1099 (699) 2013-05-17 - 2013-05-23

XI Bałtycki Festiwal Nauki w Gdyni

Koniec maja to wymarzony czas dla wszystkich osób ciekawych świata. Podczas Bałtyckiego Festiwalu Nauki w dniach 22-26 maja 2013 r. mogą odkrywać tajemnice i rozwiązywać zagadki nauki. To już jedenasta edycja tego wydarzenia, którego częścią będzie XIV Piknik Naukowy w Gdyni - 25 maja w pobliżu klifu w Orłowie, a 26 maja przy Akwarium Gdyńskim. Wcześniej też będzie się działo...

Soczysta trawa i pomorskie jeziora z recyklingu
 
Jeziora będą motywem przewodnim plenerowej akcji „Bioróżnorodność - poznaj by zachować" - 22 maja 2013 r. przed Akwarium Gdyńskim. Od godz. 10.00 do 14.00 będzie można m.in. stworzyć pomorskie jeziora i „wodne gałganki" z naturalnych materiałów i surowców wtórnych, zobaczyć polodowcowe skarby, poznać bliżej raka szlachetnego, kormorana, a także, kto się nie brzydzi, żaby, traszki i ropuchy. Jak w harcerstwie uczestnicy warsztatów zdobywać będą „sprawności". Dla najaktywniejszych czekają nagrody!

Bioróżnorodność - poznaj by zachować JEZIORA„Bioróżnorodność - poznaj by zachować" - program akcji:

* Pomorskie jeziora z recyklingu - wspólne kreowanie pomorskich jezior i wodnych gałganków z naturalnych materiałów i surowców wtórnych;
* Jezioro osobliwości - Akwarium Gdyńskie MIR-PIB;
* Polodowcowe skarby - Park Narodowy Bory Tucholskie;
* Jeziora przymorskie - niezwykle dynamiczny ekosystem - Słowiński Park Narodowy;
* Pora poznać strefy jeziora - Park Krajobrazowy Dolina Słupi;
* Rak szlachetny - unikat pomorskich jezior - Zaborski Park Krajobrazowy;
* Wszechobecne życie tkwi w jeziorach skrycie - Wdzydzki Park Krajobrazowy i Zielona Szkoła w Schodnie;
* Geneza jezior Kaszubskiego Parku Krajobrazowego - Kaszubski Park Krajobrazowy i Ośrodek Edukacji Ekologicznej;
* Kormoran czarny to ptak z Mierzeją Wiślaną związany, który przez ryby jest mało lubiany - Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana;
* Typy jezior w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym - Trójmiejski Park Krajobrazowy;
* Zatoka Pucka - morze czy jezioro? - Nadmorski Park Krajobrazowy i Błękitna Szkoła we Władysławowie;
* Zbadaj bogactwo pomorskich jezior z Panem Kulką - Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni;
* Taaaaaka piękna ryba! - słodkowodne dzieło sztuki - autorskie warsztaty Marii Lepczak-Wysockiej;
* Ptasi Raj - Wyspa Sobieszewska - Nadleśnictwo Gdańsk;
* Ptaki jezior na obszarze NATURA 2000 "Ujście Wisły" - Stacja Ornitologiczna Muzeum i Instytutu Zoologii PAN;
* Poczuj się jak ryba w wodzie - Studenckie Koło Naukowe Oceanografów UG;
* Ekologia oraz ochrona ekosystemów wodnych i torfowisk - Studenckie Koło Naukowe Ekologów Roślin "Littorella" UG;
* Magia jezior - Naukowe Koło Chemików Studentów PG;
* Uroki jezior w recyklingu kreatywnym - Pracownia pod Błękitnym Drzewem;
* Kto buczy w trzcinie i nurkuje w grążelach, czyli ptaki pomorskich jezior - Grupa Badawcza Ptaków Wodnych KULING;
* Tajemnice wody - Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Gdyni;
* Pies w wielkim mieście - Wydział Środowiska Urzędu Miasta Gdyni;
* Zielona Szkoła Krajobrazu - woda w każdym ogrodzie - Zespół Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych w Gdańsku;
* Jezioro bez tajemnic - Zespół Szkół Inżynierii Środowiska Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gdańsku;
*Aktywny wypoczynek, a bezpieczeństwo nad wodą - Gdyński Ośrodek Sportu i Rekreacji i Gdyńskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe;
* Bezpiecznie nad wodą - Centrum Wychowania Morskiego ZHP;
*Żaby, traszki i ropuchy - nasi przyjaciele;
* Tajemnicze sinice;
* Baśnie z jeziorami w tle;
* W powiększeniu lepiej widać;
* Kto ma ochotkę na ochotkę? - czyli co wieczorem lata nad jeziorem;
* Nie stój, zwiedzaj! Pomorskie jeziora w kalejdoskopie - wielkoformatowa planszowa gra uliczna;
* Konkursy wiedzy o różnorodności biologicznej i jeziorach Pomorza;
* Wiele innych niespodzianek!

