1176 (776) 2015-01-09 - 2015-01-15

Po III sesji Rady Miasta Gdyni

We wtorek 30 grudnia 2014 roku odbyła się III sesja Rady Miasta Gdyni VII kadencji. Poza prezentowaną na pierwszej stronie „Ratusza" rezolucją, radni przyjęli 23 uchwały, trzy projekty zostały wycofane z porządku na prośbę wnioskodawców.
Radni przyjęli między innymi uchwały w sprawie:

- przekształcenia zakładu budżetowego pn. „Administracja Budynków Komunalnych nr 3 w Gdyni", po przeprowadzeniu jego likwidacji, w jednostkę budżetową pn. „Administracja Budynków Komunalnych nr 3 w Gdyni".
Przekształcenie jest uzasadnione potrzebą oszczędnego gospodarowania środkami budżetowymi gminy oraz sprawniejszego zarządzania finansami publicznymi.
- przekształcenia zakładu budżetowego pn. „Administracja Budynków Komunalnych nr 4 w Gdyni", po przeprowadzeniu jego likwidacji, w jednostkę budżetową pn. „Administracja Budynków Komunalnych nr 4 w Gdyni".
Przekształcenie jest uzasadnione potrzebą oszczędnego gospodarowania środkami budżetowymi gminy oraz sprawniejszego zarządzania finansami publicznymi.
- likwidacji samorządowego zakładu budżetowego „Hala Sportowo-Widowiskowa".
Niniejsza uchwała zostaje podjęta w związku z likwidacją samorządowego zakładu budżetowego „Hala Sportowo-Widowiskowa" z siedzibą w Gdyni oraz wolą organu stanowiącego Gminy Miasta Gdyni przekazania Gdyńskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji - jednostce budżetowej - majątku znajdującego się w dotychczasowym użytkowaniu zakładu oraz przejęciem przez jednostkę zadań dotychczas realizowanych przez zakład. Podjęcie niniejszej uchwały umożliwi optymalne i efektywne wykonywanie zadań ustawowych, w tym z zakresu kultury fizycznej w ramach zadań Gminy - własnych, powierzonych albo zleconych.
- uchwalenia Programu ochrony środowiska dla Miasta Gdyni na lata 2014-2017 z perspektywą do roku 2020.
W celu realizacji polityki ochrony środowiska ustawodawca zobowiązał jednostki samorządu terytorialnego do opracowania i przyjęcia programów ochrony środowiska stanowiących zespół działań mających na celu stworzenie warunków niezbędnych do realizacji ochrony środowiska, zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju.
Zgodnie z ww. wymogiem Prezydent Miasta Gdynia przygotował „Program ochrony środowiska dla Miasta Gdyni na lata 2014-2017 z perspektywą do roku 2020".
- przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gdyni na 2015 r.
Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi zobowiązuje radę gminy do corocznego uchwalania gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych. Proponowane w programie na 2015 r. działania tworzą system wszechstronnej pomocy dla różnych grup wiekowych. Analiza i weryfikacja dotychczasowych doświadczeń, otwartość na nowe potrzeby i wyzwania sprzyja doskonaleniu i rozwijaniu kierunków działań wyznaczonych ustawą.
- rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Gminy Miasta Gdyni.
Nazwy aptek ich lokalizacja i godziny pracy dostępne są w projekcie uchwały (http://www.gdynia.pl/bip/rada/uchwaly/7840.html)
- uchylenia Uchwały w sprawie ustalenia zasad i trybu przyznawania stypendiów naukowych Prezydenta Miasta Gdyni dla studentów i doktorantów zajmujących się badaniem dziejów Gdyni.
