1152 (752) 2014-06-20 - 2014-06-26

Bulwar – gdyńskie corso - kończy właśnie 45 lat!

Bezdyskusyjnie, jednym z kultowym miejsc w Gdyni jest Bulwar Nadmorski im. Feliksa Nowowiejskiego.
Dla pokolenia dzisiejszych 40-latków i kolejnych generacji jest - od zawsze. Tu jako niemowlaki przyjeżdżali w wózkach na spacer, tu uczyli się pierwszych kroków, tu umawiali się na wagary i pierwsze randki, tu przyprowadzali spragnionych widoku morza i statków krewniaków z głębi kraju, tu pozowali do ślubnych fotografii, by po pewnym czasie pojawić się na niedzielnym spacerze z latoroślą w wózeczku....

Początek budowy Bulwaru Nadmorskiego ok. 1960/ Fot. Archiwum Muzeum Miasta GdyniNie mogą pamiętać Gdyni bez Bulwaru, który oficjalnie został oddany do użytku 25 czerwca 1969 r....Równo 45 lat temu!

A początki tej inicjatywy sięgają 2 stycznia 1958 roku, kiedy to zawiązał się Społeczny Komitet Budowy Bulwaru Nadmorskiego. Weszli w jego skład fachowcy, a zrazem entuzjaści i optymiści nie lada. Zabrali się za rzecz, która miała być atrakcyjnym i bezpiecznym miejscem wypoczynku, a zarazem poważną budowlą hydrotechniczną, chroniącą brzeg, zwłaszcza zaś Kamienną Górę przed agresywną działalnością morza. Chodziło też o to, by bulwar był nie tylko użyteczny, ale i piękny a na pewno trwalszy od poprzedniego, zbudowanego w latach 30-tych - który uległ sile jednego ze sztormów w 1949 r. i rozpadł się na kawałki.

Zdeterminowanym członkom społecznego komitetu, pod przewodem ówczesnego dyrektora naczelnego Urzędu Morskiego inż. Waldemara Walasa - udało się pokonać wszelkie przeszkody, choć czasu im to zabrało blisko 12 lat.

Głównym projektantem bulwaru został inż. Lech Zaleski, a projektantem części hydrotechnicznej inż. Henryk Kisiel. Bulwar Nadmorski początek lat 70'/Fot. Archiwum Muzeum Miasta Gdyni
Jubilat w ciągu tych lat trochę się postarzał, ale i odmłodniał zarazem. Już nie jest tylko betonowym deptakiem, z rachitycznym trawnikiem, lecz pasażem z różnorodnymi atrakcjami i zadbaną zielenią.

Powstała przy nim ścieżka rowerowa, plenerowa siłownia i plac zabaw dla dzieci, a także restauracje. Kandydatki do tytułu Miss Świata w 2006 r. wzdłuż Bulwaru posadziły 100 rajskich jabłoni.

Bulwar Nadmorski dziś/Fot. Malgorzata Omachel-KwidzińskaBulwar jest przez cały rok miejscem małych i wielkich imprez sportowych , zwłaszcza biegowych, a także pływackich i motorowodnych. Jest też znakomitą widownią, z której można podziwiać regaty, parady, pokazy, wejścia wielkich statków pasażerskich, czy też malownicze wschody słońca oraz groźne sztormy i burze. Po raz pierwszy w historii w dniach 26-27 lipca 2014 r. - właśnie stąd najlepiej będzie można obserwować popisy pilotów-akrobatów podczas imprezy Red Bull Air Race, a 18 sierpnia paradę żaglowców - na zakończenie zlotu Żagle Gdyni, organizowanego w 40.rocznicę pierwszego takiego zlotu w Polsce.

W ciągu minionych 45. lat Bulwarowi Nadmorskiemu przybyło pomników: oprócz najstarszego - trzech rybek autorstwa Adama Smolany przy plaży Śródmieście, i monumentu „Tym co odeszli na wieczną wachtę" - autorstwa Ireny Loroch, ma bulwar od kilku lat rzeźbę łososi o romantycznej nazwie „Powrót do domu" , podarowaną przez Louise Mc Dowell artystkę - emigrantkę polskiego pochodzenia.










Fot. Archiwum Muzeum Miasta Gdyni i Malgorzata Omachel-Kwidzińska

ikona