1186 (886) 2015-03-20 - 2015-03-26

Uczniowie Ekonomika zdobywają doświadczenie zawodowe w UE

Zespół Szkół Administracyjno-Ekonomicznych w Gdyni od 8 lat realizuje projekty unijne: Erasmus+, Comenius, Leonardo i Młodzież w Działaniu. Jako główny koordynator dzięki zaangażowaniu nauczycieli Marii Małkowskiej, Aleksandry Rosickiej i Jolanty Wdowiak nawiązano współpracę ze szkołami, przedsiębiorstwami, władzami lokalnymi oraz uczelniami z Włoch, Hiszpanii, Niemiec, Turcji, Francji, Portugalii, Holandii, Słowenii, Grecji, Rumunii i Bułgarii.
Co roku w spotkaniach międzynarodowych uczestniczą uczniowie i nauczyciele ZSAE. Do tej pory dzięki projektom UE wyjechało ze szkoły 225 osób.
Celem działań gdyńskiego Ekonomika jest angażowanie, jak największej liczby uczniów, szczególnie z klas pierwszych, by zachęcić ich do rozwijania umiejętności językowych, większej samodzielności, otwartości i przedsiębiorczości.
W roku szkolnym 2014/15 realizowany jest nowy program Erasmus+ „Praktyka zagraniczna - inwestycją w moją przyszłość zawodową".
W wakacje 40 osób wyjedzie na 2-tygodniowe praktyki zagraniczne. Będzie to dodatkowa praktyka, która odbędzie się już po raz drugi w Turcji (Izmir).
Uczestnicy projektu uzyskują międzynarodowe certyfikaty Europass Mobility i dokumenty systemu ECVET potwierdzające ich doświadczenie zawodowe, które zwiększą ich szanse na europejskim rynku pracy.
Przez cały rok szkolny odbywają się spotkania w czasie których uczniowie uczą się języka angielskiego i tureckiego. Przedstawiają informacje o zwyczajach, historii i uwarunkowaniach społeczno-gospodarczych kraju do którego jadą. Przygotowanie kulturowo-językowe mają przełamać istniejące stereotypy, umożliwić lepsze poznanie się uczestników projektu oraz pomóc zrozumieć odmienność kulturową Turcji. Do współpracy zaproszono pilota wycieczek po Turcji oraz osoby z Turcji pracujące w Polsce, które pozwolą lepiej poznać ten kraj.
Udział w projekcie umożliwi młodzieży rozwój umiejętności językowych, poznanie w praktyce zasad funkcjonowania przedsiębiorstwa zagranicznego, zwiększenie wiary we własne umiejętności, rozwój kreatywności i przedsiębiorczości, poznanie nowych ludzi, zwiększenie komunikatywności i przełamanie bariery nieśmiałości, poznanie kultury i zwyczajów Turcji oraz zwiększenie własnych szans na podjęcie działalności gospodarczej lub zatrudnienie w regionie i Europie.

ikona