W 1996 roku, po pięciu dekadach komunizmu, w warunkach nowego samorządu Miasto Gdynia cierpiało na dotkliwy brak obiektywnych opracowań najnowszej historii. Istniała również wielka potrzeba dokumentowania bieżącej działalności samorządu Gdyni. Z tych względów zainicjowano program wsparcia stypendialnego prac dyplomowych na temat różnych aspektów funkcjonowania Miasta w ujęciu historycznym. Programem objęto magistrantów i doktorantów. Przy wsparciu merytorycznym kilkuosobowej rady, w skład której wchodzili przedstawiciele lokalnego środowiska naukowego, przyznano stypendia 35 magistrantom i 13 doktorantom. Obecnie, po 18 latach programu tzw. gdyńskich stypendiów naukowych, znacząco wzbogacił się zasób wiedzy na temat miasta - stworzono bazę do dalszego wykorzystania. W ostatnich latach można jednak zaobserwować stopniowe oddalanie się tematyki zgłaszanych prac od pierwotnego celu stypendiów, który zasadniczo polegał na dokumentowaniu najnowszej historii Gdyni. Słabe merytorycznie propozycje, wykraczające poza projektowany zakres stypendiów i nierzadko powtarzająca się tematyka prac, a także coraz mniejsze zainteresowanie samym programem skłaniają do stwierdzenia, że istotne z punktu widzenia Miasta zagadnienia zostały już opracowane i zasób tematów wyczerpał się.
Misję programu można zatem uznać za zrealizowaną, tym bardziej, że wciąż aktywny pozostaje program wsparcia stypendialnego dla uczniów i studentów wyróżniających się w nauce i twórczości artystycznej.
- likwidacji Technikum Uzupełniającego nr 5 w Zespole Szkół Hotelarsko - Gastronomicznych w Gdyni, ul. Morska 77 z dniem 31 sierpnia 2015 r.
Zmiany w ustawie o systemie oświaty dotyczące kształcenia zawodowego dorosłych wprowadzone 1 września 2012 r. spowodowały konieczność likwidacji techników uzupełniających dla młodzieży. W Technikum Uzupełniającym nr 5 w Zespole Szkół Hotelarsko - Gastronomicznym nie ma uczniów w roku szkolnym 2014/2015. Ostatni absolwenci ukończyli szkołę w roku szkolnym 2013/2014.
- ustanowienia dorocznych nagród Prezydenta Miasta Gdyni „Galion Gdyński".
Nagroda Artystyczna Prezydenta Miasta Gdyni została ustanowiona w 1995 roku (od 2005 roku przyznawana pod nazwą „Galion Gdyński"). Nagroda jest najbardziej prestiżowym z wyróżnień przyznawanych przez Gdynię w sferze kultury.
Wprowadzona Uchwałą Rady Miasta Gdyni zmiana treści Regulaminu Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta Gdyni dotyczy m.in. zmian kategorii, w których przyznawane są nagrody, terminu zgłoszeń oraz Kapituły.
Nagroda Artystyczna Prezydenta Gdyni „Galion Gdyński" przyznawana jest w czterech następujących kategoriach:
- kreacja artystyczna;
- animacja kultury;
- debiut artystyczny;
- mecenat kultury.
Prezydent Gdyni może także przyznać nagrodę „Galion Gdyński" za całokształt twórczości.
Termin zgłaszania kandydatur za poprzedni rok będzie ogłaszany rokrocznie na stronie internetowej Miasta Gdyni.
Prezydent Gdyni powołuje Kapitułę Nagrody na czteroletnią kadencję. W skład Kapituły Nagrody wchodzi 8 osób:
- 3 przedstawicieli środowisk związanych z działalnością artystyczną;
- 2 przedstawicieli Prezydenta Gdyni;
- 1 przedstawiciel Komisji Kultury Rady Miasta Gdyni;
- 2 przedstawicieli Wydziału Kultury Urzędu Miasta Gdyni.
IV sesję Rady Miasta Gdyni wyznaczono na 21 stycznia 2015r. Tak zwana „sesja budżetowa" rozpocznie się o godz. 12.00, w UM Gdyni przy al. Marsz. Piłsudskiego 52/54, sala 105.
Uchwały opublikowane są na stronie Biuletynu Informacji Publicznej: www.gdynia.pl/bip (zakładka Prawo lokalne - Uchwały Rady Miasta).

ikona