1308 (1108) 2018-01-26 - 2018-02-08

Pleśń szkodzi ptakom – dokarmiajmy mądrze

Spadł śnieg i ptaki mają coraz większy problem ze znalezieniem pożywienia. Niskie temperatury również nie ułatwiaja sprawy. Strażnicy miejscy z gdyńskiego EkoPatrolu od kilkunasty dni dokarmiają ptactwo specjalną mieszanką ziaren i apelują do mieszkańców, żeby nie sypali do miejskich karmników pieczywa.
Karmniki dla łabędzi, kaczek i innego ptactwa wodnego stoją m.in. na miejskiej plaży, na bulwarze oraz w Orłowie obok przystani rybackiej. Strażnicy EkoPatrolu podczas mrozów sprawdzają je codziennie i w razie potrzeby uzupełniają ziarnami.
To jest bardzo ważne, żeby je dokarmiać. Kiedyś były tutaj pola, łąki, lasy. Ptaki zimą bez problemu znajdowały sobie pożywienie. W tej chwili wszędzie są budynki, drogi, zieleni jest coraz mniej, ptaki nie mają możliwości zdobycia pokarmu. Musimy więc im pomagać – dodaje Leonard Wawrzyniak z gdyńskiego EkoPatrolu.
Strażnicy apelują do mieszkańców, żeby nie sypali do karmników chleba, a już absolutnie zepsutego. Niektórzy karmniki wykorzystują do utylizacji domowych odpadów. Pleśń szkodzi ptakom.
Gdy już wiemy, czym ptaków karmić, połowa drogi za nami. Karmy dla ptaków nie należy wykładać w zbyt dużej ilości. Sikory, kowaliki i wróble najlepiej karmić mieszanką ziaren słonecznika, prosa, pszenicy i owsa. Dla sikor i dzięciołów można wieszać kawałki niesolonej słoniny, pamiętając jednak, że trzeba ją usunąć po ok. dwóch tygodniach. Jemiołuszki, dzwońce i rudziki chętnie zjadają suszone owoce jarzębiny, głogu, czy dzikiej róży. Wróble i mazurki jedzą proso, drobne kasze i łuskany słonecznik, a dzwońce i zięby uwielbiają nasiona słonecznika i konopie. Gołębie, sierpówki, kawki i gawrony lubią grubą kaszę, pszenicę, a także czerstwe, białe pieczywo pokrojone w kostki o wielkości 1 cm. Natomiast kosy i kwiczoły jedzą przekrojone jabłka, morele, mrożone owoce czarnego bzu, jarzębiny, ligustra, porzeczek, jagód, aronii, a także rodzynki i pokrojone daktyle. Łabędziom i kaczkom najlepiej podawać ziarna zbóż, drobno pokrojone surowe lub ugotowane warzywa (bez soli), a w trakcie surowej zimy specjalny granulat dla ptaków wodnych.

  • ikonaOpublikowano: 25.01.2018 10:55
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 25.01.2018 10:55
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona