1163 (763) 2014-09-26 - 2014-10-02

Trzeźwo myśląc - odcinek 2

W tym numerze pragniemy przybliżyć Państwu ofertę Poradni Leczenia Uzależnień przy ul. Chrzanowskiego 3/5. Poradnia znajduje się w pobliżu Urzędu Morskiego, w sąsiedztwie z tzw. „Portową" Przychodnią tj. Portowym Zakładem Opieki Zdrowotnej.

Poradnia od 2005 roku niesie pomoc osobom cierpiącym z powodu przyjmowania substancji psychoaktywnych - narkotyków, alkoholu, a obecnie także osobom, które mają problemy z powodu tzw. uzależnień behawioralnych (niechemicznych) tzw. uzależnienia od czynności: od gier hazardowych czy komputerowych, internetu, jedzenia, pracy, zakupów, pornografii, seksu.
Z oferty Poradni mogą skorzystać zarówno osoby pełnoletnie jak i niepełnoletnie. W przypadku osób, które nie ukończyły 18 roku życia na pierwszej wizycie niezbędna jest obecność rodzica, opiekuna prawnego.
Do Poradni na konsultacje można umówić się telefonicznie pod numerem 58  620 88 88 lub osobiście od poniedziałku do czwartku w godzinach od 8.00 - 19.00 i w piątek od 8.00-15.00. W pierwszej kolejności jest spotkanie diagnostyczne, po którym terapeuta z osobą zgłaszającą się ustalają dalszy kierunek pomocy.

W zależności od zaawansowania problemu i stanu psychicznego osoby, oferowana jest konkretna pomoc: krótkoterminowa, zaawansowana skierowanie do ośrodka stacjonarnego, w przypadku gdy jest taka konieczność. Osoba zgłaszająca się może podjąć terapię indywidualną i grupową oraz skorzystać z grupy wsparcia „NA" Anonimowych Narkomanów.
Do Poradni po pomoc zgłaszają się osoby na każdym etapie używania: od brania okazjonalnego po uzależnienie. Osoby biorące okazjonalnie, w sposób szkodliwy, jeszcze nie uzależnione - często niestety nie widzą konsekwencji z brania narkotyków w związku z czym nie traktują brania narkotyków jako niebezpiecznego zachowania. Dla takich osób w wieku 14 - 21 lat skierowany jest programu profilaktyczny „FRED Goes Net" - to wczesna interwencja dla młodych osób używających narkotyków. Ich przyjście do Poradni często jest wynikiem motywacji ze strony zaniepokojonej rodziny. Znaczna część osób zgłaszających się to osoby, które doświadczają konsekwencji z powodu brania narkotyków, alkoholu. Używanie nie daje już takiego komfortu jak kiedyś, zauważają szkody, narzekają na złe samopoczucie, cierpią z powodu uzależnienia i myślą o  wprowadzeniu zmian w swoim życiu. W Poradni realizowany jest również krótkoterminowy program terapeutyczny „CANDIS" dla osób używających marihuany i haszyszu. Więcej na www.candisprogram.pl.

Oprócz osób przyjmujących narkotyki, leki w sposób nie medyczny z pomocy korzystają osoby dla których używanie komputera wymknęło się spoza kontroli, zbyt wiele czasu poświęcają na korzystanie z internetu, z różnego rodzaju portali społecznościowych, granie w gry komputerowe, co prowadzi do zaniedbania obowiązków czy relacji z innymi ludźmi w tzw. realnej rzeczywistości.   Poradnia również udziela pomocy osobom, które hazardowo korzystają z gier w kasynie, z automatów do grania typu „jednoręki bandyta", obstawiają wyniki sportowe korzystając z zakładów bukmacherskich, nałogowo grają w totolotka, grają w tzw. „zdrapki", loterie pieniężne, loterie audiotele i inne. Z biegiem lat co raz więcej osób z takim problemem zgłasza się z Poradni.
Osoby, które cierpią z powodu zaburzeń odżywiania tj. anoreksji, bulimii, kompulsywnego objadania się obecnie również mogą skorzystać z pomocy terapeutycznej. Zaburzenia tego rodzaju powodują poważne problemy emocjonalne i fizyczne. Tego typu zachowania traktowane są jako zachowania kompulsywne, nad którymi człowiek nie jest w stanie zapanować i które w sposób negatywny wpływają na jego życie.

W Poradni pracują: lekarz psychiatra, psycholodzy, pedagodzy, którzy ukończyli specjalistyczne szkolenia w dziedzinie terapii uzależnień, legitymujący się certyfikatem terapeuty uzależnień bądź będący w trakcie procesu certyfikacji. Pacjenci Poradni mają możliwość skorzystania z konsultacji z doradcą zawodowym, radca prawnym, pracownikiem socjalnym. Rodzice mogą również skorzystać z konsultacji z pedagogiem w kwestii trudności wychowawczych, wziąć udział w warsztatach dla rodziców tzw. „Szkoły dla rodziców". Ponadto pacjenci Poradni trwający w abstynencji mogą skorzystać wraz z rodzinami z wakacyjnych wczasów terapeutycznych.

Osoby będące w terapii mogą skorzystać z bardziej intensywnej pracy terapeutycznej tj. z maratonów terapeutycznych - weekendowych warsztatów dotyczących uzależnień czy rozwoju osobistego. Bliscy i rodzina osób uzależnionych również korzystają z pomocy w formie spotkań indywidualnych czy grupowych z terapeutą. Szczególnie ważne jest korzystanie z porady, konsultacji przez partnerów czy rodziców osoby uzależnionej ponieważ osoba uzależniona potrzebuje mądrego i konstruktywnego wsparcia i pomocy.

ikona