Chipsy pełne soli - kogo brzuch rozboli
 

Zanim miłośnicy nauki wybiorą się na weekendowy piknik w swe progi zapraszają gdyńskie uczelnie. Akademia Morska zachęca do odwiedzenia siedziby szkoły (ul. Morska 81-87) oraz Wydziału Nawigacyjnego (al. Jana Pawła II 3) od 22 do 24 maja (środa - piątek). Tam goście ukończą krótki kurs meteorologii, poznają znaczenie zmysłów w życiu człowieka, sprawdzą, ile soli mają chipsy, a nawet spróbują przeprowadzić statek z gdyńskiego portu do Gdańska.
 
Gdzie jest Nemo i podróż do gwiazd
 
Akademia Marynarki Wojennej (ul. Śmidowicza 69) zaprasza 24 maja (piątek) w godz. 10.00-14.00. Czekają takie atrakcje, jak m.in.: podróż do gwiazd w planetarium, poszukiwania Nemo, czyli zabawa z cyberrybą, ciekawostki o bałtyckich wrakach, ekspresowy kurs spawania w 3D, zabawa dla najmłodszych - Od majtka do kapitana. Udostępnione zostaną uczelniane laboratoria i symulatory. Kto lubi dokładność i przywiązuje wagę do szczegółów będzie mógł zmierzyć swój wzrost - co do milimetra.
 
Świat sprzed milionów lat
 
Miłośnicy geologii powinni odwiedzić 25 maja (sobota) plażę w Gdyni Orłowie, gdzie w pobliżu klifu królować będzie nauka o Ziemi. W godz. 10.00-16.45 m.in.: świat sprzed milionów lat - skamieniałości polskich plaż, współczesne i kopalne muszle małży i ślimaków, a także goście z kosmosu, czyli meteoryty. 

Czego tutaj nie ma
 

Podczas pikniku przy Akwarium Gdyńskim, który odbędzie się 26 maja (niedziela), w godz. 10.00-18.00, obecne będą niemal wszystkie dziedziny naukowe, m.in.: biologia, biotechnologia, chemia, fizyka, geografia czy historia. W programie np.: bałtycka odyseja małego węgorza, niesamowity świat roślin mięsożernych, glony i sinice w morzu, ale i kuchni oraz kosmetyce. Goście dowiedzą się co kryje się na dnie Bałtyku, a co piszczy w morzu.
 
Tego dnia do zwiedzania udostępnione zostaną: m/s „Horyzont II" - statek szkolno-badawczy Akademii Morskiej i r/v „Oceanograf II" (Uniwersytet Gdański). Jednostki cumować będą w Basenie Prezydenta vis à vis Akwarium Gdyńskiego.

II Gdyński Dzień Energii

W niedziele 26 maja od godz. 10.00 do 18.00 w miasteczku namiotowym dr hab. Joanna Mytnik-Ejsmont informować będzie o dobrej energii, źródłach energii odnawialnej, sposobach  oszczędzania energii i możliwości powtórnego wykorzystania odpadów.

Celem II Gdyńskiego Dnia Energii (który jest inicjatywą gdyńskiego samorządu) jest udostępnienie mieszkańcom wiedzy na temat efektywnego wykorzystania prądu elektrycznego. Chcemy zachęcić mieszkańców Gdyni do poszukania w swoich domach „energetycznych wampirów”, czyli urządzeń które w trybie czuwania pochłaniają duże ilości energii.

Zgodnie z raportem Międzynarodowej Agencji Energetyki zużycie energii elektrycznej w trybie czuwania wynosi około 0,75 kWh dziennie w każdym gospodarstwie domowym. Wyeliminowanie „energetycznych wampirów” pozwoliłoby zaoszczędzić od 130 do 200 zł rocznie na jedno gospodarstwo domowe bez ponoszenia kosztów inwestycyjnych. Zachęcamy do odwiedzenia naszego stanowiska oraz do rozmowy nt możliwości oszczędzania energii (i pieniędzy).

Szczegółowy program imprez organizowanych w Gdyni (w plikach pdf):

w środę 22 maja,

w czwartek 23 maja,

w piątek 24 maja,

w sobotę 25 maja,

w niedzielę 26 maja,

Program XVI Pikniku Naukowego.

ikona