1233 (1033) 2016-04-15 - 2016-04-21

Pomóżmy miejskim żabom w wiosennej migracji

W Gdyni trwa właśnie akcja ratowania żab spod kół samochodów. Ekopatrol Straży Miejskiej wywiesza ogłoszenia ostrzegawcze i przenosi wędrujące płazy w bezpieczne miejsca. Kierowców prosi o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach i o wyczulenie na ten „wiosenny eksodus".

Uwaga, żaby na drodze, fot. Straż Miejska

Wiosna to czas migracji żab z miejsc zimowania do miejsc rozrodu. Na przełomie marca i kwietnia, głównie na peryferiach naszego miasta, setki płazów wędrują do zbiorników wodnych, aby odbyć w nich gody. Wiąże się to często z przekraczaniem przez zwierzęta ruchliwych ulic i ryzykiem rozjechania ich przez samochody.

Biolodzy alarmują, że populacja płazów w Polsce z roku na rok maleje i grozi im wyginięcie. Tego stanu rzeczy nie wolno bagatelizować. Niebezpieczne dla płazów sytuacje należy zgłaszać pod numerem telefonu: 58 660 11 83 lub 661 600 571.

Od kilku dni gdyńska Straż Miejska otrzymuje sygnały od mieszkańców o rozjechanych przez kierowców żabach. Widzą to również nasze patrole, szczególnie w rejonach, gdzie znajduje się woda - podmokłych i bagnistych - komentuje Danuta Wołk-Karaczewska, rzecznik prasowy gdyńskiej Straży Miejskiej.

Strażnicy z ekopatrolu reagują na każdy sygnał w tej sprawie. Oprócz przenoszenia wędrujących zwierząt w bezpieczne miejsca, w rejonach o największym zagrożeniu umieszczają informacje o migracjach żab, aby zwrócić uwagę kierowców na ten problem.

Strażnik Ekopatrolu przenosi płaza w bezpiecznie miejsce, fot. Straż Miejska

W zeszłym tygodniu, podczas patrolu Obłuża, strażnicy natrafili na kolumnę przechodzących ulicą żab, które przenieśli na drugą stronę jezdni. W rejonie Demptowa pojawiły się migrujące żaby trawne, ropuchy szare i traszki zwyczajne, którym ekopatrol pomógł przejść przez drogę w kierunku zbiornika wodnego – przytacza tylko niektóre z interwencji Danuta Wołk-Karaczewska.

Pamiętajmy, że wszystkie polskie płazy bez wyjątku (a jest ich 18 gatunków) są objęte ścisłą ochroną. W Trójmieście, jak mówią eksperci, przeważają głównie ropuchy szare i żaby trawne.

fot. Straż Miejska

ikona