1310 (1110) 2018-02-16 - 2018-02-22

To był rok inwestycji w Gdynię i jej mieszkańców

Inwestycje 2017

Inwestycje 2017

2017 rok jest początkiem działań inwestycyjnych, których realizacja i kontynuacja w kolejnych latach pozowali na podniesienie jakości życia gdynian. W minionym roku ruszyły pierwsze prace związane z realizacją Gminnego Programy Rewitalizacji. Udało się przygotować nowe miejsca w przedszkolach i żłobkach dla wciąż rosnącej liczby dzieci. Planowane na kolejne lata przedsięwzięcia prowadzone będą przede wszystkim w dzielnicach Gdyni.

Miniony rok rozpoczął się od dobrych wiadomości dla rodzin z małym dziećmi – już 2 stycznia mieszkańcy Dąbrowy cieszyli się z otwarcia żłobka, który zapewnił 52 nowe miejsca. To był, jak się okazało, dopiero początek inwestycji w najmłodszych. Później przyszła kolej na oddanie do użytku nowych przedszkoli, w tym dla 96 dzieci z Dąbrowy. Nowe oddziały zaczęły działać też na Karwinach i w Cisowej, na terenie Przystani Morskiej. W tym samym miejscu, utworzonym jako punkt integracji mieszkańców, powstał jeszcze żłobek, który oficjalnie otwarto już na początku 2018 roku.
Lato 2017 to dla Gdyni przede wszystkim start prac przy ważnej przebudowie skrzyżowania ulic 10 Lutego, Dworcowej i Podjazd. Newralgiczny punkt w nowej wersji ma usprawnić ruch w okolicach dworca PKP. W minionym roku wyremontowano ścieżki rowerowe i chodniki, utwardzono część dróg i wymieniono nawierzchnię oraz przebudowano kilka tych, które mają kluczowe znaczenie dla poszczególnych części miasta, między innymi:
– zrealizowano rozbudowę ulic Wybickiego, Armii Krajowej i placu Grunwaldzkiego,
– odtworzono nawierzchnię ulic Borchardta, skweru Kościuszki i alei Jana Pawła II,
– rozbudowano wraz ze ścieżką rowerową ulicę Staniszewskiego,
– ulice Warszawska, Staffa i Aldony zostały odcinkowo rozbudowane,
– zmieniły się ulice Olgierda i Żniwna w Małym Kacku,
– nowy ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż Chwarznieńskiej oraz ulica Gierdziejewskiego ułatwiły komunikację w dzielnicy Chwarzno-Wiczlino,
– przebudowane chodniki ułatwiają mieszkańcom Pustek Cisowskich korzystanie z pętli autobusowej przy Chabrowej,
– zakończono prace na Zwierzynieckiej, Bobrowej, Wilczej, Demptowskiej i Sakowicza w Demptowie.
W technologii płyt Yomb wykonano:
– ul. Żaglową od Regatowej,
– ul. Radosną,
– ul. Majkowskiego 2-12,
– ul. Niklową,
– ul. Srebrną,
– ul. Kadmową,
– ul. Stalową,
– ul. Osada Rybacka – dojazd do zejścia nr 4,
– ul. Rybaków – dojazd do punktu rekreacyjnego,
– ul. Kuśnierską,
– ul. Algierska,
– ul. Szkutniczą,
– ul. Rębaczy,
– ul. Słowiczą (dwa fragmenty): 4-14 i 22-28.
 
Zrealizowano modernizację nawierzchni chodników w ulicach:
– Wielkopolskiej: od nr 225 do Druskiennickiej,
– Wielkopolskiej: na odc. Druskiennicka-Kowieńska,
– Wielkopolskiej: od Orańskiej,
– Zapolskiej: od Chwaszczyńskiej do Zapolskiej 3 i ul. Staffa od Zapolskiej do bramy szkoły,
– Korzennej: od Nałkowskiej do Buraczanej,
– Nałkowskiej od Wielkopolskiej do Korzennej,
– Łowickiej,
– Narcyzowej,
– Granicznej,
– Wolności,
– Brzechwy,
– Jarzębinowej, Borówkowej, Dziurawcowej, Jagodowej,
– Anyżowej,
– Jemiołowej,
– Sojowej,
– Szafranowej,
– Miętowej (serwisowa),
– Architektów,
– Buraczanej,
– Sokoła,
– Raduńskiej,
– Krokowskiej,
– Wejherowskiej,
– Benisławskiego,
– Stolarskiej.
Rok 2017 stał również pod znakiem rewitalizacji. Dziewięć miesięcy, które minęły od przyjęcia przez Radę Miasta Gdyni Gminnego Programu Rewitalizacji, przyniosło zmiany w każdym z sześciu objętych nim obszarów. Wiele działań już się rozpoczęło. W ciągu ostatnich trzech kwartałów zaplanowano istotne inwestycje, opracowano koncepcje oraz projekty.
Dotychczas zrealizowano:
 
Rejon ulic Opata Hackiego – Zamenhofa 
Od początku marca trwa tu budowa sieci kanalizacji deszczowej, która ma rozwiązać problem podtapiania ulic i budynków wodami opadowymi. Etap otaczania osiedla siecią kanalizacji deszczowej dobiega końca, ostatnie prace są wykonywane przy skrzyżowaniu Opata Hackiego i Chylońskiej. Zbudowana dotąd sieć ma długość 1,8 km, a zintegrowany z nią zbiornik retencyjny pod ul. Komierowskiego może zgromadzić aż 1474 m3 wody deszczowej.
 
