1165 (765) 2014-10-10 - 2014-10-16

Trzeźwo myśląc - odcinek 3

W poprzednim numerze przybliżyliśmy Państwu ofertę Poradni Leczenia Uzależnień w Gdyni przy ul. Chrzanowskiego 3/5, tym razem chcemy przedstawić ofertę Poradni Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia oraz Dziennego Oddziału, które mieszczą się w tym samym budynku przy ul. Reja 2A. Wszystkie trzy jednostki należą do jednej placówki - Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień.

W placówce przy ul. Reja przyjmowane są osoby dorosłe uzależnione od alkoholu i ich rodziny. Pomoc osobom uzależnionym odbywa się w dwóch formach: w systemie dziennym na oddziale lub w systemie popołudniowym w poradni. Rodziny w których występuje problem alkoholowy mogą skorzystać ze specjalnej oferty. Zarówno partnerki jak i partnerzy, żony i mężowie osób uzależnionych zgłaszają się po pomoc. Korzystanie z pomocy terapeutycznej przez rodziny jest bardzo istotne, dzięki psychoedukacji można zdobyć wiedzę na temat uzależnienia, mechanizmów, które kierują osobą uzależnioną, przyjrzeć się swojemu zachowaniu w kontakcie z pijącą osobą, a przede wszystkim otrzymać wsparcie. Bywa tak, że przez wiele lat partnerzy, partnerki życiowi próbują wpłynąć na picie najbliższej im osoby, próbują zmotywować do terapii - niestety nie przynosi to efektów. Potrzebne jest konstruktywne działanie, nierzadko konkretna interwencja ze strony rodziny.

Z pomocy terapeutycznej mogą skorzystać również osoby, które wychowywały się w rodzinie, w której występował problem alkoholowy a obecnie jako dorosłe osoby doświadczają różnych trudności, nadal cierpią z powodu uzależnienia rodziców - osoby z tzw. syndromem DDA - Dorosłe Dzieci Alkoholików. Mogą skorzystać z psychoterapii indywidualnej jak i grupowej.
Osoby pijące w nadmiarze, uzależnione mogą rejestrować się osobiście 3 razy w tygodniu w poniedziałek, wtorek i czwartek od godz. 7.30. Po maksymalnie trzech spotkaniach diagnostycznych osoba podejmuje terapię grupową w dziennym oddziale lub popołudniową. Dzienny oddział skierowany jest do osób, którym szczególnie trudno utrzymać abstynencję lub gdy terapeuta z pacjentem w trakcie pierwszych spotkań diagnostycznych uznają, że taka forma pomocy będzie najkorzystniejsza. Terapia w tym systemie trwa 8 tygodni po sześć godzin dziennie. Korzystają z niej osoby, które potrzebują intensywniejszych oddziaływań niż w poradni. Po ukończeniu tej terapii mogą kontynuować ją w poradni. Terapia w poradni trwa maksymalnie 2 lata, z podziałem na etapy pracy terapeutycznej. Początkowo jest to praca na etapie podstawowym, który trwa około pięć miesięcy (spotkania grupowe dwa razy w tygodniu), następnie jest etap pośredni trwający 3 miesiące i etap pracy terapeutycznej zaawansowanej około 9 miesięcy. Spotkania indywidualne z terapeutą odbywają się przeważnie raz w tygodniu, maksymalnie co dwa tygodnie. Ważnym aspektem jest praca w grupie, udział w spotkaniach grupowych jest obligatoryjny.

W ośrodku pracują: lekarz specjalista psychiatrii, psycholodzy, pedagodzy, którzy ukończyli specjalistyczne szkolenia w dziedzinie terapii uzależnień, legitymujący się certyfikatem terapeuty uzależnień bądź będący w trakcie procesu certyfikacji. Pacjenci ośrodka maja możliwość skorzystania z konsultacji z doradcą zawodowym, radcą prawnym, pracownikiem socjalnym i doradcą zawodowym. Rodzice mogą również skorzystać z konsultacji z pedagogiem w kwestii trudności wychowawczych, wziąć udział w warsztatach dla rodziców „Szkoła dla rodziców". Ponadto pacjenci Ośrodka trwający w abstynencji mogą skorzystać wraz z rodzinami z wakacyjnych wczasów terapeutycznych. Osoby będące w terapii uczestniczą również w bardziej intensywnej pracy terapeutycznej tj. w maratonach terapeutycznych - weekendowych warsztatach dotyczących uzależnienia, współuzależnienia i DDA, radzenia sobie z przemocą, rozwoju osobistego i innych.

Problem alkoholowy nie jest problemem tylko osoby pijącej, wpływa na całą rodzinę. Dlatego tak ważne jest szukanie pomocy, podjęcie interwencji i działania, by zająć się problemem w porę oraz zadbać o siebie i najbliższych.

Codziennie od poniedziałku do czwartku w godzinach od 7.30 do 19.30 oraz w piątek 7.30 do 15.00 można telefonicznie lub osobiście kontaktować się z ośrodkiem pod numerem tel. 58 621 61 35 .

ikona