1114 (714) 2013-09-06 - 2013-09-12

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1 zaprasza do oglądania wystaw:
- od 11 września do 27 października „Polska. Europa. Świat - twarze Agnieszki Holland na 38. Gdynia - Festiwal Filmowy" (wernisaż 10 września o godz. 17.00).
Wystawa eksponowana w Muzeum Miasta Gdyni, a przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi poświęcona jest Agnieszce Holland - jednej z najwybitniejszych postaci kina, słynnej reżyserce filmowej i teatralnej, autorce wielu interesujących scenariuszy do własnych filmów oraz do obrazów m.in. Krzysztofa Zanussiego, Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Kieślowskiego. Na wystawie prezentowana jest bardzo bogata dokumentacja fotograficzna związana z twórczością reżyserki. Są to przede wszystkim pochodzące z archiwum rodzinnego Ireny Rybczyńskiej - Holland oraz Agnieszki Holland zdjęcia z planów filmowych, które zostały uzupełnione materiałami otrzymanymi m.in. od: Krystyny Krauze, Jacka Petryckiego, Andrzeja Wajdy, Jerzego Kowalskiego oraz Andrzeja Koszyka - kolegów z okresu studiów w FAMU. Ponadto materiały do wystawy udostępniły: HBO, SF Zebra, SF Tor, Solopan, Apple Film Productions, Best Film oraz wielu instytucji filmowych z zagranicy w tym m.in. British Film Institut w Londynie, CCC Filmkunst GmbH w Berlinie, Deutsche Film Institut we Frankfurcie, FAMU w Pradze, Deutsche Kinemathek w Berlinie.
Na wystawie można będzie obejrzeć także plakaty do filmów Agnieszki Holland wydane na całym świecie.
Wystawie towarzyszy publikacja „Polska. Europa. Świat - twarze Agnieszki Holland" wydana w wersji polsko - angielskiej, której promocja przewidziana została podczas 38. Gdynia - Festiwal Filmowy.
Partnerem głównym całego projektu jest Filmoteka Narodowa w Warszawie oraz Stowarzyszenie Filmowe KinoArt w Łodzi.
Projekt został dofinansowany z dotacji Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Patronat honorowy objął Bogdan Zdrojewski - Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Pierwsza prezentacja wystawy miała miejsce w marcu 2013 r. podczas 20. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Pradze. W wernisażu uczestniczyła Agnieszka Holland. Pierwsza polska odsłona wystawy nastąpi podczas 38. Gdynia - Festiwal Filmowy. Wystawę będzie można oglądać w Muzeum Miasta Gdyni;
- od 14 wrzesnia do 3 listopada „VII Międzynarodowe Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej Gdynia 2013".
Biennale jest konkursem organizowanym dla artystów profesjonalnych z kraju i zagranicy. Celem biennale jest przegląd współczesnych możliwości kreacji artystycznej w różnych technikach stosowanych w malarstwie i tkaninie unikatowej, wyłonienie najlepszych prac i pokazanie ich na wystawie pokonkursowej w nowoczesnym Muzeum Miasta Gdyni. Gala rozdania nagród połączona z otwarciem wystawy pokonkursowej odbędzie się14 września 2013 r.;
- do 15.09.2013 „Skowronki" Dora Hara. Na szybach okien klatki schodowej Muzeum Miasta Gdyni prezentujemy instalację tkanin jedwabnych pt. Skowronki. Autorką tego niezwykle ciekawego projektu jest Dora Hara;
- „Gdynia - urzeczywistnione marzenie o Polsce nad Bałtykiem" (wystawa stała). Wystawa zaaranżowana na dwóch poziomach (0 i 1) przybliża zainteresowanym historię miasta, kładąc nacisk na okres II Rzeczypospolitej i szczególnie uwzględniając morski charakter Gdyni. Wystawa podzielona jest umownie na kilka działów. Ekrany dotykowe umożliwiają przeglądanie obszernego zbioru zdjęć. Projektory prezentują różne filmy związane z Gdynią.
- Wystawa plenerowa, al. Topolowa, (pomiędzy ul. Zawiszy Czarnego a Skwerem Kościuszki). Zobaczyć można plansze z fotografiami i podpisami, przedstawiające 30 lat działalności muzeum, a także informacje o Muzeum Miejskim funkcjonującym w okresie międzywojennym w Gdyni. Wystawa prezentowana do 30.09.2013 r.;
- „Ginące zawody" w Domku Abrahama przy ul. Starowiejskiej 30.
Wystawy zmienne i stałe można oglądać codziennie poza poniedziałkiem w godzinach od 10.00 do 17.00. Wstęp: od wtorku do czwartku, w soboty i niedziele bilety w cenie: normalny 7 zł i ulgowy 4 zł, w piątek wstęp wolny. Więcej informacji na stronie internetowej: www.muzeumgdynia.pl.
***
Z okazji 74. rocznicy rozpoczęcia kampanii wrześniowej, Muzeum Marynarki Wojennej (ul. Zawiszy Czarnego 1B) zaprasza na wystawę pt. „1 września, godzina 4.45...". Prezentuje ona bohaterską obronę Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte przez żołnierzy kompanii wartowniczej stanowiącej załogę tej placówki. Na wystawie można zobaczyć m. in. karabin Mauser, hełm polski, puszkę przeciwgazową z maską, ładownicę potrójną, bagnet Perkun, łuski, naboje oraz furażerkę. Tylko w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni można obejrzeć zrekonstruowane, oryginalne, kamienne godło znad wejścia głównego do dawnego budynku koszar na Westerplatte. Wystawa prezentowana będzie do końca 2013 roku.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę „Malarze Podlasia" do lokalu artystycznego „TYGIEL" w Gdyni (ul. Abrahama 86, wejście od ul. Władysława IV). Wystawę można oglądać do 24 września 2013 r.
