1231 (1031) 2016-03-25 - 2016-04-07

PZU Gdynia Półmaraton z rekordem!

Ponad 4100 biegaczy ukończyło pierwszą edycję PZU Gdynia Półmaratonu i ustanowiło nowy rekord frekwencji na tym dystansie na Pomorzu.
Zwyciężył reprezentant Kenii, Hillary Kiptum Maiyo Kimaiyo (1:02:42). Drugi na mecie zameldował się Gabriel Gerald Geay z Tanzanii, a trzeci Abel Kirui z Kenii, aktualny wicemistrz olimpijski i dwukrotny mistrz świata w maratonie. Wśród kobiet zwyciężyła Kenijka, Agnes Chebet (1:13:16). Podium uzupełniły Christine Moran Oigo (Kenia) i Vaida Zusinaite (Litwa).
W wyścigu kobiet, od początku wysokie tempo narzuciły Kenijki, Agnes Chebet i Christine Moran Oigo, które zmieniały się na prowadzeniu aż do linii mety, gdzie lepsza okazała się ta pierwsza. Samotnie goniła je Ukrainka Svitlana Stanko, ale od 17. kilometra zaczęła tracić siły i już przed samą metą wyprzedziła ją Litwinka, Vaida Zusinaite.
Najlepszy Polak, Błażej Brzeziński (1:05:30) zajął 6. miejsce, a najlepsza z Polek, Monika Kaczmarek (1:18:58) była piąta. Pomimo niskiej temperatury i porywistego wiatru, PZU Gdynia Półmaraton ukończyło ponad 4100 biegaczy. Na trasie dopingowały ich tysiące mieszkańców Gdyni.
Organizatorem PZU Gdynia Półmaratonu jest agencja marketingu sportowego Sport Evolution we współpracy z Gdyńskim Centrum Sportu. Sponsorem tytularnym imprezy jest PZU, który mocno angażuje się we wspieranie inicjatyw biegowych na terenie całego kraju. Celem działań ubezpieczyciela jest promocja zdrowia i aktywnego trybu życia wśród wszystkich Polaków.