1222 (1022) 2016-01-15 - 2016-01-21

„Lubię, jak się dzieje dużo i szybko i... mądrze”

Minął rok od momentu, kiedy Rada Miasta Gdyni, jednogłośnie podjęła uchwałę by 2015, uznać rokiem Franciszki Cegielskiej. W związku z tym, idąc za słowami cytowanymi w tytule przez patronkę, w Gdyni odbył się szereg wydarzeń, związanych z panią prezydent, wybraną w pierwszych samorządowych wyborach, późniejszą posłanką na Sejm III kadencji i Minister Zdrowia.
Oficjalna inauguracja obchodów odbyła się 25 lutego w Zespole Szkół nr 14 na Dąbrowie. Szkoła, kierowana przez Krzysztofa Jankowskiego, nosi imię Franciszki Cegielskiej, nic więc dziwnego, że to właśnie ta placówka i jej dyrektor wzięły na siebie ciężar organizacji wielu przedsięwzięć dedykowanych patronce szkoły i roku. W ramach wydarzeń poświęconych „France", odbyły się konkursy dla młodzieży z gdyńskich szkół. Można do nich zaliczyć konkurs plastyczny na plakat „Gdynia oczami Franciszki Cegielskiej", w którym wzięło udział 314 uczestników i konkurs literacki, do którego stanęły 23 osoby. Do stworzenia makiety - „Moja dzielnica" przystąpiło 16 śmiałków. "Rok upłynął także pod znakiem zawodów sportowych, na przykład 4-dniowego turnieju z udziałem zawodników z 12 szkół i 16 klubów, koszykarskiego dla młodych zawodniczek z 11 szkół i klubów ekstraklasy czy regaty w klasie OPEN BIC" - wymienia Joanna Zielińska przewodnicząca Społecznego Sztabu Obchodów Roku Franciszki Cegielskiej. Dużą popularnością cieszył się również, I gdyński młodzieży rajd imienia Franciszki Cegielskiej, podczas którego we wspólnej wędrówce wzięło udział około 300 osób, jednocześnie poznając historię i teraźniejszość miasta.
Ponadto pamięć Franciszki Cegielskiej uczczono w mieście artystyczną nutą. Odbył się koncert 25 na 25, związany z obchodami 25 rocznicy pierwszych wyborów samorządowych, w których „Franka" zwyciężyła. W InfoBoksie otwarto wystawę 25 lat samorządu w wolnej Polsce - „Gdynia serdeczna wspólnota obywateli". W tym samym miejscu odbyły się warsztaty z tworzenia toreb z ilustracjami upamiętniającymi obchody, a artyści Krzysztof Narewski i Marek Rybowski stworzyli oryginalne instalacje. Z okazji obchodów, dzięki Zdzisławie Haci - Przewodniczącej Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność wydano ścienny kalendarz z konkursowymi pracami uczniów, który trafił do gdyńskich szkół, przedszkoli, klubów sportowych i seniora.
"We wrześniu w dniu imienin Pani Prezydent i 22 października, w 15. rocznicę jej śmierci, przyszedł czas zadumy i wspomnień. Uczniowie z Zespołu Szkół nr 14 wzięli udział w porządkowaniu grobu pani prezydent, a także wzięli udział w kolejnej ważnej uroczystości. Wydarzeniem wieńczącym obchody, było odsłonięcie tablicy poświęconej Franciszce Cegielskiej w Sali Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta" - dodaje Joanna Zielińska.
Społeczny Sztab Obchodów Roku Franciszki Cegielskiej powołały Młoda Gdynia i Zespół Szkół nr 14.

ikona