1251 (1051) 2016-10-07 - 2016-10-13

Złoty Opornik dla Henryka Jureckiego w finale VIII Festiwalu NNW

Cztery dni Festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” wypełnione były nie tylko filmami, słuchowiskami radiowymi, pokazami specjalnymi czy koncertami, ale to przede wszystkim niezwykłe spotkania z ostatnimi żyjącymi świadkami historii. W sobotę 1 października rozdaniem nagród na uroczystej gali zakończyła się VIII edycja Festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”.
Główną nagrodę filmową – Złoty opornik – otrzymał Henryk Jurecki za film „Hieronim Bednarski. Wyklęty z czerwonej wsi”. Obraz uhonorowano za „filmowe zderzenie się z tematem bohaterstwa i zdrady”.
Jury pod przewodnictwem Ryszarda Jaworskiego przyznało także trzy wyróżnienia. Pierwsze dla Julity Wołoszyńskiej-Mystek za film „Odnaleziony walc”.
Drugie wyróżnienie otrzymały Liliana Komorowska-Głąbczyńska i Diana Skaya za film pt. „Ojcu”.
Trzecie wyróżnienie otrzymali Maria Wiśnicka i Andrzej Wyrozębski za obraz „Kotwica PW – tylko trzy maźnięcia”.
Nagroda im. Janusza Krupskiego przypadła Lilianie Komorowskiej-Głąbczyńskiej i Dianie Skayi za film pt. „Ojcu”.
Kapituła nagrody wyróżniła także cztery filmy: „Hieronim Bednarski. Wyklęty z czerwonej wsi” – reż. Henryk Jurecki, „Zapora” – reż. Konrad Starczewski, „Tora i miecz” – reż. Anna Ciałowicz, Robert Kaczmarek, „Dotknięcie Anioła” – reż. Marek Tomasz Pawłowski.
Nagroda Dyrektora Festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” przypadła filmowi „303” w reżyserii Tomasza Magierskiego. Arkadiusz Gołębiewski docenił obraz za „artystyczne podjęcie tematu bohaterstwa polskich lotników i wzruszającą opowieść o powojennych losach ich oraz ich rodzin”.
Główna nagroda w kategorii reportaż radiowy przypadła Jolancie Rudnik z Polskiego Radia Kołobrzeg za materiał „Komandor”. To wstrząsająca opowieść o tragicznych losach Stanisława Mieszkowskiego, oficera Polskiej Marynarki Wojennej, zamordowanego w 1952 roku w Warszawie.
Jury w składzie: Janina Jankowska (przewodnicząca), Anna Sekudewicz-Rączaszek i Maria Wiśnicka przyznało także dwa równorzędne wyróżnienia. Otrzymały je: Agnieszka Czarkowska z Radia Białystok za reportaż: „Testament” oraz Olga Mickiewicz-Adamowicz ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia za reportaż „Bóg, Honor, Ojczyzna i ja”.
Podczas gali finałowej festiwalu specjalną statuetką „Źródło” uhonorowana została Zofia Pilecka-Optułowicz. W tej kategorii wyróżniane są osoby, których postawa jest inspiracją dla filmowców. Kapituła nagrody była zgodna, że pani Zofia, przypominająca przez całe życie działalność i postawę swojego ojca Witolda Pileckiego jest źródłem wielu przedsięwzięć artystycznych.
Oficjalną część gali zakończył prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, zapraszając Festiwal „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” oraz jego uczestników za rok do miasta, które pamięta i dba o historię.

ikona