1199 (999) 2015-07-03 - 2015-07-09

W Gdynia InfoBox coś dla każdego

Gdynia InfoBox (ul. Świętojańska 30) poleca:

- w sobotę, 4 lipca w godz. 13.00-16.00
  - Warsztaty Fotograficzne z Frames Studium Fotografii - część praktyczna, czyli sesja foto z modelami.
- w niedzielę, 5 lipca o godz. 12.00 - Akademię Dokumentu - „Projekt Nim” („Project Nim”) reż. James Marsh, Wielka Brytania 2011, 93 min.
W 1973 roku, w klatce ośrodka badawczego ssaków naczelnych w Oklahomie, rodzi się mały szympans, który po urodzeniu zostaje odebrany matce. Mały szympans nazwany zostaje Nim i trafia do rąk absolwentki psychologii. Za odpowiednim wynagrodzeniem ma go wychowywać jak własne dziecko. W ten sposób wchodzi w życie „Projekt Nim”, czyli jeden z najbardziej radykalnych w historii eksperymentów, który ma udowodnić, że szympans, wychowywany jak człowiek, może nauczyć się komunikować za pomocą języka. Film bez oporów i przesadnego sentymentu opowiada biografię szympansa, którego człowiek próbował „przerobić” na człowieka.
Temat lekcji po filmie: Etyka eksperymentów naukowych.
Cykl jest współfinansowany ze środków Miasta Gdyni, realizowany przy współpracy z fundacją Okonakino i Against Gravity, firmą dystrybucyjną, która w 2004 roku zorganizowała po raz pierwszy festiwal filmów dokumentalnych DOCS AGAINST GRAVITY FF. Partnerem projektu jest Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gdyni.
- we wtorek, 7 lipca w godz. 17.00-20.00 -  Warsztaty Fotograficzne z Frames Studium Fotgrafii - podsumowanie i ocena prac.
- w środę, 8 lipca o godz. 12.00 - Volvo Gdynia Sailing Days - konferencja prasowa
- w czwartek, 9 lipca
o godz. 17.00
- Stan wojenny oraz rozruchy w latach 70. w Gdyni - prelekcja Edith Ulm.
- o godz. 21.30 - Letnie Kino InfoBoxu - Aksamitni terroryści reż. Ivan Ostrochovsky, Pavol Pekarčík, Peter Kerekes, Słowacja/Chorwacja/Czechy, 2013, 87 min.
Stano, Fero i Władimir to trzej buntownicy, którzy zaplanowali kiedyś zamachy terrorystyczne przeciw komunistycznemu reżimowi w Czechosłowacji. Wszyscy skazani zostali zgodnie z paragrafem 93, czyli za terroryzm, choć żaden z nich nie zranił i nie zabił człowieka.
Trzej słowaccy reżyserzy z przymrużeniem oka pokazują historie tych trzech zupełnie przeciętnych i anonimowych mężczyzn, nienależących do opozycji lub jakichkolwiek anarchistycznych albo terrorystycznych organizacji. Ich spontaniczne decyzje o przeprowadzeniu aktów niezgody na panujące stosunki polityczne i społeczne przypominają bardziej postawę heroiczną niż terrorystyczną.
Współczesne życie „aksamitnych terrorystów” pokazane jest z ciepłą ironią i refleksją nad społeczeństwami postsocjalistycznymi.

ikona