1248 (1048) 2016-09-16 - 2016-09-22

Polskie kino w Gdyni – 41. Festiwal Filmowy w Gdyni

Zapowiada się więcej niż ciekawie. Będzie świetna rozrywka, filmowe pokazy, promocje książek i wystawy. Rozmowy o kinie i wymiana doświadczeń, spotkania polskich filmowców w widzami. Będzie wielkie świętowanie! 19 września już po raz 41. rusza największa i najważniejsza impreza polskiego kina – Festiwal Filmowy w Gdyni.
Co roku widzowie FFG - bardzo często jako pierwsi w Polsce - mogą zapoznać się z najnowszymi polskimi produkcjami. O statuetkę Złotych i Srebrnych Lwów a także szereg nagród indywidualnych rywalizują najciekawsze rodzime filmy, premiery, debiuty i laureaci na międzynarodowych festiwalach filmowych.

10 września 1987 roku rozpoczął się 12. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych,, który po raz pierwszy zagościł w Gdyni i od tej chwili impreza na stałe została wpisana do miejskiego kalendarza – zaznaczył Bartosz Bartoszewicz i dodał - To co jest ważne z perspektywy tych lat, gdy festiwal odbywa się w naszym mieście, to fakt, że zmienił on całkowicie swój charakter. Jeszcze kilka lat temu była to impreza zamknięta. Cieszyliśmy się z tego, że do Gdyni zjeżdżają wybitni twórcy polskiego kina. Dziś ten festiwal jest festiwalem wszystkich gdynian.
Pokazy konkursowe i specjalne odbywać się będą w Teatrze Muzycznym, Multikinie i Gdyńskim  Centrum Filmowym, gdzie zlokalizowane będzie również biuro festiwalowe. Projekcje Gdynia Dzieciom odbędą się Kinie Helios.
W programie 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni znalazły się cztery sekcje konkursowe: Konkurs Główny, Konkurs Inne Spojrzenie, Konkurs Młodego Kina, Konkurs Fabularnych Filmów Krótkometrażowych.
W Konkursie Głównym zobaczymy 16 filmów, w Innym Spojrzeniu – 4. Przewodniczącym Jury Konkursu Głównego jest Filip Bajon, a Innego Spojrzenia – Monika Strzępka. W Konkursie Głównym jest aż siedem debiutów i dwa drugie filmy. W Innym Spojrzeniu – jeden debiut i trzy drugie filmy. Osiem obrazów z Konkursu Głównego i dwa z Innego Spojrzenia będą miały w Gdyni swoją polską premierę. Filmem otwarcia 41. Festiwalu będzie „Królewicz Olch” Kuby Czekaja – jeden z tytułów Konkursu Głównego.
Do Konkursu Młodego Kina zakwalifikowało się 13 filmów z trzech szkół filmowych, do Konkursu Fabularnych Filmów Krótkometrażowych trzy filmy ze Studia Munka Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz dziewięć produkcji niezależnych.
Program filmowy 41. FFG obejmuje wiele sekcji pozakonkursowych: Skarby kina przedwojennego, Czysta  klasyka – In Memoriam, Zapomniane piosenki, Polonica, Na Horyzoncie, Wieczór Filmowy HBO i Filmy z Gdyni.
Tego roku reżyser Andrzej Wajda obchodzi swoje 90. urodziny. Z tej okazji widzowie na specjalnym zamkniętym pokazie obejrzą najnowszy film Mistrza „Powidoki”.
Bogato prezentuje się w tym roku program jednej z najpopularniejszych sekcji Festiwalu, czyli współorganizowanej przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich „Gdyni Dzieciom”. Organizatorzy spodziewają się około 10 tys. gości. 

FILMY W KONKURSIE GŁÓWNYM:
Czerwony pająk, reż. Marcin Koszałka
Fale reż. Grzegorz Zariczny
Jestem mordercą, reż. Maciej Pieprzyca
Kamper, reż. Łukasz Grzegorzek
Królewicz Olch, reż. Kuba Czekaj
Las, 4 rano, reż. Jan Jakub Kolski
Na granicy, reż. Wojciech Kasperski
Ostatnia rodzina, reż. Jan P. Matuszyński
Plac zabaw, reż. Bartosz M. Kowalski
Planeta singli, reż. Mitja Okorn
Sługi boże, reż. Mariusz Gawryś
Szczęście świata, reż. Michał Rosa
Wołyń, reż. Wojciech Smarzowski
Wszystkie nieprzespane noce, reż. Michał Marczak
Zaćma, reż. Ryszard Bugajski
Zjednoczone stany miłości, reż. Tomasz Wasilewski
FILMY W KONKURSIE
„INNE SPOJRZENIE”
Biuro budowy Pomnika, reż. Karolina Breguła
Kryształowa dziewczyna, reż. Artur Urbański
Ederly, reż. Piotr Dumała
Zud, reż. Marta Mironowicz
Wydarzenia towarzyszące odbywać się będą w Muzeum Miasta Gdyni, Hotelu Mercure Gdynia Centrum a także na Placu Grunwaldzkim i w Parku Rady Europy.
Tradycyjnie, odbędą się również wystawy. Ta, która zapowiada się na prawdziwą perełkę, to: Z filmowej szafy – kostiumy filmowe: Has, Wajda, Polański, Żuławski. Ciekawie zapowiada się również promocja wydawnictwa Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema.
W programie FFG znalazły się również promocje książek i koncert zespołu Take It Easy.
Ceremonia otwarcia Festiwalu odbędzie się 19 września o godz. 19.00 w Teatrze Muzycznym, Młoda Gala – 23 września o godz. 20.30, natomiast Ceremonia Wręczenia Nagród i zamknięcia Festiwalu – 24 września o godz. 19.00 (obowiązują zaproszenia).

ikona