiczne na świecie.
 
Wśród inicjatyw i wydarzeń zrealizowanych samodzielnie lub we współpracy z PPNT Gdynia w minionym roku z pewnością warto wymienić te najważniejsze:


– cykl comiesięcznych spotkań networkingowych dla firm Parkowych „Poranna Czarna”,
– Pomorskie Dni druku 3D – konferencja poświęcona technologii i wykorzystaniu druku 3D,
– konferencja na rzecz rozwoju elektromobilności INNOeECAR,
– Dron Festiwal,
– konferencja nt. sprzedaży na globalnym rynku Pipeline Summit,
– Pomorskie Spotkania Piwowarów – merytoryczna platforma wymiany wiedzy, i doświadczeń piwowarów z całej Polski. Celem wydarzenia jest powiązanie pasji, nauki i technologii oraz integracja środowiska piwowarskiego poprzez stworzenie miejsca spotkań osób zainteresowanych promowaniem i rozwojem marki w branży piwowarskiej,
– See Bloggers – największy festiwal dla influencerów w Polsce,
– Gdynia Explory Week,
– Pomorskie Dni druku 3D-MED – poświęcone technologii i wykorzystaniu druku 3D w medycynie i protetyce.
Pomysły na biznes poszukiwane/ fot. mat. pras. PPNT Gdynia
 
Działalność Centrum Designu Gdynia:
 
– Organizacja wystawy Let’s bee friends, czyli zaprzyjaźnij się z pszczołami, dotyczącą życia pszczół jak również wykorzystania miodu oraz jego zastosowania w architekturze, meblarstwie czy branży oświetleniowej,
– Organizacja wystawy dla dzieci Niemapa w Centrum Designu Gdynia, produkcja ilustrowanych przewodników po Gdyni dla rodzin oraz wydarzeń towarzyszących,
– X edycja Festiwalu Gdynia Design Days – łączna liczba indywidualnych uczestników GDD ponad: 6 450 osób, w tym 1 502 biorących udział w warsztatach i 920 w wykładach.
Ponadto:
– realizacja projektu „Przyjazna przestrzeń Parku Kolibki”, budowa ławki – stowarzyszenie Traffic Design;
– udział w międzynarodowej konferencji Word Design Weeks w Helsinkach, dotyczącej branży kreatywnej, szkoleniach kreatywnych oraz wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań.
– organizacja cyklu wykładów: MODA: #fashiontech, czyli technologia w branży mody z udziałem Katarzyny Goli (w partnerstwie z ELSKA | GeekGoesChic), Cykl MODA: Dlaczego to tyle kosztuje? Projektanci a etyka w modzie z udziałem Magdaleny Płonki (w partnerstwie z ELSKA | HIDAY ) oraz Cykl MODA: Jak znaleźć pracę w branży? Z udziałem Urszuli Wiszowatej (w partnerstwie z ELSKA | HIDAY | Fashion Biznes). Łączna liczba uczestników: 644.
Współorganizacja konferencji Design and Mobility – Dni Austrii, dotyczącej zrównoważonego i odpowiedzialnego projektowania w kontekście mobilności, zwracającej uwagę na rolę użytkową oraz jakość wykonania.
 
Działalność Biolaboratorium PPNT Gdynia:
 
– European Biotech Week – Laboratorium PPNT Gdynia i Stowarzyszenie Boost Biotech zorganizowało warsztaty „Podstawy kontroli jakości w przemyśle farmaceutycznym”
– Rzecznicy Nauki – pomorska odsłona ogólnopolskiego programu zainicjowanego przez Centrum Nauki Kopernik, którego istotą jest inkubacja współpracy między dziennikarzami i naukowcami.
 
W ramach stałego wsparcia udzielanego innowacyjnym firmom Strefa Startup aktywnie wspierała środowisko startupowe. W 2017 roku Strefa Startup Gdynia była partnerem lub organizatorem m.in. wydarzeń: WordUpCamp, TipiUX, Miejski Service Design, Strefa Bloggera, Product Camp, Creator’sJAM, AutotechJAM, LiveScienceJAM, Strefa UX, Strefa Bloggera, Strefa Naukowca, Strefa Studenta, a także cykli tematycznych konsultacji: z funduszami kapitałowymi oraz rzecznikiem patentowym. W 2017 r. odbyło się 129 wydarzeń zorganizowanych przez Strefę Startup, w których łącznie wzięło udział przeszło dwa tysiące osób.

Oprócz tego BioLaboratorium PPNT Gdynia było organizatorem szeregu spotkań edukacyjnych, skierowanych do młodzieży szkolnej i akademickiej:
– IV edycja projektu InnovaBio Pomorze. Programu, w którym studenci nauk przyrodniczych realizują projekty badawczo-rozwojowe pochodzące od firm z sektora Life Science. Prace badawcze są wykonywane w Laboratorium Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia  pod opieką i przy merytorycznym wsparciu specjalistów. Celem programu jest rozwinięcie kompetencji zawodowych, umiejętności oraz zdobycie praktycznej wiedzy przez studentów.
–  warsztaty i wystąpienia dla uczniów szkół gimnazjalnych i licealnych, związane z ekologią oraz ochroną przyrody i środowiska.
– w ramach obchodów gdyńskich „Cudawianków” – otwarte wykłady i warsztaty w centrum konferencyjnym PPNT.
–  cykl 10 wykładów naukowych z biotechnologii – spotkanie przybliżające ciekawostki ze świata nauki.
– realizacja projektu „Czynna ochrona gatunkowa roślinności torfowiskowej” – wykorzystując metodę hodowli tkanek roślinnych w warunkach in vitro, opracowano warunki namnażania wybranych roślin torfowiskowych.

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia powstaje w ścisłej współpracy ze środowiskiem morskim, biznesem oraz instytucjami akademickimi. Stanowi to gwarancję, że poruszane zagadnienia podczas każdej z edycji odnoszą się do najbardziej aktualnych kwestii, uwzględniając kluczowe zjawiska mające wpływ na gospodarkę światową i kierunki rozwoju gospodarki polskiej. 17. edycja Forum Gospodarki Morskiej  odbywająca się 13 października w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni upłynęła pod hasłem najnowszych trendów na rynkach światowych, inwestycji w polskie porty oraz innowacji technologiczne w przemyśle stoczniowym, a także kwestii legislacyjnych związanych z ustawą stoczniową i statusem marynarzy.

Forum Gospodarki Morskiej 2017/ fot. Dawid Linkowski  
 
Wartym podkreślenia jest fakt, że rok 2017 był szczególny dla Gdyni pod względem otrzymanych nagród i wyróżnień. Miasto otrzymało tytuł „Polskiego Miasta Przyszłości 2017/18” w kategorii miast średniej wielkości przyznawany przez redakcję magazynu fDi i to po raz drugi z rzędu. Doceniony został potencjał ekonomiczny Gdyni. Zwrócono uwagę również na infrastrukturę i przyjazność dla biznesu. Gdynia jako pierwsze miasto w Polsce i w Europie Wschodniej otrzymała w ubiegłym roku certyfikat miasta inteligentnego. Dokument potwierdzający zrównoważony rozwój miasta w zakresie usług oraz jakości życia przyznała kanadyjska organizacja World Council on City Data. Gdynia została również laureatem konkursu ECO-MIASTO 2017 w aż trzech kategoriach – efektywność energetyczna budynków, gospodarka odpadami oraz zrównoważona mobilność.

  • ikonaOpublikowano: 22.02.2018 09:18
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 22.02.2018 09:18
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Zobacz także