Oksywie
Wśród już zrealizowanych na Oksywiu inwestycji można wymienić budowę przejścia dla pieszych i wiaty autobusowej na ulicy Dickmana. Wyremontowana została elewacja zabytkowej kamienicy przy ul. Arciszewskich 23. Dobiegł końca remont siedziby placówki zajmowanej przez Fundację Zmian Społecznych Kreatywni przy ul. Płk. Dąbka. 
Zakończyły się warsztaty dla mieszkańców Oksywia poświęcone opracowaniu wytycznych dla projektanta przebudowy polany przy Osadzie Rybackiej. Początek prac – w 2018 roku. 

Osiedle Meksyk 
Na początku grudnia 2017 utwardzono ul. Palmową: od Brzoskwiniowej do Śliwkowej. Z biegiem czasu odcinki utwardzonych dróg osiedlowych będą się wydłużać, poprawiając lokalną komunikację.
Plany związane z rewitalizacją osiedla Meksyk mają znacznie większy zasięg i zakładają gruntowną przebudowę układu drogowego, szczególnie między ul. Hutniczą a torami kolejowymi. Rozpoczęcie prac zaplanowano na wiosnę 2018 roku.
 
Osiedle Pekin na Wzgórzu Orlicz-Dreszera 
Mieszkańcy gdyńskiego Pekinu mogą korzystać ze wsparcia miasta w wyprowadzce z tego terenu do innych mieszkań. Dzięki zaoferowanej pomocy dom poza Pekinem znalazło już 105 osób (53 rodziny).

Babie Doły 
Przy ulicy Rybaków zakończyła się budowa blisko 2 km sieci kanalizacji sanitarnej i 1 kilometra sieci wodociągowej.
Gotowe już są wytyczne dla przyszłego projektanta zagospodarowania leśnej polany. Ma tam powstać przyjazna przestrzeń rekreacyjno-wypoczynkowa. Ostateczny projekt, wypracowany i oceniony m.in. przez mieszkańców, trafi do realizacji w przyszłym roku.


Zrealizowane zostały także najciekawsze z pomysłów, które mieszkańcy wybrali wcześniej swoimi głosami w Budżecie Obywatelskim. To w większości mniejsze inwestycje, które podnoszą jakość codziennego życia mieszkańców – tak samo jak 36 miękkich zadań wybranych w programie „Przyjazna dzielnica”, od bezpłatnych zajęć rekreacyjno-sportowych po kino pod chmurką i warsztaty teatralne. Rady Dzielnic rozdzieliły ponadto na swoje inwestycje łącznie 11 milionów złotych zarezerwowanych wcześniej w budżecie miasta.
 
Warto podkreślić, że w 2017 roku ukończono budowę przystanków PKM Gdynia Karwiny i Gdynia Stadion. Inwestycję realizował samorząd województwa, miasto przekazało na ten cel 4,5 mln zł. W ramach inwestycji powstały dwa jednokrawędziowe perony o długości ponad 160 metrów. Są one utrzymane w jednakowym standardzie z zachowaniem charakterystycznej dla Pomorskiej Kolei Metropolitalnej czerwonej konstrukcji zadaszenia wejść zwanej „czerwoną wstążką”.

Z budżetu miasta realizowane są także remonty zabytkowych budynków, które podkreślają unikatowy charakter miejskiej zabudowy. W minionym roku nowe oblicze zyskały dzięki temu obiekty przy ulicach:
- Armii Krajowej 46 oraz 23,
- plac Konstytucji 5,
- Korzeniowskiego 25a,
- 3 Maja 27-31,
- Morska 81-87,
- Piotra Skargi 9,
- Waszyngtona 38,
- Żeromskiego 26,
- Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego 28,
- Świętojańskiej 56, 57, 47 oraz 92-94,
- Zygmunta Augusta 13.
 
