1205 (1005) 2015-09-04 - 2015-09-10

Maciej Grabowski mistrzem Europy Masters w klasie Laser Standard

Maciej Grabowski nie znalazł podczas rozgrywanych w Gdyni Mistrzostw Europy Masters w klasie Laser Standard godnych rywali. 37-letni żeglarz YK Stal Gdynia wygrał komplet 10 wyścigów i powtórzył sukces sprzed dwóch lat ze szwedzkiej miejscowości Landskrona, kiedy po raz pierwszy został mistrzem Starego Kontynentu w tej kategorii wiekowej.

Złoty medal zapewniłem sobie co prawda już w czwartek po ośmiu startach, ale ostatniego dnia mistrzostw nie zamierzałem spędzić na lądzie. Nie ukrywam, że bardzo zależało mi na wygraniu wszystkich wyścigów i niewiele brakowało, aby ta sztuka mi się nie udała. Dzisiaj warunki były niezwykle loteryjne, wiatr cały czas kręcił i zwłaszcza w ostatnim wyścigu musiałem wspiąć się na wyżyny. Momentami byłem jednak bezradny, bo często stałem bez najmniejszego podmuchu, podczas kiedy rywale płynęli ze sporą prędkością. W dodatku nagle mocniej przywiało i wywróciłem się. Szybko się jednak podniosłem i na szkwale udało mi się dogonić konkurentów, którzy prowadzili z bardzo dużą przewagą. Nie byłem bowiem w stanie odczytać z ich żagli przynależności narodowej – zrelacjonował Grabowski.

Drugie miejsce po zaciętej walce zajął Piotr Wojewski, a podium uzupełnił Hiszpan Jose Luis Doreste Blanco.

W klasyfikacji generalnej klasy Laser Radial całe podium obsadzili Brytyjczycy. Pierwszy był broniący wywalczonego rok temu w Belgii złotego medalu 38-letni Jon Emmett, który prowadził od początku regat. Na kolejnych lokatach uplasowali się starszy o dziewięć lat Ian Jones oraz 57-letni Ian Escritt. Najlepszy z Polaków w tej klasie, Krzysztof Racz, zajął 20. miejsce, a 32. był Mirosław Zemke (MKŻ Arka Gdynia).