1186 (886) 2015-03-20 - 2015-03-26

Śródmieście Gdyni pomnikiem historii!

Prezydent RP Bronisław Komorowski uznał układ urbanistyczny śródmieścia Gdyni za Pomnik Historii. Zgodnie z prawem wydane zostało w tej sprawie specjalne Rozporządzenie Prezydenta RP z 23 lutego 2015 r. ogłoszono 16 marca br.

Pomniki Historii to najwyższe krajowe wyróżnienie nadawane najważniejszym zabytkom Polski i tym samym śródmieście Gdyni znalazło się w elitarnym gronie 60 zabytków o takim statusie. Uznanie śródmieścia za pomnik historii poprzedziły wieloletnie przygotowania. Dokumentację opracował zespół w składzie: Marek Stępa, Robert Hirsch, Jakub Lewicki, Maria Jolanta Sołtysik, Anna Orchowska-Smolińska, Alina Limańska, Aleksandra Narczewska i Tomasz Błyskosz.

Jak możemy przeczytać na stronie internetowej Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie (www.nid.pl):

„Pomnik Historii to jedna z czterech form ochrony zabytków wymienionych w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 2003 r. Rangę pomnika historii podkreśla fakt, że jest on ustanawiany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Pomniki Historii ustanawiane są od 1994 r. (...) Z każdym rokiem, lista najcenniejszych obiektów sukcesywnie powiększa się. Znajdują się na niej obiekty o szczególnych wartościach materialnych i niematerialnych oraz znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego naszego kraju. Do elitarnego grona Pomników Historii mogą dołączać obiekty architektoniczne, krajobrazy kulturowe, układy urbanistyczne lub ruralistyczne, zabytki techniki, obiekty budownictwa obronnego, parki i ogrody, cmentarze, miejsca pamięci najważniejszych wydarzeń lub postaci historycznych oraz stanowiska archeologiczne".

Uznanie śródmieścia za Pomnik Historii poprzedziły wieloletnie przygotowania prowadzone przez Gdynię.

Tytuł Pomnika Historii ma przede wszystkim znaczenie prestiżowe i jest powodem do dumy. Jest symbolicznym wyrazem wdzięczności dla minionych pokoleń, które budowały Gdynię i morskie znaczenie Polski w XX wieku.

Więcej w kolejnym numerze „Ratusza".

ikona