 
I jeszcze bardzo dobra informacja dla wszystkich fanów dobrej książki. Jesienią w swoje progi zaprosiła „Biblioteka z Pasją”, pełna nowoczesnych i nietypowych rozwiązań adresowanych przede wszystkim do młodzieży. Mieści się na terenie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia. Nowa filia Miejskiej Biblioteki Publicznej to zdecydowanie coś więcej niż tylko wypożyczalnia książek – to miejsce kulturalnego spędzania czasu, które łączy naukę z hobby. Także mieszkańcy Obłuża mogą korzystać z usług świeżo wyremontowanej filii biblioteki w swojej dzielnicy. Od września mieszkańcy Działek Leśnych mogą też korzystać z księgozbioru filii nr 16 przy ul. Warszawskiej 47.
Rok 2017 w Gdyni to także czas przygotowań, których efektem będzie realizacja inwestycji mających bezpośredni wpływ na środowisko. W trosce o przyrodę, dla której zawsze musi znaleźć się miejsce pośród nowoczesności, miasto realizuje zadania różnych rozmiarów.
Wiele dobrego dla środowiska zmienia się w mieście w ramach wielomilionowych projektów, które są dofinansowane ze środków unijnych. Dzięki wsparciu z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 podpisano w 2017 roku trzy umowy o strategicznym znaczeniu:
- bardziej ekologiczną komunikację miejską zapewni 30 nowoczesnych trolejbusów i 55 autobusów, uda się zakupić też 21 nowych baterii do trolejbusów, co znacznie ograniczy emisję zanieczyszczeń, m.in. poprzez wycofanie z użytku starszych pojazdów funkcjonujących w komunikacji miejskiej;
- zachęcić do przesiadania się z samochodów na komunikację publiczną ma między innymi węzeł integracyjny Gdynia-Chylonia z podziemnym parkingiem na 140 aut oraz kolejne buspasy i przebudowane przystanki połączone z tablicami informacji pasażerskiej;
- gospodarkę wodami opadowymi poprawi projekt, w ramach którego powstanie ponad 5 kilometrów kanalizacji deszczowej w Śródmieściu, Chyloni i na Pustkach Cisowskich oraz dwa zbiorniki retencyjne (w tym podziemny zbiornik), a nowego oblicza doczeka się przepust na rzece Chylonce – odprowadzanie deszczówki będzie bardziej bezpieczne i zapobiegnie nagłym podtopieniom.
Kolejnych kilka umów, które poprawią stan środowiska podpisano w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego:
- na budowę węzła integracyjnego. Pojawi się on w Gdyni-Karwinach, gdzie do przesiadki na PKM zachęci wielopoziomowy parking obok przystanku, a pobliskie ulice doczekają się przebudowy z uwzględnieniem nowych buspasów. Start inwestycji w tym roku;
- miasto zużyje mniej energii i, co za tym idzie, wyemituje też mniej gazów cieplarnianych dzięki modernizacji energetycznej 14 wielorodzinnych budynków komunalnych i 17 budynków użyteczności publicznej;
- do porzucenia samochodu na rzecz jazdy na rowerze ma przekonać mieszkańców wspólny dla aż 14 gmin i miast system Roweru Metropolitalnego, a poruszanie się klasycznym rowerem ułatwi trasa R-10, czyli 22-kilometrowy fragment międzynarodowej trasy rowerowej. Na odcinkach trzech gdyńskich ulic, ze względu na ich wystarczającą szerokość, zostaną wprowadzone rowerowe kontrapasy. Podobne rozwiązanie znane jest z ulicy 3 Maja. Łączny koszt to 160 tys. zł. Zmiany dotyczą ulic: Żeromskiego (od skweru Kościuszki do Pułaskiego), Abrahama (od 10 Lutego do Kilińskiego) – z kontrapasem, Batorego (od Władysława IV do Abrahama) – z kontrapasem, Kilińskiego (od Abrahama do Słowackiego) – z kontrapasem, Słowackiego (od Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego do Kilińskiego), Traugutta i Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego (od Władysława IV do Słowackiego).
Środowisko to również zwierzęta, o które miasto dba między innymi przez działalność schroniska „Ciapkowo”. Za blisko milion złotych wyremontowano dwa budynki pod kociarnię i nowe pomieszczenia socjalno-biurowe, a wszystko zostanie oddane do użytku już w 2018 roku. Powstała też specjalna wieża lęgowa dla ptaków – konkretniej jeżyków – w Gdyni-Karwinach. To kilkanaście dostosowanych pod ich potrzeby budek i elektroniczny system wabienia zasilany energią słoneczną, które zrealizowano w projekcie „Zapraszamy ptaki do Gdyni”.
Gdynia, jak co roku, zadbała także o zieleń w swojej miejskiej przestrzeni. Pracowity rok w biurze miejskiego ogrodnika przyniósł nowe nasadzenia w parkach i terenach zielonych z różnych dzielnic. Przybyło nowych drzew, pnączy, krzewów i sezonowych kwiatów.
Rok 2017 pozwolił na podzielenie się z mieszkańcami ideą stworzenia Parku Centralnego w Gdyni. Po pierwszych, wstępnych wizualizacjach przeprowadzono konsultacje społeczne. Ich wyniki pomogą przyszłym projektantom zrezygnować ze zbędnych elementów na rzecz tych, których gdynianie bardziej oczekują w nowym miejscu odpoczynku i rekreacji.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 15.02.2018 10:00
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 22.02.2018 11:46
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Zobacz także