1139 (739) 2014-03-21 - 2014-03-27

Puchar jest nasz! Vistal z pierwszym trofeum w sezonie

Szczypiornistki Vistalu Gdynia po raz pierwszy w historii wywalczyły Puchar Polski! W finałowym meczu rozgrywanego w Szczecinie Final Four rozbiły broniące trofeum Zagłębie Lubin 24-19.
W sobotnim półfinale gdynianki zmierzyły się z gospodyniami turnieju - drużyną Pogoni Baltica Szczecin. Gra z gospodarzem nigdy nie należy do łatwych. Na szczęście gdynianki nie przestraszyły się gry przeciwko niesionej dopingiem siódemce ze Szczecina. Mecz wyrównany był tylko przez pierwszy kwadrans. Potem Vistal systematycznie rozpoczął budowanie przewagi, która do przerwy urosła do 5 goli, a w szczytowym momencie w drugiej połowie nawet 9. W bramce żółto-niebieskich doskonale spisywała się najlepsza sportsmenka Gdyni 2013 roku - Małgorzata Gapska, a w ataku szalał duet Janiszewska (8 goli) - Niedźwiedź (7 goli).
15 marca - Pogoń Baltica Szczecin - Vistal Gdynia 19-26 (10-15) Vistal: Gapska, Kowalczyk - Kalska 3, Janiszewska 8, Niedźwiedź 7, Galińska 1, Białek, Pawłowska, Zych 2, Kozłowska, Matyka 4, Khouildi, Kulwińska 1, Andrzejewska.
W finale na gdynianki czekała drużyna obrończyń pucharu - Metraco Zagłębie Lubin. Zespół, który Vistalowi wyjątkowo „nie leży" i z którym w bezpośrednich pojedynkach z reguły przegrywa. Dlatego przed rozpoczęciem spotkania więcej szans dawano miedziowym. Przez trzy kwadranse na szczecińskim parkiecie toczyła się wyrównana walka, a żadnej z ekip nie udało się odskoczyć na więcej niż dwa gole. Sytuacja zmieniła się w 46. minucie. Po dwóch trafieniach z rzędu Patrycji Kulwińskiej żółto-niebieskie wyszły na trzybramkowe prowadzenie. Między słupkami gdyńskiej bramki dwoiła i troiła się Małgorzata Gapska, a jej koleżanki z pola punktowały w najlepsze. W 52. minucie niesamowitym rzutem z dystansu popisała się Loredana Matyka i zrobiło się 20-15. Takiej przewagi coraz bardziej zdenerwowane zawodniczki Zagłębia już nie zdołały odrobić i Puchar Polski po raz pierwszy w historii pojechał do Gdyni. Najlepszą piłkarką turnieju uznano gdyniankę - Iwonę Niedźwiedź. Wybór nie mógł być inny. Teraz czekamy na powtórkę tego sukcesu w lidze!
16 marca - KGHM Metraco Zagłębie Lubin - Vistal Gdynia 19-24 (9-10) Vistal: Gapska, Kowalczyk - Kalska 5, Janiszewska 1, Niedźwiedź 7, Galińska 3, Białek, Pawłowska, Zych 1, Kozłowska 1, Matyka 3, Khouildi, Kulwińska 3, Andrzejewska.