1285 (1085) 2017-07-28 - 2017-08-10

„Duch – zmiany – miejsca”. Uchwyć ducha miejsca i zmiany, jakie niesie rewitalizacja

Weź aparat fotograficzny, kamerę lub po prostu telefon komórkowy. Odwiedź jedno z rewitalizowanych w Gdyni miejsc, utrwal to, co stałe, i to, co się zmienia. Zgłoś swoją pracę na konkurs „Duch – zmiany – miejsca”.  Na autorów najlepszych zdjęć i filmów czekają nagrody finansowe i nie tylko.

Praktycznie na każdym etapie pracy nad Gminnym Programem Rewitalizacji dostrzegaliśmy bardzo duży potencjał, jaki tkwi w dzielnicach nim objętych. Mam tu na myśli zarówno historię konkretnych miejsc, jak i ogromny zbiór sentymentalnych, bardzo indywidualnych, historii mieszkańców tych terenów – mówi Aleksandra Markowska, dyrektor Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni. – Bardzo nam zależy na zbudowaniu opowieści na temat miejsc, które już dziś podlegają zmianom – także obrazem. Zależy nam na historiach o duchu tej zmiany, który jest zarówno w przestrzeni, jak i w poszczególnych mieszkańcach.

Trzy wymienione wyżej słowa: „Duch – zmiany – miejsca” stały się tematem konkursu, który właśnie ogłasza Laboratorium Innowacji Społecznych w partnerstwie z Gdyńską Szkołą Filmową i kwartalnikiem artystycznym „Bliza”. W jego ramach od 17 lipca do 30 września można zgłaszać zdjęcia i filmy dokumentujące i obrazujące przemiany zachodzące w sześciu obszarach rewitalizacji: na Oksywiu, Babich Dołach, Witominie Radiostacji, Chyloni (rejon ulic Opata Hackiego – Zamenhofa oraz osiedle Meksyk) i osiedlu Pekin na Leszczynkach. W konkursie może wziąć udział każdy, niezależnie od wieku i miejsca zamieszkania. Oczywiście, organizatorzy szczególnie liczą na udział mieszkańców obszarów rewitalizacji.

- Bardzo zależy nam na uchwyceniu tego, jak już dziś mieszkańcy terenów rewitalizowanych postrzegają swoje dzielnice – podkreśla Aleksandra Markowska.Jesteśmy ciekawi też, jak widzą je mieszkańcy innych części Gdyni. Wszystkich bez wyjątku zachęcamy do poszukania unikatowych walorów obszarów rewitalizacji.

Zgłoszone na konkurs zdjęcia i filmy złożą się na swojego rodzaju dokumentację zachodzących zmian. By ją stworzyć, nie potrzeba wiele.

Można wyjść z aparatem fotograficznym i zrobić zdjęcia – od jednego do trzech. Można kamerą nakręcić krótki, do 15 minut, film – wywiad lub notację – zachęca Adam Kamiński, pomysłodawca i koordynator konkursu z ramienia Gdyńskiej Szkoły Filmowej i „Blizy”.Film można nagrać nawet amatorsko, np. komórką, a potem zmontować w prostym programie. Nadesłane na konkurs prace oceniać będzie jury, w którego skład wejdą przedstawiciele Gdyńskiej Szkoły Filmowej oraz instytucji zajmujących się miastem i przestrzenią. Będziemy oceniać zarówno sam pomysł, jak i sposób jego realizacji.

Konkurs ogłaszamy w dwóch kategoriach: zdjęcie i film. W każdej z nich przyznana zostanie nagroda główna (2000 zł) oraz wyróżnienia (1000 zł). Jury może też przyznać nagrody dodatkowe. Wręczenie odbędzie się w październiku, podczas gali w Gdyńskim Centrum Filmowym. Nagrodzone filmy wyświetlone zostaną na wielkim ekranie w sali kinowej, a zdjęcia zaprezentowane na wystawie w przestrzeni GCF. Po zakończeniu konkursu w kwartalniku artystycznym „Bliza” ukaże się specjalna wkładka, w której zaprezentowane zostaną nadesłane prace.

Zgłoszenia na konkurs „Duch – zmiany – miejsca” przyjmuje Laboratorium Innowacji Społecznych.

  • ikonaOpublikowano: 27.07.2017 16:21
  • ikona

    Autor: Aleksandra Dylejko (a.dylejko@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 27.07.2017 16:32
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Zobacz także