1099 (699) 2013-05-17 - 2013-05-23

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1:
- wystawa Krystyny Łyczywek „Fotografia. Wystawa Retrospektywna (1949 - 2009)" otwarta do 19 maja 2013 r.;
Wystawy zmienne i stałe można oglądać codziennie poza poniedziałkiem w godzinach od 10.00 do 17.00. Wstęp: od wtorku do czwartku, w soboty i niedziele bilety w cenie: normalny 7 zł i ulgowy 4 zł, w piątek wstęp wolny. Więcej: www.muzeumgdynia.pl.

***

W Galerii „Ratusz" prezentowane są zdjęcia ilustrujące działalność Fundacji Dogtor.
Fotografie psich terapeutów podczas pracy obejrzeć można na I piętrze Urzędu Miasta Gdyni (al. Marsz. Piłsudskiego 52/54) do 7 czerwca 2013 r.
Fundacja Dogtor obchodziła niedawno dziesięciolecie istnienia. Zajmuje się terapią wspomagającą przy udziale zwierząt dla dzieci niepełnosprawnych, a także dzieci i młodzieży zagrożonej patologiami społecznymi, osób chorych psychicznie oraz innych osób potrzebujących wsparcia. Wolontariusze fundacji organizują ponadto zajęcia edukacyjne w szkołach i przedszkolach, podczas których uczą właściwych zachowań wobec psa i bezpiecznego kontaktu z psem. Pod opieką Fundacji Dogtor znajduje się około 200 osób.

***

Centrum Designu Gdynia w rozbudowanym Pomorskim Parku Naukowo - Technologicznym w Gdyni zaprasza na wystawę prac młodych talentów pt. „Młodzi na start". Jest to ekspozycja pokonkursowa, zorganizowana przez redakcję magazynu ELLE Decoration - jedyny na polskim rynku międzynarodowy magazyn wnętrzarski. Wystawę można oglądać codziennie do 14 czerwca 2013 r. w godz. 11.00 - 19.00. Wstęp wolny.

***

Towarzystwo Przyjaciół Orłowa wraz ze Szkołą Podstawową nr 39 w Gdyni im. kpt. ż.w. Kazimierza Jurkiewicza zapraszają do zwiedzania ciekawej wystawy w Domku Żeromskiego. Jest ona plonem Wojewódzkiego Konkursu Form Przestrzennych i Modelarskich pt: „Latarnie Morskie Polskiego Wybrzeża". Inicjatorem konkursu i wystawy jest Sabina Dawidowska, dyrektor szkoły będącej głównym organizatorem.
Na konkurs uczniowie przynieśli 84 latarnie będące efektem pracy całych rodzin.
Patronat honorowy objęło Miasto Gdynia, współpraca: Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku, Liga Morska i Rzeczna, gdyński oddział Stowarzyszenia Miłośników Latarń Morskich. Ekspozycja jest dostępna w siedzibie TPO na I piętrze Domku Żeromskiego w soboty i niedziele w godz. 11.00 - 17.00, wejście od ul. Zacisznej do końca czerwca. Wstęp wolny.

***

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza do swojej Fili nr 18 (ul. Kartuska 20, Chylonia) na wystawę prac dzieci „Moja pierwsza książka", które powstały podczas warsztatów manualnych z Małgorzatą Jarocką, plastyczką, ilustratorką książek dla dzieci, nauczycielką w Zespole Szkół Plastycznych w Gdyni. Podczas zajęć dzieci stworzyły swoje własne ilustracje, inspirowane książkami m.in. Tove Jansson czy Iwony Chmielewskiej. Wstęp wolny.
Wystawa potrwa do 21 maja 2013 r.

***

Galeria Sztuki Współczesnej „Od czasu do czasu" (ul. Armatorów 31) wraz z Ewą i Zbyszkiem Pilachowskimi zapraszają do oglądania wystawy: Michał Zaborowski „Malarstwo i rysunek". Prace powstały w ostatnich latach, większość z nich będzie można zobaczyć po raz pierwszy. Michał Zaborowski swoje prace eksponuje w kraju i za granicą podczas wystaw indywidualnych i zbiorowych. Wielokrotnie nagradzany, wyróżniany wieloma stypendiami na całym świecie. Wystawa prezentowana do 31 maja 2013 r. Galeria otwarta od wtorku do piątku w godz. 12.00 - 18.00, w soboty od 11.00 do 16.00. Tel. 58 624 84 03, 507 077 363.

***

Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza do lokalu artystycznego TYGIEL w Gdyni przy ul. Abrahama 86, na wystawę „Nieskończone" (wejście od ul. Władysława IV). Autorki wystawy: Beata Cedrzyńska (ASP/PJWSTK Gdańsk), Natalia Czarcińska, Joanna Dudek i Monika Izabela Kostrzewa (UAM/WPA Kalisz). Z za „kotary" wyłonią się obrazy, fotografie, instalacje malarskie i multimedialne oraz projekty użytkowe. Kurator wystawy: Joanna Dudek. Wystawa prezentowana do 28 maja 2013 r. Więcej informacji na stronie internetowej: www.eraartprofile.pl.

