1291 (1091) 2017-09-22 - 2017-09-28

Nowy system obniży miejskie rachunki za energię

Co zrobić, aby mniej płacić za energię w mieście? Pierwszym krokiem powinno być monitorowanie jej zużycia. Podążając tym tropem Gdynia pracuje nad elektronicznym systemem, który prześledzi sposób i ilość zużywanej energii przez gdyńskie instytucje. Rozwiązaniem InvisoLite do końca roku mają zostać objęte wszystkie miejskie budynki.

Uszyty na miarę system InvisoLite będzie gromadził dane zużycia energii za prąd, gaz czy ciepło sieciowe w budynkach miejskich. W Gdyni będzie w jednym czasie śledzić 1500 punktów poboru energii, czyli około 450 budynków. Dzięki analizie napływających do systemu danych pobór prądu czy gazu ma być dużo bardziej efektywny. Pozwoli to na spadek emisji dwutlenku węgla i – co najważniejsze – wysokości rachunków za miejską energię.
 
Ideą systemu jest stworzenie prostej w użyciu, intuicyjnej i czytelnej bazy danych o szerokim zakresie możliwości przede wszystkim analiz i raportowania. Dzięki niemu Gdynia łatwiej wyznaczy kierunek osiągnięcia miana smart city czyli miasta zarządzanego w sposób inteligentny, efektywnego energetycznie i czystego. Osiągnięcie dużego stopnia efektywności energetycznej, ograniczenie zużycia energii i racjonalna jej konsumpcja przełoży się nie tylko na zwiększenie oszczędności w budżecie miejskim, ale także na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i pyłów do atmosfery. A to oznacza czystsze powietrze w mieście.
 
System wpisuje się w ideę smart cities. Nowe rozwiązania informatyczne dają doskonałe narzędzia, z których musimy korzystać chcąc dobrze zarządzać energią w gminie – mówi Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni.
 
Intuicyjny i dopasowany do potrzeb gminy system powstaje dzięki zaangażowaniu Samodzielnego Referatu ds. Energetyki Urzędu Miasta we współpracy z DK Energy Polska. W ramach wdrożenia projektu zaplanowane jest szkolenie blisko 200 pracowników poszczególnych jednostek gminy.
 
Sam system jest czytelny i prosty w użyciu, co ułatwi dostęp i wprowadzenie danych przez użytkowników. Posiada też duże spectrum raportowania, które może być wykorzystywane do analiz porównawczych – wyjaśnia Tomasz Piszczek z Samodzielnego Referatu ds. Energetyki Urzędu Miasta.
 
Szkolenia pracowników miejskich jednostek, którzy będą wprowadzać dane do systemu, właśnie trwają. Zainteresowanie rozwiązaniem InvisoLite wykazały także Urząd Marszałkowski, Urząd Miasta Sopotu i Urząd Miasta Rumi.
 
Przewidywany czas wprowadzenia systemu do użytkowania to 31 października b.r.

  • ikonaOpublikowano: 21.09.2017 15:45
  • ikona

    Autor: Barbara Betlejewska (b.betlejewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 21.09.2017 15:47
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona