1180 (880) 2015-02-06 - 2015-02-12

Filmowa historia polskiej emigracji

Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza na polską premierę filmu dokumentalnego „Czwarta Dzielnica" (The Fourth Partition), portretującego początki polskiej społeczności w Chicago. W czwartek, 12 lutego o godz. 18.00 w budynku Dworca Morskiego przy ul. Polskiej 1.
Autorzy filmu, Adrian Prawica i Rafał Muskała, wykorzystali wyjątkowe archiwalne materiały filmowe, ukazujące codzienne życie imigrantów z Europy na amerykańskiej ziemi. Autorzy filmu szeroko przedstawili kontekst ekonomiczny i historyczny polskiej imigracji w Stanach Zjednoczonych, poczynając od pierwszych rzemieślników w Jamestown w 1608 roku.
Zabierający w filmie głos historycy i dziennikarze polonijni zastanawiają się nad źródłami tej szczególnej siły społecznej i politycznej chicagowskiej Polonii, która skutkowała nie tylko aktywnym udziałem w samorządach lokalnych i władzach miejskich oraz stowarzyszeniach bratniej pomocy, ale również stworzeniem zaczątków własnej struktury militarnej - „Błękitnej Armii" gen. Józefa Hallera.
„Czwarta dzielnica" została doceniona w USA, zdobywając nagrody na Festiwalu Polskich filmów w Ann Arbor oraz na chicagowskim 25. Festiwalu Polskich Filmów w Ameryce. Reżyser filmu, Adrian Prawica, został w tym roku laureatem nagrody Creative Arts Award, wręczanej osobom zasłużonym w badaniach nad Polonią podczas 72. Konferencji Polsko-Amerykańskiego Stowarzyszenia Historycznego (PAHA), która odbyła się w styczniu tego roku w Nowym Jorku.
O narodzinach chicagowskiej Polonii oraz o przygotowywanej właśnie wystawie stałej Muzeum Emigracji w Gdyni opowie dr Marcin Szerle. Spotkanie będzie wyjątkową okazją do zobaczenia odrestaurowanych wnętrz Dworca Morskiego jeszcze przed oficjalnym otwarciem Muzeum na przełomie maja i czerwca 2015 roku.
Na pokaz obowiązują bezpłatne wejściówki, do odbioru w gdyńskim InfoBoxie (ul. Świętojańska 30) od 6 lutego 2015 r. Liczba miejsc ograniczona.

ikona