1097 (697) 2013-04-26 - 2013-05-09

Polska zadaje szyku! [nie]znani emigranci

Polska zadaje szyku! [nie]znani emigranciMuzeum Emigracji w Gdyni po raz kolejny świętuje 2 maja Dzień Polonii i Polaków za Granicą i z tej okazji przygotowało wydarzenia kulturalne i edukacyjne pod hasłem "Polska zadaje szyku!"

W programie prezentacja niezwykłych polskich emigrantów, którzy w latach 20. i 30. XX wieku zdobyli uznanie i rozpoczęli międzynarodową karierę w dziedzinie filmu, sztuk wizualnych, projektowania, mody i muzyki: niekwestionowaną gwiazdę kina niemego - Polę Negri, „króla tenorów" - Jana Kiepurę, znakomitą artystkę sztuk wizualnych i projektantkę - Sarę Lipską oraz wielkiego kreatora i stylistę fryzur - Antoniego Cierplikowskiego.

Warto zaplanować sobie tego dnia spacer w centrum miasta, tak by móc wziąć udział w ciekawych wykładach i prezentacjach, warsztatach artystycznych i edukacyjnych, pokazach filmowych i akcjach miejskich.
Pierwsze wydarzenia odbędą się już w południe, ostatnie o godz. 21.00.

Organizatorzy zapraszają na Plac Grunwaldzki przy ul. Armii Krajowej a także do odwiedzin w na co dzień niedostępnego budynku Banku Polskiego przy ul. 3 Maja 35.

Pokaz filmowy z koncertem

„Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów"
Wrocławska Orkiestra Kameralna Leopoldinum pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka
prelekcja przed filmem: prof. Tadeusz Kowalski, dyrektor Filmoteki Narodowej
plac Grunwaldzki przy Teatrze Muzycznym, godz. 21.00
 
Główną atrakcją programu będzie wieczorny, plenerowy pokaz filmu niemego „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów" z 1918 r. To jeden z pierwszych filmów w dorobku Poli Negri, która zagrała w nim jako dwudziestokilkuletnia dziewczyna. Już wtedy oczarowała swoją oryginalną urodą, zwinnością ciała, bogatą mimiką oraz nietuzinkową osobowością.
 
Obraz przez wiele lat uznawany był za zaginiony. Kiedy okazało się, że jedyna kopia zachowała się w zbiorach czeskiego kolekcjonera, w 2006 r. odkupiła ją Filmoteka Narodowa i poddała kompleksowej rekonstrukcji przy zastosowaniu najnowocześniejszych technologii cyfrowych. „Mania" została przywrócona do życia.
 
Nową ścieżkę dźwiękową skomponował wybitny polski kompozytor i dyrygent Jerzy Maksymiuk. Podczas pokazu będzie można usłyszeć ją na żywo w wykonaniu Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej Leopoldinum pod dyrekcją kompozytora. 
 

Warsztaty
Bank Polski (ul. 3 Maja 25), godz. 12.00-18.00
 
Projektuj modę! - tworzenie mody w stylu lat 20./30.
Atrakcyjne warsztaty projektowania i szycia. Uczestnicy zapoznają się z charakterystyką epoki lat 20./30. XX wieku - stylistyką ubioru, twórczością Sary Lipskiej oraz zaprojektują własny rysunek żurnalowy inspirowany modą i sztuką dwudziestolecia międzywojennego. Kolejnym etapem zajęć będzie wykonanie autorskiego projektu na koszulce T-shirt, torbie lub dodatku do odzieży, które będą dostępne na miejscu. Do dyspozycji: spreje, farby, filce, akcesoria krawieckie i pasmanteryjne. W zajęciach mogą wziąć udział: maluchy, starsze dzieci i młodzież. Prowadzenie: Monika Bębenek, Magdalena Frąckiewicz.
 
Zostań chłopczycą! - pokazy stylizacji fryzur á la Cierplikowski
Czy wiesz, że wśród niezliczonych klientek słynnego Antoine'a były m.in.: Marlena Dietrich, Pola Negri, Joan Crawford i Greta Garbo? Czy chciałabyś poczuć się jak jedna z gwiazd kina w niezapomnianej fryzurze z lat 20./30.? Profesjonaliści z Salonów Fryzjerskich O'LA w Gdyni przygotowali dla odważnych dziewczyn i poszukujących kobiet pokazy stylizacji według archiwalnych zdjęć z uczesaniami autorstwa Antoine'a de Paris.
 
