1210 (1010) 2015-10-09 - 2015-10-15

Gdynia rejestruje straty osobowe mieszkańców podczas II wojny światowej

Gdynia, jako pierwsze i bodaj jedyne dotychczas miasto w Polsce realizuje projekt edukacyjny, którego celem jest rejestr strat poniesionych podczas II wojny światowej przez mieszkańców.
Projekt pod nazwą „Miasto Gdynia w okresie II Wojny Światowej”od 2007 r.  sukcesywnie  udostępnia na stronie internetowej: www.2wojna.gdynia.pl kolejne informacje.

Kluczowy cel projektu, to  identyfikacja mieszkańców Gdyni,  pozbawionych życia podczas wojny. Odchodzimy od dotychczasowego, czysto statystycznego, podejścia historyków  w badaniu wojennych strat osobowych Polski. Ukazujemy konkretne osoby, ich miejsce w życiu miasta, zawód, adres zamieszkania, okoliczności śmierci.
Dzięki temu mogą one żyć w pamięci miasta, tworzyć jego historię "z ludzką twarzą".
Jednocześnie wykorzystujemy nowoczesne technologie i sieć współpracy z wieloma instytucjami i organizacjami.
Większość mieszkańców Gdyni była deportowana.  Ich los stał się częścią wojennej rzeczywistości miejscowości, w których przebywali. Chcemy przekonać władze tych miast do podjęcia podobnego, jak Gdynia, projektu. Mieszkaniec Gdyni wysiedlony np. do Lublina - a następnie zamordowany w Auschwitz, w dokumentach obozu figuruje jako mieszkaniec Lublina.
Projekt rozpowszechnia często sensacyjne informacje. Jedną z nich jest „Dziennik chor. mar. Stanisława Brychcego” (Zeszyt nr 16), który relacjonuje  walkę „Baterii Canet” na Kępie Oksywskiej. Został przekazany organizatorom projektu przez wnuka bohaterskiego dowódcy -  mieszkańca Gdyni - p. Krzysztofa Brychcego, również gdynianina.
Pierwsza lista mieszkańców Gdyni - ofiar II WŚ,  powstała ok. 1970 r. Jej autorem był Bolesław Polkowski, b. urzędnik Komisariatu Rządu w Gdyni.  Lista obejmowała 436 osób.
Badania B. Polkowskiego i jego współpracowników (Kazimierza Małkowskiego i Edwarda Obertyńskiego)  przejął w 1999 r. Związek Towarzystw w Gdyni.
Do 2006 r. zidentyfikowano 2400 gdyńskich, głównie cywilnych ofiar wojny.
Aktualnie lista zidentyfikowanych ofiar (Zeszyt nr 1 (26) obejmuje już ok. 4300 osób, tj. o 100  więcej od liczby  znanej w kwietniu br. i o ponad 2000 więcej  - od początku realizacji projektu.
W ramach projektu została też opublikowana - po raz pierwszy - „Gdyńska Lista Katyńska" (Zeszyt nr 6), obejmująca 42 gdynian. W przygotowaniu jest  zeszyt: "Gdyńska Lista Piaśnicka".
Realizacja projektu  jest  możliwa dzięki rozpowszechnieniu internetu, również wśród osób starszych, utrwalaniu (cyfrowy zapis)  i udostępnianiu danych archiwalnych i innych źródeł informacji. Dzięki internetowi jest wiele zgłoszeń od osób, którzy na stronie www.2wojna.gdynia.pl -  odnajdują swoich bliskich.
Koordynator projektu oczekuje na wspomnienia, dokumenty czy fotografie. . Będą one udostępniane w kolejnych (lub uzupełnionych) "Zeszytach" (publikowanych na stronie projektu).
Koordynatorem projektu edukacyjnego jest Ryszard Toczek - Urząd Miasta Gdyni.
Adres korespondencyjny - Urząd Miasta Gdyni - al. Marszałka Piłsudskiego 52/54, 81-382 Gdynia.

ikona