1211 (1011) 2015-10-16 - 2015-10-22

Gdyński Budżet Obywatelski

179 projektów zostało przyjętych do głosowania w II edycji Gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego. To 81% wszystkich wniosków, które mieszkańcy Gdyni złożyli. Łącznie wpłynęło ich 222. W porównaniu do zeszłego roku projekty były bardziej kompleksowe. Te, które zostaną zrealizowane gdynianie wybiorą w dniach 25 października - 4 listopada.
Głosować można za pośrednictwem strony www.bo.gdynia.pl Podać należy tylko PESEL i imię ojca - wyjaśnia Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. Prawo do udziału w głosowaniu mają osoby zameldowane w Gdyni i mieszkające w Gdyni wpisane do rejestru wyborców.
Można wybrać jeden lub kilka projektów, pamiętając, aby nie przekroczyć limitu budżetu przypisanego poszczególnej dzielnicy. Z drugiej strony nie trzeba wydawać całej puli. Z opisami wszystkich propozycji można zapoznać się na stronie: http://www.bo.gdynia.pl/ Przypomnijmy, do podziału w Budżecie Obywatelskim jest 4 597 797 złotych. Aby zagłosować osoby bez dostępu do internetu mogą skorzystać z pomocy w Laboratorium Innowacji Społecznych (al. Zwycięstwa 96/98), siedzibach Rady Dzielnic, Centrum Aktywności Seniora, obu siedzibach UM Gdyni (al. Marsz. Piłsudskiego i ul. 10 Lutego) oraz wszystkich filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni. Dodatkowo, wzorem ubiegłego roku, zorganizowane zostaną tzw. „punkty lotne". Pojawią się one między innymi w gdyńskich centrach handlowych.
W tym roku, w toku przygotowań, duży nacisk został położony na współpracę z wnioskodawcami, którym doradzano, jak poprawić projekt, by miał on szansę na realizację. Również na etapie samego składania wniosków przeprowadzono spotkania z mieszkańcami wszystkich 22 dzielnic, a także zorganizowano 4 „maratony" pisania wniosków.
Największym zainteresowaniem cieszą się projekty związane z remontami i inwestycjami dotyczącymi nawierzchni ulic, chodników, parkingów czy schodów - 79. Na drugim miejscu znalazły się wnioski związane z rekreacją - 67. Są wśród nich m.in. projekty placów zabaw - 21, boisk - 14 czy siłowni - 10.
Ładu przestrzennego i estetyzacji otoczenia dotyczy 18 propozycji. Wśród nich są pomysły m.in. na ustawienie ławek, oryginalnych siedzisk, a także tworzenie zielonych przestrzeni sprzyjających odpoczynkowi i rekreacji. 15 projektów dotyczy zmian w organizacji ruchu i bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Wśród nadesłanych pomysłów są dwa, dotyczące stworzenia wybiegów dla psów, a także oryginalna propozycja budowa pumptracka (tor rowerowy o specjalnie ukształtowanej, falistej nawierzchni i wyprofilowanych zakrętach) czy boiska do squasha.

ikona