Co słychać w niemym kinie? - tworzenie dźwięków do filmu
 Skąd się biorą dźwięki w filmie, szczególnie kiedy ich w filmie... brakuje? Czy czym polega praca imitatora dźwięków, co to są efekty synchroniczne? Jak się wymyśla dźwięki i czy to prawda, że robi się je ręcznie? Czy wiesz, że skrzypienie śniegu to woreczek z mąką kartoflaną, a łopot skrzydeł ptaka - rękawica robotnicza? Poznaj magiczny świat przedmiotów, które skrzypią, terkoczą, szeleszczą, brzęczą i szumią! Radosław Ochnio uchyli rąbka tajemnicy szlachetnego zawodu imitatora, który wymaga niezwykłej precyzji i wyobraźni oraz odrobiny sprytu. Dzieci i młodzież będą tworzyć dźwięki za pomocą codziennych, jak i niecodziennych przedmiotów.


Program specjalny

Wykład
Sara Lipska - polska artystka w Paryżu
Bank Polski (ul. 3 Maja 25), godz. 15.00

Do Paryża pod koniec 1912 r. przyjeżdża Sara Lipska, szukając nowych możliwości rozwoju i wolności twórczej. Szybko trafia do awangardowych kręgów związanych z baletami rosyjskimi, paryskimi teatrami i modą. Zajmuje się projektowaniem wnętrz m.in. dla Heleny Rubinstein, Antoine'a de Paris (Antoniego Cierplikowskiego). W jej autorskim butiku na Polach Elizejskich ubierają się francuskie aktorki, śpiewaczki i rosyjskie arystokratki. Prowadzenie: Ewa Ziembińska.

ManiaWykład
Pola Negri - legenda kina niemego
Bank Polski (ul. 3 Maja 25), godz. 16.30

Wykład o fenomenie Poli Negri - jedynej polskiej aktorki, która zrobiła wielką karierę w Hollywood. W jaki sposób polska dziewczyna z Lipna stała się legendarną gwiazdą kina niemego i symbolem seksu? Co łączyło ją z Charlie Chaplinem i Rudolfem Valentino? Czy to prawda, że jej wielka kariera zakończyła się wraz z pojawieniem się filmu dźwiękowego, a publiczność odrzuciła ją z powodu akcentu i chrapliwego głosu? Poznaj tajemnice oszałamiającego sukcesu Poli Negri w Europie i Ameryce epoki lat 20. i 30. XX wieku.

Pokaż filmu
„Ręka fryzjera", reż. Tadeusz Król
Bank Polski (ul. 3 Maja 25), godz. 12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00, 17.00

W filmie dokumentalnym Tadeusza Króla uczniowie Antoniego Cierplikowskiego, tacy jak: Jacek Tatamir, Ryszard Droździak, Zdzisław Gasperowicz wspominają swego guru, opowiadają ciekawostki z jego barwnego życia. O niezapomnianym mistrzu mówią także: historyk Jan Pietrzak i dziennikarz Krzysztof Lisiecki. Film jest bogato ilustrowany zdjęciami i archiwalnymi materiałami filmowymi. Antoine był ekscentrykiem i wielkim wizjonerem, który prócz fryzjerstwa miał liczne inne pasje: kręcił filmy, wydawał gazety, projektował stroje, torebki i damskie nakrycia głowy, miał swoje perfumy, otworzył linię kosmetyków, wyprodukował pierwszy lakier do włosów.

Jan Kiepura, fot. z archiwum Muzeum Miasta GdyniMuzyczna Akcja miejska
Znajdź Kiepurę w Gdyni!
godz. 14.00-16.00, początek (pobieranie instrukcji) - Bank Polski, ul. 3 Maja 25

Jan Kiepura wystąpił w Gdyni w lipcu 1939 r. z niezapomnianym koncertem na Placu Grunwaldzkim. Śpiewał również pieśni z dachu samochodu, gromadząc wszędzie tłumy wiernych słuchaczy. Akcja „Znajdź Kiepurę w Gdyni" przywołuje niezwykłą atmosferę tamtego lata, kiedy arie i pieśni śpiewane przez „króla tenorów" rozbrzmiewały w przestrzeni miasta. W kilku nietypowych miejscach w centrum Gdyni ponownie będzie można usłyszeć opery i operetki, pieśni i piosenki filmowe, a muzyka odtwarzana z gramofonów przeniesie słuchaczy w złote czasy lat 20./30. Dla dociekliwych melomanów przygotowano grę miejską - każdy, kto odnajdzie wszystkie zakamarki w śródmieściu, skąd z płyt winylowych dobiega śpiew Kiepury, otrzyma nagrody od Muzeum Emigracji.

Bank Polski w Gdyni
Dodatkową atrakcją będzie otwarcie 2 maja niedostępnego na co dzień, jednego z najpiękniejszych zabytków Śródmieścia Gdyni - Banku Polskiego. Klasycystyczna architektura z 1929 r., choć dzisiaj straciła nieco blasku, skrywa niezwykle bogate wnętrza, w których Muzeum Emigracji przygotowało wykłady, warsztaty i pokazy. Warto odkryć skarby Banku Polskiego - reprezentacyjne schody i monumentalną salę operacyjną w stylu art déco.

ikona