1294 (1094) 2017-10-13 - 2017-10-19

Park Centralny czeka na projektantów

Do 23 października architekci oraz biura projektowe mogą zgłaszać wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie na koncepcję architektoniczno-urbanistycznej budowy Parku Centralnego z parkingiem podziemnym na około 270 samochodów.  Zwycięską koncepcję poznamy 17 stycznia przyszłego roku.


Tego dnia planowana jest również publiczna prezentacja wybranego projektu. W skład jury wejdą m.in. wiceprezydent Gdyni Michał Guć, dyrektor GCS Marek Łucyk i prezes nadzorującej inwestycję spółki Agencji Rozwoju Gdyni, Markos Pagudis.
 
Obszar na którym ma powstać Park Centralny jest miejscem kluczowym dla miasta pod względem funkcjonalno-przestrzennym. Stanowi jeden z głównych zielonych terenów centrum na osi wschód-zachód. Jest też jednym z najważniejszych połączeń między bulwarem Nadmorskim, a głównym ciągiem handlowo-usługowym ul. Świętojańskiej oraz węzłem komunikacyjnym i przesiadkowym Wzgórze Św. Maksymiliana.
 
Celem konkursu jest uzyskanie najlepszej pod względem architektonicznym, funkcjonalno-użytkowym, estetycznym i eksploatacyjnym koncepcji architektoniczno-urbanistycznej tego miejsca. Koncepcja powinna podkreślać znaczenie Parku Centralnego jako inwestycji szczególnie ważnej i wpływającej na podniesienie jakości życia mieszkańców, w tym osób z ograniczoną sprawnością w zakresie mobilności i percepcji. 
 
Prace budowlane mają być podzielone na trzy etapy. Pierwszy dotyczyć będzie obszaru pomiędzy ul. Legionów i Tetmajera, drugi obejmie obszar pomiędzy ul. Legionów i pawilonem przy istniejącym skateparku, a trzeci - między pawilonem i ul. Świętojańską.
 
Na obszarze Parku Centralnego dominować ma funkcja rekreacyjna. Cała przestrzeń ma zostać zorganizowana tak, by w jak największym stopniu zachować istniejący drzewostan. Jednocześnie planowane są nowe nasadzenia. Urządzony zostanie też duży trawnik jako miejsce do piknikowania, leżenia i spędzania czasu na powietrzu. Będzie dużo ławek, stolików i przysiadaków. Tor do gry w bule znajdzie się w części między ul. Legionów a Tetmajera. Pojawią się dwie toalety publiczne, niewielki punkt gastronomiczny oraz pawilon dla obsługi parku (w miejscu obecnego budynku MDK). Park zostanie dobrze oświetlony i będzie monitorowany, by można z niego korzystać także po zmroku. Przyszły projektant będzie zobowiązany do zaproponowania rozwiązań gwarantujących bezpieczeństwo pieszych w rejonie al. Marsz. Piłsudskiego – m.in. ma tu zostać wyznaczone dodatkowe przejście dla pieszych. Utrzymany zostanie – choć nieznacznie zmieni się jego lokalizacja – przystanek komunikacji miejskiej przy ul. Świętojańskiej. Pojawi się też nowy przy al. Marsz. Piłsudskiego.

W koncepcji powinien znaleźć się też pomysł na przebudowę ul. Partyzantów, Świętojańskiej i skrzyżowania z al. Zwycięstwa wraz ze zmianą organizacji ruchu na ul. Zwycięstwa i na skrzyżowaniu al. Zwycięstwa z ul. Świętojańską poprzez wprowadzenie dwóch pasów ruchu wyłącznie relacji skrętu w prawo w ul. Świętojańską.
 
Koncepcja powinna również uwzględniać m.in. likwidację parkingu przed Urzędem Miasta i realizację na jego miejscu terenu zielonego, należy zaproponować zieleń wysoką oddzielającą wizualnie i akustycznie park od strony al. Marsz. Piłsudskiego i ul. Świętojańskiej, czy zbiornik wodny wraz z fontannami. Niecka zbiornika w okresie zimowym powinna pełnić funkcję ogólnodostępnego lodowiska.
 
Zwycięzca konkursu zostanie zaproszony do udziału w negocjacjach na wykonanie kompletnej dokumentacji projektowej oraz otrzyma nagrodę finansową w wysokości 30 tys. złotych.

Więcej informacji na http://arg.gdynia.pl/.

  • ikonaOpublikowano: 12.10.2017 16:39
  • ikona

    Autor: Marta Jaszczerska-Zawadzka (m.jaszczerska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 12.10.2017 16:39
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona