1104 (704) 2013-06-21 - 2013-06-27

ŚWIĘTO MORZA - 40 IMPREZ W 9 DNI

31 lipca 2013 r. mija 81. rocznica pierwszych obchodów Święta Morza.
Tradycja Święta Morza sięga przełomu XVIII i XIX wieku, kiedy wśród kaszubskich rybaków panował obyczaj ścinania w noc świętojańską kani będącej symbolem zła i ludzkich utrapień. Obrzędy te, podobnie jak rzucanie wianków, miały zawsze charakter ludowy, nigdy państwowy. Podkreślały jednak związek ludności polskiej z morzem.
Od chwili zaślubin Polski z Bałtykiem, 10 lutego 1920 roku, rozpoczęto popularyzację tematyki morskiej. Wielkie zasługi dla tej idei położyła, założona w 1918 roku przez kontradmirała Kazimierza Porębskiego, Liga Morska. Między innymi z jej inicjatywy organizowano uroczystości poświęcone morzu. Prezydent Ignacy Mościcki przed trybuną honorową  Fot. Muzeum Miasta Gdyni
Jednakże pomysł obchodów Święta Morza zrodził się w 1932 roku w Gdyni. Jego autorem był Andrzej Wachowiak, członek gdyńskiego zarządu Ligi Morskiej i Kolonialnej, który zaproponował, aby pod koniec czerwca każdego roku, uroczyście święcić kutry i łodzie rybackie. Inicjatywa Andrzeja Wachowiaka, jak się później okazało, przerodziła się w obchodzone dorocznie uroczystości poświęcone morzu.
(źródło: http://www.mw.mil.pl/index.php?akcja=tradycjedni).


Przez 9 dni odbędzie się ponad 40 imprez. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. W programie m.in.:


- 22 czerwca, godz. 12.00 - uroczyste rozpoczęcie Święta Morza na Skwerze Kościuszki z odsłonięciem tablicy poświęconej Leonidowi Telidze w Alei Żeglarstwa Polskiego;
- 22 czerwca, godz. 16.00 - bezpłatny pokaz filmu „Piraci" Romana Polańskiego w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu w Gdyni (ul. Kielecka 7);
- 28 czerwca, godz. 14.00-15.00 - pokaz działań antyterrorystycznych i ratowniczych z udziałem promu „Stena Spirit" w akwenie między wejściem południowymi Portu Gdynia a falochronem mariny;
- 28-30 czerwca - wizyta okrętów państw nadbałtyckich, które wraz z jednostkami Marynarki Wojennej będą udostępnione do zwiedzania, Nabrzeże Pomorskie;
- 29 czerwca - wizyta kilkudziesięciu łodzi rybackich z całego akwenu Zatoki Gdańskiej.


ŚWIĘTO MORZA


CUDOWANY POCZĄTEK LATA W GDYNI


Gdynia tradycyjnie świętuje nadejście lata niezwykłą imprezą - Cudawiankami, które odbędą się 22 czerwca 2013 r. Ubiegłoroczna impreza przyciągnęła do centrum miasta 30-tysięczną widownię. Tym razem nie powinno być inaczej, ponieważ jak zwykle zadbano o bogaty, różnorodny program. Zabawa rozpocznie się w południe, a zakończy grubo po północy.

CUDAWIANKI
W programie popołudniowym w Parku Rady Europy i alei topolowej m.in.: Cudapinik ze strefą slow life i slow food, nietypowe sporty, warsztaty taneczne Cudafunky! czy kultowa już akcja wyplatania etno i eko-wianków. Od godz. 20.00 na plaży Śródmieście królować będzie muzyka. I to jaka! Wystąpią: L.U.C., Julia Marcell, AYO, Hercules and Love Affair.


Oto szczegółowy program:
AKCJE MIEJSKIE
Park Rady Europy i aleja topolowa
godz. 12.00 - 20.00
Cudapiknik - o godz. 12.00 rozpocznie się wielkie, gdyńskie leniuchowanie. Plażowe parasole, leżaki i koce będzie można rozłożyć w Parku Rady Europy. Można przynieść książki, kosze z ulubionymi przekąskami. W parku czekać będą stoiska z domowymi wypiekami, przepyszną lemoniadą i innymi orzeźwiającymi napojami. Będzie można odkryć smak świeżo wypiekanego pieczywa, spróbować słodkich dżemów i marmolad tworzonych według sprawdzonych, domowych przepisów. Wspólnymi siłami powstanie strefa slow life i slow food.
W programie także liczne warsztaty, zajęcia ruchowe i aktywności parkowe, w tym:
Rekreacja - uliczny surfing i chodzenie po... taśmie
Zaproszenie do aktywnego uprawiania: parkouru, którego główną ideą jest pokonywanie przeszkód stojących na drodze w jak najprostszy i najszybszy sposób; freerunu, polegającego na wykonywaniu efektownych i trudnych tricków w czasie pokonywania przeszkód na trasie biegu; longboardingu - ulicznego surfingu, jazdy na nieco dłuższej deskorolce; poznania techniki slackline'u, czyli chodzenia i wykonywania trików na taśmie rozwieszonej między dwoma punktami, np. drzewami; a także dynamicznej i widowiskowej gry zespołowej ultimate frisbee.
Zwolennicy tradycyjnych zabaw będą mogli pograć w gumę i zakręcić hula hop. W programie także zajęcia jogi.
Taniec - street dance i jamajskie rytmy
Do tańca porwie energetyczna zumba i african dance. Najmłodsi poznają podstawy rytmiki. W tzw. alei topolowej Cudafunky!, czyli uliczne pokazy i treningi z udziałem topowych polskich tancerzy i beatboxerów. Będzie można nauczyć się podstaw street salsy, poppingu i dancehallu.
Dla połączenia energii tańca i muzyki powstanie przestrzeń „cichej" imprezy - Silent Disco. Ponad 200 osób zatańczy w słuchawkach, a towarzyszyć im będzie trzech niezależnych dj-ów i mix gatunków muzycznych.
Warsztaty - nakrycie głowy z „polskiego zielnika" i nie tylko
Oczywiście nie zabraknie ulubionych przez uczestników Cudawianków kultowych warsztatów wyplatania etno i eko-wianków. Pod okiem specjalistek z Koła Gospodyń Wiejskich z Lubichowa będzie można stworzyć własną, oryginalną kompozycję kwiatową. Dla lubiących alternatywne rozwiązania - tworzenie eko-wianków z butelek, kartonów, sznurków i gazet.
Uczestnicy warsztatów Nowa Historia z potłuczonej ceramiki i gipsu wyczarują niecodzienne przedmioty użytkowe, a podczas akcji Tape Art rozkleją i pomalują „taśmowe" kompozycje.
Najmłodsi na cudawiankowym Placu Zabaw stworzą najciekawsze przykłady przedmiotów-symboli, które kojarzone są z kulturą i sztuką wybranych kontynentów. W Azji powstaną latawce i lampiony, Europa przygotuje holenderskie wiatraczki, Ameryka Północna - łapacze snów i wiele innych.
W Strefie Gier Planszowych będzie można zagrać w turniejach najpopularniejszych planszówek oraz poznać nowe, ciekawe wydawnictwa.
A ponadto w programie m.in:
- Summer Swap - plenerowa letnia wymiana ciuchów, każdy, kto przyniesie koszulkę, będzie mógł wziąć udział w warsztacie modowym, podczas którego pozna technikę tworzenia alternatywnych, recyklingowych letnich torebek;
- Food Trucks - nietypowe samochody z jedzeniem;
- Strefa Dobrego Dizajnu - przestrzeń młodych, polskich projektantów;
- piknik czytelniczy i wypożyczalnia dizajnerskich rowerów.

SCENA MUZYCZNA
plaża Śródmieście
godz. 20.00 - L.U.C.
godz. 21.15 - Julia Marcell
godz. 22.30 - AYO
godz. 24.00 - Hercules and Love Affair

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!
Więcej informacji na stronie: http://www.cudawianki.eu/.


STENA LINE ZAPRASZA NA POKŁAD

Stena Line zaprasza 22 czerwca 2013 r. (sobota) na Dzień Otwarty. W godz. 10.00-18.00 dla zwiedzających otwarty będzie prom Stena Spirit cumujący przy Terminalu Promowym w Gdyni, ul. Kwiatkowskiego 60. Atrakcje zaplanowano nie tylko na statku.
Goście będą mogli zwiedzić cały prom, także miejsca niedostępne dla pasażerów, jak mostek kapitański. Specjalne ceny czekają w pokładowym sklepie. Fot. Materiały prasowe Stena Line
Na placu przed statkiem też będzie się działo: trampolina eurobungee, dmuchany Statek Piratów dla najmłodszych, wykonywanie filcowych kolczyków i sadzenie roślin podczas warsztatów ekologicznych, przejażdżki nietypowymi rowerami, np. 11-osobowoym czterokołowcem, prezentacje pojazdów Portowej Straży Pożarnej i Straży Granicznej. O godz. 12.00, 14.00 i 16.00 degustacja szwedzkich potraw.
Wstęp wolny.
Do terminalu kursować będzie bezpłatny autobus nr 570, odjeżdżający z przystanku przed Dworcem Głównym w Gdyni co 20 minut. Pierwszy o godz. 9.36.
Więcej informacji na stronie internetowej: http://www.stenaline.pl/.


JEST W ORKIESTRACH... WOJSKOWYCH JAKAŚ SIŁA

Barwne galowe mundury i musztra paradna przy dźwiękach marszowej muzyki - takie atrakcje czekają podczas Festiwalu Orkiestr Wojskowych w Gdyni w dniach 26-30 czerwca 2013 r. Podczas festiwalu zaprezentują się najlepsze wojskowe orkiestry z Francji, Węgier i Polski, a gościem specjalnym będzie grupa „Lady Pank".

Parada Orkiestr w roku ubiegłym  Fot. Dorota NelkeW programie:
26 czerwca (środa)
- godz. 19.00 - Parada Orkiestr, Bulwar Nadmorski;
27 czerwca (czwartek)
- godz. 19.00 - Koncert Inauguracyjny Festiwalu Orkiestr Wojskowych, Klub 3. Flotylli Okrętów, Oksywie;
28 czerwca (piątek)
- godz. 21.00 - I Koncert Festiwalowy, al. Jana Pawła II, plac przed Akwarium Gdyńskim;
29 czerwca (sobota)
- godz. 21.00 - II Koncert Festiwalowy z udziałem zespołu „Lady Pank" (ok. godz. 22.30), o godz. 24.00 pokaz sztucznych ogni, al. Jana Pawła II, plac przed Akwarium Gdyńskim;
30 czerwca (niedziela)
- godz. 11.00 - Parada Orkiestr, ul. Świętojańska (początek al. Marsz. Piłsudskiego);
- godz. 12.00 - udział orkiestr w obchodach Święta Marynarki Wojennej, płyta Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki;
- godz. 14.30- Koncert Orkiestr, molo w Orłowie.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

UWAGA!
W związku z Festiwalem Orkiestr Wojskowych wystąpią utrudnienia w ruchu drogowym:
- 26 czerwca w godz. 19.00 - 21.00 - zajęcie Bulwaru Nadmorskiego;
- 27 - 30 czerwca - zajęcie parkingu na al. Jana Pawła II przy Akwarium Gdyńskim;
- 28 - 30 czerwca - wyłączenie z ruchu al. Jana Pawła II (od wysokości wjazdu do Mariny);
- 30 czerwca w godz. 6.00 - 12.00 - zajęcie parkingu przy al. Marsz. Piłsudskiego przy Urzędzie Miasta;
- 30 czerwca w godz. 10.00 - 15.00 - w związku z przejściem orkiestr i uroczystościami pod Płytą Marynarza Polskiego nastąpi wyłączenie z ruchu: al. Marsz. Piłsudskiego (od ul Legionów do ul. Świętojańskiej), ul. Świętojańskiej (od al. Marsz. Piłsudskiego do ul 10 Lutego), Skweru Kościuszki (od ul.10 Lutego do ul. Waszyngtona), ul. Żeromskiego (od Skweru Kościuszki do ul Pułaskiego), ul. Pułaskiego (od ul Świętojańskiej do ul Waszyngtona), ul. Borchardta.
- 28 czerwca w godz. 19.00 - 20.00 w związku przejściem uczestników uroczystości z okazji Obchodów Dni Morza z Kościoła Morskiego - Ludzi Morza pod Płytę Marynarza Polskiego nastąpi zajęcie pasa drogowego: ul. Portowej, Placu Kaszubskiego, ul. Świętojańskiej (na odcinku od Placu Kaszubskiego do ul 10 Lutego), Skweru Kościuszki (na odcinku od ul. Świętojańskiej do ul. Waszyngtona).

PARADA MORSKA I LOTNICZA

Niezwykle atrakcyjnie zapowiada się parada morska i lotnicza Marynarki Wojennej, którą podziwiać będzie można 30 czerwca w godz. 14.15 - 14.45. Najlepsze jednostki polskiej floty, ale także z Litwy, Łotwy i Rosji płynąć będą wzdłuż plaży z Sopotu do Gdyni. A w godz. 15.00 - 16.00 - parada żaglowców i jachtów.

Na co dzień okręty naszej floty operują z dala od polskich wybrzeży, nie tylko na Morzu Bałtyckim, ale również na Oceanie Atlantyckim, Morzu Śródziemnym, Północnym, czy też Norweskim.
Ostatnia niedziela czerwca na pewno będzie okazją, aby na własne oczy przekonać się jak wyglądają jednostki pływające służące w polskiej Marynarce Wojennej. Będzie można także zobaczyć zagraniczne okręty z Litwy, Łotwy i Rosji. Marynarka Wojenna zaprasza na paradę okrętów i lotnictwa morskiego. Nad idącymi w szyku okrętami przelecą samoloty i śmigłowce MW. Święto Morza
W paradzie udział wezmą jednostki reprezentujące wszystkie najważniejsze klasy okrętów będące na wyposażeniu Marynarki Wojennej. Będzie można zobaczyć fregatę rakietową, okręt podwodny, okręt transportowo-minowy, okręt rakietowy, niszczyciel min, trałowiec, okręt ratowniczy, rozpoznawczy, hydrograficzny oraz zbiornikowiec. W paradzie udział weźmie także litewski niszczyciel min, łotewski katamaran pilotowy oraz rosyjski trałowiec.
Dzień wcześniej, w sobotę 29 czerwca, w godzinach popołudniowych będzie można wejść na pokłady dwóch jednostek biorących udział w paradzie.
Dla mieszkańców Trójmiasta oraz turystów zostaną udostępnione: okręt rakietowy ORP „Piorun" i niszczyciel min ORP „Czajka". Otwarty dla zwiedzających będzie również historyczny niszczyciel ORP „Błyskawica", który cumował będzie na końcu al. Jana Pawła II, naprzeciwko Akwarium Gdyńskiego.

Marynarka Wojenna zaprasza 28 czerwca 2013 r. na obchody Dni Morza:
- w godz. 18.00 - 19.15 - uroczysta Msza św. w intencji „Ludzi Morza" w Kościele Morskim (ul. Portowa 2) z udziałem wojskowej asysty honorowej. Mszę Świętą koncelebrować będzie Duszpasterz „Ludzi Morza" ojciec Edmund Pracz;
- w godz. 19.15 - 19.30 - przemarsz uczestników Mszy Św. z wojskową asystą honorową w rejon pomnika „Płyta Marynarza Polskiego";
- o godz. 19.30 - uroczystości przy pomniku „Płyta Marynarza Polskiego".
W programie złożenie wiązanek kwiatów i okolicznościowe wystąpienia, a także wpisy w „Księdze Pamiątkowej Pomnika", odegranie „Hymnu do Bałtyku".

UWAGA!
W godz. 19.00 - 20.00 nastąpi całkowite ograniczenie ruchu kołowego na następujących ulicach: ul. Portowej, placu Kaszubskim, ul. Świętojańskiej, Skwerze Kościuszki.

Piknik Rodzinny w Orłowie

Na orłowskiej plaży, tuż przy malowniczej przystani rybackiej, rokrocznie w lecie odbywają się eliminacje Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu. Imprezie towarzyszą całodzienne atrakcje na scenie, liczne konkursy, gry i zabawy na plaży.
Święto Orłowa rozpocznie się 30 czerwca w południe, ale już od 11.00 będzie czynne biuro zawodów Eliminacji Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu.
Uroczyste wręczenie pucharów w kategorii junior i senior nastąpi o godzinie 17.00. Na koniec zapraszamy wszystkich do wspólnej zabawy przy rytmach muzyki reggae zespołu DUBSKA.
W programie szanty dla dzieci z Johny Rogerem, Festiwal Orkiestr Wojskowych, teatrzyk Hals dla dzieci i balonartysta Mr Jack.

godz. 12.00 - uroczyste otwarcie imprezy, rozpoczęcie turnieju piłki siatkowej, konkursu „Zamków z piasku", start zawodów Eliminacji Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu;
godz. 12.05 - 12.30 - gry i zabawy z nagrodami - Radek MaxShow;
godz. 12.30-13.00 - teatrzyk HALS;
godz. 13.00-13.30 - MR Jack - ballonartysta;
godz. 13.30-14.30 - Johny Roger - szanty dla dzieci;
godz. 14.30-16,00 - Festiwal Orkiestr Wojskowych;
godz. 16.00-16.30 - teatrzyk HALS;
godz. 16.30-17.00 - MR Jack - ballonartysta;
godz. 17.00-17.30 - uroczyste wręczenie pucharów, nagród oraz medali Rady Dzielnicy Orłowo;
godz. 17.30-18.30 - występ zespołu DUBSKA.


