1279 (1079) 2017-05-26 - 2017-06-01

Ogród społeczny w Gdyni powstanie na Oksywiu

Co może przynieść współpraca samorządu, organizacji pozarządowej i biznesu? Jak zwiększyć skuteczność pomagania poprzez innowacje? Bank Żywności w Trójmieście, organizacja na co dzień ratująca żywność przed zmarnowaniem i wspierająca potrzebujących, aby pomagać skuteczniej postanowiła pójść o krok dalej. Razem z Gdynia i firmą Target postanowiła założyć ogrody społeczne, które pomogą ożywić miejską przestrzeń, będą też istotnym elementem integracji społecznej.


Pilotaż projektu ogrodów społecznych w Gdyni jest próbą rozwijania realizowanej od wielu lat metody organizowania społeczności lokalnej w naszym mieście – powiedział Jarosław Józefczyk, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni. – Od 2000 roku w ramach tej metody pracy socjalnej wdrażaliśmy m.in. Centra Aktywności Lokalnej, a w latach 2008-2013 realizowaliśmy Programy Aktywności Lokalnej, w ramach projektu „Rodzina bliżej siebie”. Z punktu widzenia służb pomocy społecznej, wartość tej inicjatywy polega również na tym, że tworzymy naturalne, niewymuszone okazje do odbudowywania relacji międzyludzkich, międzysąsiedzkich, ćwiczenia umiejętności organizowania swojego życia rodzinnego wokół takich spraw jak m.in. zdrowe odżywianie czy konstruktywne organizowanie czasu wolnego i rozwijanie swoich pasji.


Otwarte Ogrody Gdyni to sieć ogrodów społecznych prowadzonych przez mieszkańców przy wsparciu ogrodnika i animatorów. Będą to miejsca spotkań i integracji przy wspólnej pracy. Dla Banku Żywności w Trójmieście kluczowa jest skuteczność pomocy. Uważamy, że żywność powinna być tylko pierwszym etapem pomocy, pretekstem do spotkania z drugim człowiekiem i zrobienia czegoś więcej- mówi Anna Kobiela- Kanaan, Dyrektor Banku Żywności w Trójmieście. Wyprodukowaną wspólnie żywność będzie można zjeść w ogrodzie, zabrać do domu lub podzielić się nią z potrzebującymi.


Ogrody społeczne powstaną w trzech różnych lokalizacjach. Pierwszy - na terenie rewitalizowanego Oksywia - przy ul. Śmidowicza 49, kolejne w podwórzu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz w gdyńskim centrum innowacyjności i biznesu, przy Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. Otwarte Ogrody Gdyni to miejsca, które oprócz relaksu i bliskości natury zaoferują coś więcej - żywność, która stanie się pretekstem do spotkania, wspólnego gotowania i jedzenia.


- Lokalizacje trzech społecznych ogrodów nie jest przypadkowa – wyjaśnia Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. Na rewitalizowanym Oksywiu ogród wzbogaci ofertę działań społecznych i będzie z powodzeniem łączył potrzeby wszystkich pokoleń odwiedzających sąsiedzkie miejsce spotkań i integracji. Ogród na podwórku gdyńskiego MOPSU wyrośnie na styku funkcjonujących instytucji, organizacji i części mieszkalnej. Przy alei Zwycięstwa ogród wzbogaci miejską przestrzeń i będzie zachęcał do odwiedzin zarówno pracowników firm zlokalizowanych w PPNT oraz mieszkańców z sąsiadujących budynków – mówi wiceprezydent Michał Guć.


Co na co dzień będzie się działo w ogrodach? Będziemy wspólnie uprawiać warzywa i owoce, będziemy gotować proste i zdrowe jedzenie. Przygotowaliśmy bogaty program warsztatów i spotkań. Nauczymy się między innymi jak uprawiać miejski ogródek i prowadzić domowy zielnik. Jesteśmy pewni, że mieszkańcy posiadają super moce, którymi będą chcieli się z nami podzielić. Zapraszamy do Otwartych Ogrodów Gdyni!- mówi Aleksandra Kulińska, inicjatorka i koordynator projektu.


Inauguracja gdyńskiego ogrodu społecznego nastąpiła w środę 10 maja na terenie byłego Zespołu Szkół Rzemiosła i Handlu przy ul. Śmidowicza 49, na Oksywiu. Partnerzy projektu posadzili pierwsze rośliny, które z powodu niesprzyjającej pogody trafiły na grunt specjalnie przygotowanej palety ogrodowej.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 25.05.2017 16:54
  • ikona

    Autor: Sebastian Drausal, Gdyńskie Centrum Kontaktu (s.drausal@gdynia.pl)

ikona