Wspaniałe nastrojowe obrazy owiane nutką tajemnicy prezentują: Artur Chaciej, Michał Janczuk, Kazimierz Jurgielaniec, Krzysztof Koniczek, Anna Kaczor, Stefan Rybi, Stanisław Sierko i Eugeniusz Wiszniewski. Wstęp wolny. Tel. 58 622 33 11.
Strona: www.eraartprofile.pl.
***
Do 18 września 2013 r. w Galerii Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. 3 Maja 27/31) prezentowana jest wystawa malarstwa Aleksandry Cieślik „Bon Appétit". Przygodę ze sztuką autorka rozpoczęła od szkiców, malowania kwiatów i martwej natury. Jej ulubiona technika to suchy pastel i akryl. Tworzy pod kierunkiem Bożeny Bury i Jacentego Lubowieckiego, przy wsparciu gdyńskiej YMCA i Fundacji FLY. Prace Aleksandry Cieślik eksponowane były na wystawach zbiorowych „Chromy i Achromy" - Muzeum Miasta Gdyni; wystawy autorskie to „Kwiaty Polskie" - Klub Seniora oraz „Portrety, Pejzaże i Kwiaty" - Cafe Vademecum. Wystawę można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. 8.30 - 19.30.
***
Gdyński Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i miesięcznik „Pomerania" zapraszają do obejrzenia wystawy „50 lat Pomeranii". Ekspozycję można oglądać do końca września br. w Ośrodku Kultury Kaszubsko-Pomorskiej przy al. Marsz. Piłsudskiego 18 w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godz. 11.30 - 19.00. Organizatorzy wystawy, czerpiąc z bogatego archiwum miesięcznika, przybliżyli na kilkunastu barwnych tablicach historię „Pomeranii", ukazując metamorfozę jaką przeszła w ostatnim półwieczu - od nieregularnie wydawanego „Biuletynu Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego" do nowoczesnego miesięcznika, mającego stałe grono wiernych czytelników. Wstęp wolny. Wystawa powstała dzięki grantom Miasta Gdynia. Autorami scenariusza i opracowania graficznego są Joanna Małecka i Andrzej Busler.
***
Na pokładzie „Daru Pomorza" oglądać można wystawę prac niemieckiej artystki Birgit Vogler, która prezentuje swoje „Fantazje filcowe". Wystawa towarzyszy 9. Międzynarodowemu Nadbałtyckiemu Triennale Miniatury Tkackiej w Gdyni i 14. Triennale Tkaniny w Łodzi.
***
Przechadzając się ulicą Świętojańską można zobaczyć miss Gdyni sprzed ponad 80 lat. Zdjęcie szczęśliwej zwyciężczyni konkursu z 1932 r. wraz z innymi fotografiami przedstawiającymi dawną Gdynię i jej mieszkańców zdobią witryny delikatesów „Dwunastka". Na pomysł, by w nietypowym miejscu urządzić wystawę archiwalnych zdjęć Gdyni, wpadł właściciel sklepu przy ul. Świętojańskiej 120 - Adam Czarnecki.
Kilkanaście fotografii znalazło się na wystawie. Można zobaczyć na niej zdjęcia ulicy Świętojańskiej sprzed wojny i z lat 40. ubiegłego wieku. Są też fotografie taksówkarza w czapce „szoferce" czy dwóch Hiszpanek, które uciekły z ogarniętej wojną domowej ojczyzny i w 1937 r. znalazły się w Gdyni.
***
Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza do oglądania wystawy „Okolice"- prezentującej prace Bronisława Melzera - mieszkańca Rumi, członka Stowarzyszenia Artystów „Pasjonat" w Rumi. Artysta pokazywał swoje obrazy na wystawach zbiorowych i indywidualnych oraz brał udział w konkursach zdobywając liczne nagrody. Autor przedstawia świat w sposób impresjonistyczny. Prace prezentowane na wystawie to dorobek ostatnich lat pracy twórczej Bronisława Melzera. Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 3, ul. Morska 113, Grabówek. Wystawę można oglądać do końca września br.
***
Caffe Anioł (ul. Kilińskiego 6) zaprasza na wystawę prac Małgorzaty Karpińskiej „TU i TAM". Wernisaż 7 września o godz. 16.00.
TU - piękna Gdynia i morze to moje miejsce na ziemi. Jakże trudno oddać nieustannie zmieniające się kolory i światło. TAM - świat aniołów na razie zakryty przed moimi oczami fascynuje i inspiruje. To wojsko niebieskie, potężne i wspaniałe a jednak nieustannie spieszące na pomoc ludziom.
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Pomorskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej w Gdyni. Od wielu lat maluje obrazy w technice olejnej i akrylowej, tworzy także ilustracje, grafiki, linoryty, projekty biżuterii, dekoracje a w wolnych chwilach fotografuje przyrodę. Ulubiony temat prac to anioły i pejzaże. Wystawa prezentowana będzie do 20 września 2013 r. Wstęp wolny.
***
Oddział Morski PTTK w Gdyni i organizator konkursu Justyna Sudzik z Gdyńskiej Szkoły Społecznej zapraszają na wystawę prac nagrodzonych i wyróżnionych w IV Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Świat wokół mnie". Prace można oglądać do końca września 2013 r. w siedzibie oddziału ul. 3 Maja 27 w Gdyni. 

ikona