1257 (1057) 2016-11-25 - 2016-12-01

Plan „Orła” powrócił do Muzeum Marynarki Wojennej

Muzeum Marynarki Wojennej może odetchnąć z ulgą. Po pracach konserwatorskich do placówki powróciły plany techniczne legendarnego okrętu ORP „Orzeł”. Dzięki staraniom specjalistów, dokument będzie mógł służyć przyszłym pokoleniom badaczy.
Plan techniczny jednego z najbardziej znanych w historii polskiej Marynarki Wojennej okrętu to dokument o dużych wymiarach, wynoszących 188 cm na 68 cm. Format wymuszał wielokrotne składanie i rozkładanie, co negatywnie wpłynęło na jego stan.
Aby tak cenny dokument nie uległ całkowitemu zniszczeniu, Muzeum Marynarki Wojennej przekazało go do Pracowni Konserwatorskiej ARS VETA Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie, gdzie został oczyszczony i umyty.
Ponadto usunięto resztki taśm klejących i uzupełniono ubytki masą papierową. Naklejenie dokumentu na sztywne podłoże ma go dodatkowo zabezpieczyć i wzmocnić oraz zapobiec dalszym przetarciom papieru.
Przypomnijmy, że Orzeł był polskim torpedowym okrętem podwodnym, zwodowanym 15 stycznia 1938 roku w holenderskiej stoczni De Schelde we Vlissingen.
Jego budowę zawdzięcza się społecznej zbiórce pieniędzy, w którą włączyły się między innymi: Liga Morska i Kolonialna oraz Fundacja Łodzi Podwodnej.
Okręt brał udział w obronie Wybrzeża we wrześniu 1939 roku. Podczas internowania w estońskim Tallinie, pozbawiony map morskich i pomocy nawigacyjnych, dokonał brawurowej ucieczki.
Po przedostaniu się do Wielkiej Brytanii rozpoczął służbę u aliantów, patrolując Morze Północne.
W ostatni patrol wypłynął 23 maja 1940 roku. Zaginął bez wieści na Morzu Północnym kilka dni później, w niewyjaśnionych okolicznościach. Jego losy do dziś pozostają zagadką dla badaczy i pasjonatów.

ikona