LEGENDARNY JACHT OPTY WRÓCIŁ DO GDYNI

Na to wydarzenie Gdynia czekała 34 lata. Legendarny jacht OPTY, na którym Leonid Teliga, jako pierwszy Polak samotnie opłynął świat, powrócił do macierzystego portu. Można go oglądać w jacht klubie Gryf w gdyńskiej Marinie do 15 października 2013 roku.
OPTY zaprojektowany został przez Leona Tumiłowicza, a zbudowany na przełomie 1965 i 1966 roku przez Macieja Dowhyluka. Jednostka ma 10 metrów długości, blisko 3 metry szerokości, dwa maszty, silnik o mocy 7 KM i nieco ponad 1,5 metra zanurzenia. W rok po wybudowaniu, przez 27 miesięcy Leonid Teliga samotnie opływał nim świat, jako pierwszy Polak w historii. Po powrocie i służbie w Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni, jacht w 1979 roku przekazany został do Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, aby wreszcie trafić do jego magazynu w Tczewie. Muzeum zabezpieczyło jednostkę w stanie, w jakim ją otrzymało. Od tamtej pory, czyli od blisko 30 lat, jacht nie był pokazywany szerokiej publiczności w takiej formie jak teraz w Gdyni.
Legendarny jacht zwiedzać można za darmo w hangarze Jacht Klubu Morskiego Gryf w Basenie Jachtowym w Gdyni codziennie w godz. 10.00 - 18.00 do 15 października. Udostępnienie jednostki odbywa się z okazji 85-lecia Jacht Klubu Morskiego Gryf, którego Teliga był członkiem oraz z okazji reaktywowanego Święta Morza. Jacht został udostępniono dzięki współpracy Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku i Jacht Klubu Morskiego Gryf.

FILMY W BIBLIOTECE

Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni (Filia nr 15, al. Marsz. Piłsudskiego 18) zaprasza na spotkania tematyczne i projekcję filmów dokumentalnych autorstwa Bohdana Sienkiewicza, dziennikarza, marynisty, znanego z programu telewizyjnego „Latający Holender":
25 czerwca 2013 r. (wtorek), godz. 17.00 - „Morska Księżniczka" - obraz poświęcony Jance Bielak, odznaczonej Krzyżem Oficerskim Polonia Restituta, nieoficjalnej ambasador żeglarskiej Polski w Wielkiej Brytanii.
27 czerwca 2013 r. (czwartek), godz. 17.00 - „Bractwo Żelaznej Szekli" - przybliżenie organizacji wychowania morskiego, powstałej z inicjatywy kapitana Adama Jassera w 1971 r.
Wstęp wolny.

SESJA MARYNISTYCZNA TRZYMAJMY SIĘ MORZA

Kolegium Miejskie Centrum Kształcenia Ustawicznego, Liga Morska i Rzeczna/Oddział Gdynia, Zespół Szkół Usługowych w Gdyni, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zapraszają na Jubileuszową Sesję Marynistyczną Trzymajmy się morza w 95-lecie Powstania Ligi Morskiej i Rzecznej, wpisującą się w rocznicowe obchody ogólnopolskiego święta Dni Morza.
Impreza pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego i Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka. Sesja Marynistyczna odbędzie się 30 czerwca 2013 r. w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, ul. Zawis
zy Czarnego 1.

W programie m.in.:
godz. 10.00 - otwarcie sesji;
godz. 10.05 Morze - Żagle - Kaszuby - Pokaz Mody inspirowanej morzem, przygotowany przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Usługowych w Gdyni oraz UFUFU by Michał Starost;
godz. 10.20 - wręczenie legitymacji nowym 95 członkom LMiR O/Gdynia w rocznicę 95 - lecia LMiR;
godz. 10.35 - sensacyjne znalezisko wraku bombowca JUNKERS/prezentacja multimedialna/zdjęcia sonarowe;
godz. 10.45 - laudacje postaci prezesów LMiR;
godz. 11.30 - „Hymn do Bałtyku" Feliksa Nowowiejskiego w wykonaniu 95. nowych członków LMiR;
godz. 11.35 - prezentacja biżuterii „Z głębi morza";
godz.12.00 - udział uczestników w Wielkiej Grze Muzealnej CAŁA NAPRZÓD;
godz.12.30 - zwiedzanie Muzeum Marynarki Wojennej wraz z ekspozycją plenerową broni i uzbrojenia morskiego.
Wstęp na sesję wolny.

Więcej informacji na stronie internetowej: http://swietomorza.eu/.

ikona