1209 (1009) 2015-10-02 - 2015-10-08

Po XII sesji Rady Miasta Gdyni

 

W środę 23 września 2015 roku odbyła się XII sesja Rady Miasta Gdyni. Przyjęto wszystkie 23 projekty uchwał, a także sprawozdania z prac Komisji Polityki Rodzinnej, Pomocy Społecznej i Zdrowia oraz z prac Rady Dzielnicy Babie Doły. Przyjęto między innymi uchwały w sprawach:

- przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części dzielnicy Pogórze w Gdyni, rejon ulic Wiceadm. K. Porębskiego i Żeliwnej.

Studium przewiduje tereny usług oświaty oraz tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej i małych domów mieszkalnych. Zatwierdzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nastąpi odrębną uchwałą, po przygotowaniu projektu planu, uzyskaniu niezbędnych opinii i uzgodnień oraz przeprowadzeniu czynności proceduralnych określonych w ustawie z 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

- uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części dzielnic Dąbrowa i Wielki Kack w Gdyni, rejon ulic: Chwaszczyńskiej, Rdestowej i K. Pomianowskiego.

Przedłożony do uchwalenia projekt zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części dzielnic Dąbrowa i Wielki Kack w Gdyni, rejon ulic: Chwaszczyńskiej, Rdestowej i K. Pomianowskiego został sporządzony zgodnie z procedurą planistyczną wynikającą z ustawy z dnia 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

- nadania statutu Centrum Kultury                  w Gdyni

Powierza się Centrum Kultury nowe zadania i tworzy się jego oddział - wewnętrzną jednostkę organizacyjną pod nazwą „Gdyńskie Centrum Filmowe". Wyodrębnienie w strukturze instytucji jednostki organizacyjnej odpowiedzialnej za działalność filmową zapewni większą stabilność, trwałość i spójność licznych projektów z dziedziny filmu realizowanych obecnie przez Miasto lub przy współudziale Miasta, ułatwi też właściwe ukierunkowanie inicjatyw, które zostaną uznane za godne wsparcia, a także da większą pewność jakości ich realizacji.

- zamiaru połączenia filii nr 10 i filii nr 15 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni oraz zamiaru dokonania zmiany statutu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni w części dotyczącej zakresu działania i lokalizacji filii oraz oddziałów Biblioteki.

Filia nr 15 znajduje się przy al. Marszałka Piłsudskiego 18 i dysponuje powierzchnią 199 m². Placówka dzieli przestrzeń lokalu z Ośrodkiem Kultury Kaszubsko-Pomorskiej utworzonym w 2003 r. na mocy porozumienia zawartego pomiędzy miastem, Miejską Biblioteką Publiczną w Gdyni i Zrzeszeniem Kaszubsko Pomorskim. Filia nr 10 znajduje się przy ul. Bpa Dominika 3 i dysponuje powierzchnią 229 m². Liczba czytelników oraz liczba wypożyczeń w filii nr 15 od kilku lat utrzymują się na stałym, niskim poziomie.

Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest lokalizacja filii w miejscu małego natężenia ruchu, w oddaleniu od dużych węzłów i szlaków komunikacyjnych, a także bliskość wielu innych filii i oddziałów biblioteki, w szczególności kompleksu na Wzgórzu Św. Maksymiliana (filia nr 10 przy ul. Bpa Dominika 3, Wypożyczalnia Naukowa przy ul. Świętojańskiej 141 i Czytelnia Naukowa przy ul. Bpa Dominika 17), kompleksu w Działkach Leśnych (filia nr 7 przy ul. Śląskiej 56, filia nr 16 przy ul. Warszawskiej 3 i Gdyńska Biblioteka Akademicka przy ul. Warszawskiej 47) oraz Wypożyczalni Centralnej przy ul. Abrahama 60.

W promieniu ok. 1 km od filii znajduje się pięć bibliotek publicznych oraz siedem bibliotek szkolnych. Tak duże nasycenie bibliotekami tej części miasta nie jest uzasadnione wskaźnikami demograficznymi, ani efektywne biorąc pod uwagę koszty utrzymania tych placówek.

Ze względu na niewielką liczbę aktywnych użytkowników filii nr 15 oraz duże zagęszczenie bibliotek w pobliżu, połączenie filii nr 15 z filią nr 10, w rezultacie którego powstanie filia nr 10, nie oznacza pozbawienia mieszkańców okolicznych osiedli możliwości korzystania z zasobów bibliotecznych niedaleko miejsca zamieszkania i nie powinno wpłynąć na ogólny poziom czytelnictwa w Gdyni. Opuszczony przez filię nr 15 lokal od połowy 2016 r. w całości wykorzystywany będzie przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.

Dysponujący większą powierzchnią i otwarty na mieszkańców Gdyni ośrodek będzie kontynuował działania mające na celu utrwalanie oraz krzewienie kultury Kaszub i Pomorza, w dalszym ciągu będzie też gromadził księgozbiór poświęcony regionowi i miastu. Literaturę z tego zakresu będzie miała w swoim zasobie również Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni.

- wyrażenia woli przystąpienia Gminy Miasta Gdyni do wspólnej realizacji projektu „Zdolni z Pomorza"

Grupę docelową projektu stanowią uczniowie szczególnie uzdolnieni, ich nauczyciele, psychologowie i pedagodzy oraz rodzice/opiekunowie. Do współpracy Województwo Pomorskie zaprosiło powiaty z terenu województwa pomorskiego oraz szkoły wyższe

Z treścią uchwał można zapoznać się na stronie Biuletynu Informacji Publicznej: www.gdynia.pl/bip (zakładka Prawo lokalne - Uchwały Rady Miasta).

 

 

ikona