1026 (626) 2011-11-04 - 2011-11-17

Gdyńskie Urodziny Niepodległej

11 listopada 2011 r. w 93. rocznicę odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego Gdynia świętować będzie Urodziny Niepodległej - jak zawsze patriotycznie, wzruszająco, a zarazem radośnie.

Najmocniejszymi akcentami obchodów będą Parada Niepodległości i Jesienny Bieg Niepodległości.

Początek uroczystości - już 10 listopada: "Capstrzyk Niepodległości". O godz. 18.00 sprzed Urzędu Miasta Gdyni (al. Marsz. Piłsudskiego 52/54) wyruszy pochód żołnierzy i podchorążych w historycznych strojach, którzy z pochodniami i w asyście orkiestry MW przejdą ul. Świętojańską pod Płytę Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki. Tam zostaną złożone kwiaty.

Narodowe święto 11 listopada rozpocznie Msza św. w intencji Ojczyzny, która zostanie odprawiona o godz. 10.00 w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przy ul. Armii Krajowej 26.

Jednym z głównych akcentów gdyńskich obchodów będzie Parada Niepodległości. Uczestnicy wyruszą o godz. 12.00 i przejdą tradycyjną - od czasów przedwojennych -  trasą wiodącą od Placu Konstytucji, ul. 10 Lutego, aż pod Płytę Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki.

Sześciu bohaterów parady: Marszałek Józef Piłsudski i gen. Józef Haller, inż. Eugeniusz Kwiatkowski - minister i wicepremier zasłużony dla powstania miasta  i portu Gdynia, Stefan Żeromski - autor "Wiatru od morza", Antoni Abraham - Kaszuba, bojownik o wolność i inż. Tadeusz Wenda - projektant portu Gdynia poprowadzą wielobarwny pochód złożony m.in. z orkiestr, grup teatralnych, grup rekonstrukcji historycznej, zabytkowych pojazdów. W nawiązaniu do tradycji gdyńskich obchodów uczestnikami parady będą również przedstawiciele licznych instytucji, stowarzyszeń i innych organizacji.

Radosław Tyślewicz/Marszałek Józef PiłsudskiW postać Marszałka Józefa Piłsudskiego wcieli się po raz siódmy Gdynianin z urodzenia Pan Radosław Tyślewicz. Historia aktualnego munduru Marszałka sięga roku 2008, kiedy to orkiestra Marynarki Wojennej RP zaprosiła Pana Tyślewicza do wspólnego występu na Festiwalu Orkiestr Wojskowych w Krakowie. Mundur marszałka uszył krawiec związany z Teatrem Muzycznym w Gdyni na podstawie zdjęć zrobionych w muzeach w Polsce. Najwięcej kłopotu było z pozyskaniem replik medali – Virtutti militari i Krzyża Walecznych oraz odznaki I Brygady legionów. Ostatecznie udało się dopasować powojenne repliki. Szabla jest oryginalna paradna, oficerska  po poruczniku Piotrze Zaratkiewiczu z 17 Pułku Piechoty w Rzeszowie, który prawdopodobnie zginął w Katyniu. Pas i koalicyjka wykonał rymarz z ul. Starowiejskiej w Gdyni a sznur Dom Mody Gusto. Wąsy na specjalne zamówienie wykonała pracownia Teatru Miejskiego w Gdyni.

Konrad Brodewicz/gen. Józef Haller von HalenburgW postać gen. Józef Haller von Halenburg wcieli się po raz czwarty również Gdynianin Konrad Brodewicz. Mundur generała powstał w pracowni krawieckiej Teatru Miejskiego w Gdyni, gdzie pracujące tam panie - dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu - pokonały szereg trudności związanych z jego uszyciem. Haftowane ręcznie orły, znajdujące się na pagonach przygotował Dom Mody "GUSTO" z Gdyni, a czapkę do munduru - również na podstawie dostarczonych z muzeum zdjęć, wykonał na zamówienie czapnik pan Janusz Furmańczyk z Rumii. Mundur był gotowy przed 11 listopada ubiegłego roku ale wówczas nie został użyty.Mundur uzupełnia oryginalna francuska szabla wz. 1822 z okresu I Wojny Światowej, jaka była używana przez J. Hallera i oficerów Błękitnej Armii oraz buty oficerki.


Nowym elementem parady będzie inscenizacja żywych obrazów w wykonaniu odpowiednio ucharakteryzowanych aktorów - na ruchomych platformach.

Uczestnicy oraz widzowie parady otrzymają patriotyczne gadżety, a na ulicach pojawią się gazeciarze rozdający okolicznościową gazetkę niepodległościową, sławiącą i upamiętniającą radosne święto odzyskania wolności.

Mile widziane będą u publiczności stylizacje strojów na lata 20., 30.

Parada zakończy się na Skwerze Kościuszki, przy płycie Marynarza Polskiego, gdzie ok. godz. 13.00 rozpocznie się oficjalna uroczystość z udziałem władz miasta, dowództwa Marynarki Wojennej, delegacji organizacji społecznych.