***

Pomorska Komisja Fotografii Krajoznawczej PTTK w Gdyni zaprasza na wystawę fotograficzną Bolesława Okuniewskiego, artysty gdyńskiego z PTTK zatytułowanej „BARWY ZŁOTEJ JESIENI" do Minigalerii Klubu Turysty OM PTTK w Gdyni przy ul. 3 Maja 27. Wystawa czynna do 31 maja 2013 r. w godz. 10.00 - 17.00. Na wystawie pokazane są zdjęcia z al. Marsz. Piłsudskiego oraz z Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego (okolice Karwin) w jesiennym słońcu 2012 r.

***

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza do oglądania wystawy prac dzieci z Młodzieżowego Domu Kultury „Tak widzimy świat".
Prace wykonane są przez dzieci w wieku 4-6 lat pod kierunkiem Klary Wicenty - artysty plastyka oraz Agnieszki Karsznia z pracowni Liczące szkraby. Wystawę można oglądać w Filii nr 3 MBP przy ul. Morskiej 113 na Grabówku do końca maja br.

***

W sobotę, 25 maja 2013 r. w Pomorskiej Wyższej Szkole Nauk Stosowanych w Gdyni rozpocznie się pierwsza edycja przeglądu prac studentów kulturoznawstwa - Kulturalni Kreatywni. Podczas wystawy zostaną zaprezentowane prace Kamili Tomczak oraz innych studentów kierunku kulturoznawstwa z dziedziny rysunku, malarstwa, fotografii oraz projektowania graficznego na specjalności grafika komputerowa. Organizatorami wydarzenia są studenci drugiego roku, realizujący przedsięwzięcie w ramach zajęć Animacji upowszechniania kultury. Misją Pomorskiej Wyższej Szkoły Nauk Stosowanych w Gdyni jest wykształcenie u studentów praktycznych umiejętności, rozwijania zmysłu plastycznego, kształtowania sprawności manualnych, wyobraźni oraz kreatywnego myślenia. Wernisaż odbędzie się w Pomorskiej Wyższej Szkole Nauk Stosowanych (ul. Opata Hackiego 8 - 10) w sali 206 - 210 w godz. 14.45 -15.15. Wystawę będzie można oglądać tego samego dnia w godz. 11.00 - 20.00 oraz w niedzielę w godz. 11.00 - 18.30.

***

Kawiarnia Caffe Anioł (ul. Kilińskiego 6) zaprasza na wystawę obrazów „Architektura i przyroda" Anny Lewalskiej. Otwarcie 18 maja 2013 r. o godz. 18.00. Wystawę oglądać będzie można do końca maja.
Anna Lewalska z domu Klejbor, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Mieszkanka pięknego i malowniczego Wejherowa. Jest autorką kilku wystaw. Dwie pierwsze ukazywały krajobrazy Borów Tucholskich. Na ostatnim wernisażu w kwietniu 2013 r. zaprezentowała swoją wielką inspiracje kwiatami. Prezentowana obecnie „Architektura i przyroda" ukazuje zainteresowania artystki architekturą obiektów i pięknem otaczającej nas przyrody. Poszukuje i utrwala, to co nam przechodniom jest znane i widoczne, ale pragnie też ukazać, to co niepozorne, mało znane, może dla nas nie ciekawe, a ma w sobie tajemnicę ukrytego piękna. Autorka stosuje różne techniki. Lubi rysunek: ołówkiem, piórkiem, kredką. Z lubością wycina w linoleum dla odbicia trwałego krajobrazu. Rzeźbi też w glinie, by potem uzyskać np. odlewy gipsowe. Maluje temperą i olejem. Wstęp wolny.

***

Klub MW „Riwiera" (ul. Zawiszy Czarnego 1) zaprasza na wernisaż wystawy koronki klockowej w poniedziałek, 20 maja 2013 r. o godzinie 17.00. Autorką prac jest Barbara Kowalska z kamiennej Góry na Dolnym Śląsku, miasta o bogatych tradycjach tkactwa lnianego. Barbara Kowalska to utytułowana artystka, która zdobywała nagrody na wystawach rękodzieła Artystycznego w Polsce. Wystawa potrwa do 14 czerwca.
Koronki klockowe należą do najciekawszych i najtrudniejszych technik rękodzieła artystycznego, a ich historia sięga XV wieku. Koronka klockowa wykonywana jest przez splatanie ze sobą nici lnianych lub bawełnianych nawiniętych na specjalne szpulki zwane klockami. Wzór narysowany na kalce technicznej i usztywniony od spodu tekturą, jest przypięty szpilkami do wałka wypchanego trocinami. Istnieje wiele odmian koronek klockowych charakterystycznych dla różnych regionów świata. W zależności od rodzaju koronki do jej zrobienia używa się od kilku do ponad 100 par klocków.  

ikona