Po paradzie, na parking przy Centrum "Gemini" (ul. Waszyngtona 21) zjadą zabytkowe samochody wraz z wymienionymi historycznymi postaciami, z którymi będzie można sobie zrobić zdjęcia w mini-studiu fotograficznym.
Pojawią się także Grupy Rekonstrukcji Historycznej.

O godz. 14.00 rozpoczną się urodzinowe koncerty na scenie plenerowej przy Centrum "Gemini". Wystąpią: Detko Band i Big Band, które wprowadzą w niezapomniany klimat lat 20. i 30. XX wieku.

To nie koniec świętowania. W bliskim sąsiedztwie odbywać się będzie bowiem XIV Jesienny Bieg Niepodległości, w którym zapowiedziało udział ponad 2100 osób, w tym mistrz olimpijski w wioślarstwie Adam Korol.

Przed biegaczami, o godz. 12.00, wyruszą uczestnicy Wielkiego Marszu Niepodległości. Nordic walkerzy do pokonania będą mieli trzykilometrową trasę, prowadzącą przez Marinę Gdynia oraz Skwer Kościuszki.

Szczegółowe informacje: www.gdynia.pl/wydarzenia/70_72444.html


Tu można kupić flagi!


Niech nasze miasto w Święto Niepodległości wygląda uroczyście. To zależy także od każdego z nas!


Oto lista punktów, w których można kupić w Gdyni flagi narodowe:


Sprzedaż detaliczna:
- Urząd Miasta /Kiosk/, al. Marsz. Piłsudskiego 52/54;
- Informacja Turystyczna, ul. 10 Lutego 24;
- Księgarnia św. Pawła, ul. Armii Krajowej 26;
- Suweniry Gdyni, ul. 3 Maja 19/1;
- Kinga, ul. Wójta Radtkego 36/40 box 11;
- Katrin s.c., ul. Wójta Radtkego 29/35;
- Sklep harcerski „Druhna", ul.10 Lutego 23;
- PHU „Clipper", al. Jana Pawła II 11;
- „Smart", al. Jana Pawła II 5;
- In Medio (Multikino), al. Jana Pawła II 14;
- „Cepelia", ul. Świętojańska 2/4;
- „Ars Christiana", ul. 10 Lutego 35;
- Sklep „Desant", ul. Portowa 4.

Sprzedaż hurtowa:
„POLUS" - Danuta Wilczkowiak, ul. Warszawska 28-30, tel./fax: (58) 782 76 17 lub mob. 504 018 493.


Zmiany w ruchu drogowym

W związku z Gdyńskimi Urodzinami Niepodległej 11 listopada wystąpią zmiany w dotychczasowej organizacji ruchu drogowego.

W godz. 10.00-14.00 zamknięte dla ruchu kołowego będą ulice: Starowiejska (od ul. Dworcowej do ul. 3 Maja), Dworcowa, Podjazd (od Węzła Pokoju do ul. 10 Lutego), 10 Lutego, Waszyngtona (od Skweru Kościuszki do ul. Pułaskiego), a także Skwer Kościuszki.

W związku z Jesiennym Biegiem Niepodległości w godz. 14.00-17.00 zamknięte dla ruchu kołowego będą ulice: al. Marsz. Piłsudskiego na odcinku od Bulwaru Nadmorskiego do ul. Świętojańskiej, ul. Świętojańska na odcinku od al. Marsz. Piłsudskiego do ul. 10 Lutego, a także Skwer Kościuszki od ul. Świętojańskiej do al. Jana Pawła II.



Pozostałe wydarzenia


Koncert "Wierni Biało-Czerwonej"


11 listopada Klub Marynarki Wojennej "Riwiera" i Centrum Kultury w Gdyni zapraszają na koncert pt. "Wierni Biało-Czerwonej" z okazji obchodów Święta Niepodległości, który rozpocznie się o godz. 16.00 w sali kolumnowej klubu (ul. Zawiszy Czarnego 1). Wstęp wolny.


Podczas spotkania zabrzmią znane utwory patriotyczne związane z okresem walk o niepodległość tj. "Hymn o Bałtyku" czy "Modlitwa o pokój".


Przybliżone zostaną życiorysy postaci zasłużonych w walkach o odzyskanie niepodległości, budowniczych państwowości, w tym gospodarki morskiej i pierwszego portu handlowego i wojennego II Rzeczypospolitej Polskiej. Będą to sylwetki m.in. Eugeniusza Kwiatkowskiego, Tadeusza Wendy, Mariana Mokwy, Feliksa Nowowiejskiego, generała Józefa Hallera i wiceadmirała Kazimierza Porębskiego.


W koncercie wezmą udział artyści gdyńskiego Chóru Sonata i Zespołu Wokalnego Klubu Marynarki Wojennej "Riwiera".



Gyńskie Urodziny Niepodległej

ikona